Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak Polacy spędzili tegoroczne wakacje?

37 proc. użytkowników portalu nie skorzystało z urlopu latem. 6 proc. badanych urlop wykorzystało na pracę dodatkową, chcąc dorobić do pensji. Natomiast 5 proc. przeznaczyło dni wolne na remont mieszkania lub domu - wynika z badania przeprowadzonego przez Praca.pl.

Część Polaków prawdopodobnie zdecyduje się na urlop jesienią lub zimą, argumentując to chęcią uniknięcia zatłoczonych plaż. Warto też zaznaczyć, że ponad milion Polaków pracuje w ramach tzw. nietypowych form zatrudnienia, a te nie zapewniają prawa do płatnego urlopu. Część pracodawców nie wyraża zgody na dłuższy urlop swoich pracowników. Powinni jednak pamiętać, że takie praktyki mogą skończyć się karą grzywny nałożoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

Letnim wyjazdem cieszył się co trzeci badany, z czego 2/3 wybrało wakacje w kraju, a jedynie 1/3 za granicą. Co piąty użytkownik portalu Praca.pl urlop spędził w domu. Tę formę wybierają najczęściej osoby mające możliwość wypoczynku w przydomowym ogródku lub krótkiego wypadu nad pobliskie jezioro lub do lasu.
Każdego roku mniej więcej połowa z nas nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. Efektem jest przemęczenie i niezadowolenie z życia. Najszczęśliwsi jesteśmy  przed urlopem – kiedy mamy już wszystko zorganizowane. Dla tych, którzy nie jadą na urlop, pocieszeniem może być fakt, że już w dwa tygodnie po powrocie z wakacji poziom szczęścia spada do zwyczajowej dla nas normy.

(źr. Praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.