Konto pracodawcy


Wskaźnik cen w transporcie drogowym wzrósł o ponad 5 proc. w drugim kwartale 2016

Wskaźnik cen wzrósł o 5,3 proc. w 2. kwartale 2016 roku – wynika z 28. wydania Transport Market Monitor (TMM) wydawanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon.

Główne wnioski z raportu, jakie wymienia Capgemini, to:
• Wskaźnik cen wzrósł o 5,3 proc. w II kwartale 2016 (wskaźnik 96,3). W porównaniu z poziomem wskaźnika w ubiegłym roku, w II kwartale 2015 roku, widzimy, że wskaźnik cen jest niższy o 8,1 proc..
• W II kwartale 2016 wskaźnik możliwości przewozowych spadł do poziomu 87,9 (-20,6 proc.), swojego najwyższego poziomu dla II kwartału od czasu rozpoczęcia pomiarów dla TMM. W porównaniu z II kwartałem 2015, wszystkie miesiące II kwartału 2016 wykazywały wzrost wskaźnika możliwości przewozowych.
• Wskaźnik cen oleju napędowego wykazuje nieznaczne ożywienie po najniższym jak dotąd wskaźniku widocznym w I kwartale 2016: wskaźnik 68,4. Wskaźnik ten jest o 15,8 proc. wyższy niż w I kwartale 2016 roku.
- Kiedy w pierwszym kwartale tego roku ceny dla naszych przewoźników były stosunkowo korzystne,  to drugi kwartał okazał się dla nich zły. Ceny transportu przywrócone zostały tylko częściowo od zwyczajowego spadku w pierwszym kwartale,  co częściowo spowodowane było trochę wyższymi cenami oleju napędowego - skomentował  Erik van Dort, dyrektor ds. łańcucha dostaw w Capgemini.

- Niska cena oleju napędowego nadal silnie wpływa na koszty transportu tak, że w drugim kwartale 2016 wahają się one na poziomie 8,1 proc., poniżej poziomu z roku ubiegłego. Ciekawy jest raport możliwości przewozowych. Wysokie możliwości przewozowe mogą być związane ze spadającą wielkością obrotów handlowych w Europie. Można by się było spodziewać odwrotnej tendencji, ponieważ prawie wszystkie święta drugiego kwartału wypadały w maju 2016. To może być jeden z powodów, dlaczego dostępne były stosunkowo małe możliwości przewozowe w maju, a z drugiej strony, dlaczego stosunkowo tak duże w kwietniu i czerwcu - wyjaśnił Peter Förster, Managing Director Transporeon.

Transport Market Monitor to kwartalny raport przygotowany przez Transporeon i Capgemini Consulting, którego celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie. Celem analizy Transport Market Monitor jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość. Jest to współna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza dokonana przez Capgemini Consulting bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze zarządzają procesami logistycznymi zgodnie z ich potrzebami oraz przydzielają transporty wybranym przewoźnikom. Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com.

(źr. Transporeon / Capgemini)

kobiety w logistyce
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców zatrzęsą rynkiem transportowym?
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
CEVA uruchamia nowe usługi air cargo
15 lat Dachser w Polsce
MediaMarktSaturn uruchomił nowe centrum dystrybucji w Polsce
Firmy kurierskie napędzają popyt na powierzchnie magazynowe
21. Oddział PEKAES w Kaliszu rozpoczął prace
Wyścig z czasem – Hillebrand dostarczył w ciągu kilku dni 160 ton wina i 940 mln ...
Logistyczne wyzwania w recykling baterii dla motoryzacji
LPP przyspiesza wdrożenie RFID
CEVA Logistics dołącza do United Airlines Eco-Skies Alliance
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC