Dodaj ogłoszenie o pracy


Najczęściej kupowane widlaki, to…

Portal ofeteo.pl zebrał informacje od swoich użytkowników i dokonał analizy zapytań złożonych w serwisie nt. jakie preferencje mają firmy w zakresie zakupu / wynajmu wózków widłowych.

W grupie tych najczęściej kupowanych nic się nie zmieniło, nadal należą do nich wózki czołowe, używane, z udźwigiem do dwóch ton. Na ten rodzaj wózków wskazało aż 81 proc. klientów. W dalszej kolejności firmy wskazywały na wózki paletowe prowadzone (7 proc.) i widlaki boczne (5 proc.).
Nowy czy używany?
Mimo tego, że używane wózki wciąż cieszą się popularnością, to wyraźnie wzrósł odsetek firm, które były zainteresowane nowymi wózkami. 40 proc. firm skłaniało się ku zakupowi nowego sprzętu, a 54 proc. było zainteresowanych sprzętem używanym. Dla porównania, w poprzednim raporcie odsetek ten wynosił odpowiednio: 33,4 proc. oraz 62,2 proc. firm. Z kolei 6 proc. firm, które złożyły zapytanie potrzebowało porady na temat wyboru wózka, nie rozstrzygając ostatecznie, czy miałby to być wózek nowy czy używany. Liczba przedsiębiorstw, które były gotowe kupić nowe maszyny, może być więc w rzeczywistości nawet nieco większa.
Udźwig i wysokość
Klienci najczęściej poszukiwali wózków o wysokości podnoszenia od 1,5 do 3 metrów (42 proc.) oraz od 3 do 4 metrów (29 proc.). Z kolei 17 proc. zapytań dotyczyło wózków o wysięgu od 4 do 5 metrów. Najmniej popularne były wózki widłowe niskiego (do 1,5 metra) i wysokiego składowania (powyżej 5 metrów). W obu przypadkach liczba zapytań wyniosła po 5 proc. Z analizy oferteo.pl wynika, że największą popularnością cieszyły się wózki o udźwigu od jednej do dwóch ton – wskazało na nie 48 proc. firm. Blisko jedna trzecia poszukiwała wózka o udźwigu od 3 do 4 ton, natomiast najmniej firm wskazało na wózki o preferowanym udźwigu do jednej tony (13 proc.) oraz powyżej 4 ton (8 proc.).
Elektryczny, czy spalinowy?
W porównaniu z rokiem poprzednim na popularności zyskały wózki spalinowe na gaz. Były one poszukiwane przez 45 proc. firm. Ich popularność bierze się z faktu, że mogą być wykorzystywane do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hal magazynowych, niskich kosztów eksploatacji oraz łatwej wymiany butli z gazem. Jedna czwarta użytkowników wskazała, że interesują ich wózki zasilane elektrycznie, które są ekologiczne i tanie w utrzymaniu. Tyle samo użytkowników wskazało na wózki spalinowe na olej napędowy – mocniejsze, ale z uwagi na emitowane spaliny tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszczane do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Po 2 proc. użytkowników wskazało, że poszukuje wózka o napędzie ręcznym, lub że prosi o poradę, jaki wózek w ich przypadku będzie najlepszym wyborem. Dla 1 proc. zasilanie wózka nie miało znaczenia.
Zakup wózka czy wynajem
Zakup wózka widłowego z własnych środków pozostaje niezmiennie najpopularniejszy wśród firm. Na taką możliwość zdecydowałoby się 61,8 proc. z nich. Jedna czwarta użytkowników chciałaby wziąć wózek w leasing, a niespełna 8 proc. zdecydowałoby się na wynajem. Z kolei niecałe 5 proc. firm jeszcze nie podjęło decyzji, w jaki sposób sfinansuje zakup.
W których województwach najczęściej poszukuje się wózków?
Po raz kolejny okazało się, że najwięcej wózków widłowych poszukują firmy ulokowane w województwie mazowieckim (14 proc.). Nieco mniej zapytań odnotowano z województw śląskiego i wielkopolskiego – odpowiednio: 12,5 proc. i 12 proc. Najmniej firm poszukiwało wózków widłowych w woj. podlaskim (2 proc.).
Firmom zależy, aby zaopatrzyć się w wózek widłowy najszybciej, jak to możliwe (38 proc.) lub najlepiej w ciągu miesiąca (24 proc.). Podobnie jak w ubiegłych latach sporo firm składa zapytania ofertowe z pewnym wyprzedzeniem. 15 proc. z nich chce zaopatrzyć się w wózek w przeciągu 1-2 miesięcy lub w ciągu trzech miesięcy.

(źr. Oferteo.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.