Dodaj ogłoszenie o pracy


Rok 2016 przyniesie przełomowe trendy w logistyce? – prognozy Logistics Trend Radar DHL

DHL, ogłosił swoje prognozy 26 kluczowych trendów, które w ciągu kolejnych pięciu do dziesięciu lat mogą wpływać na sektor logistyki. Opisuje je raport - Logistics Trend Radar na rok 2016, który wskazuje na całkowicie nowe trendy w logistyce. Publikacja Logistics Trend Radar na rok 2016 przedstawia poglądy oraz informacje dotyczące zachodzących przekształceń na rynku logistycznym, które mogą mieć wpływ na kształtowanie jego przyszłości – począwszy od takich, jak: zmieniający się krajobraz energii i handlu, aż po mikro trendy - jak nowe przedsiębiorstwa logistyczne rozdzielające sektor logistyczny. Raport opisuje szczegółowo, które sektory będą pod wpływem wydarzeń i ram czasowych potencjalnych wpływów lub ulegną przeobrażeniom w ciągu kolejnej dekady.

Sztuczna inteligencja i personalizacja stoją za większością najbardziej transformacyjnych  trendów raportu na rok 2016 – w tym inteligentne łańcuchy dostaw wykorzystujące systemy samouczenia lub samouczenia się z wykorzystaniem komputera. Wpływ wywierany przez napędzane danymi autonomiczne łańcuchy dostaw, zapewnia osiągnięcie wcześniej niemożliwych do uzyskania poziomów optymalizacji. Dotyczy to procesów wytwarzania, logistyki, przechowywania oraz ostatniego etapu dostawy (tzw. last mile delivery), które mogłyby zostać zrealizowane w ciągu mniej niż połowy dekady pomimo wysokich kosztów ustanowienia opóźniających wczesne zastosowanie w logistyce.
Zmieniające się zachowania konsumentów oraz pragnienie personalizacji, stoją za dwoma innymi głównymi trendami dotyczącymi opcji Batch Size One i On-demand Delivery. Stworzona dla wywarcia sporego wpływu na logistykę, opcja on-demand delivery (dostawa na żądanie) umożliwi konsumentom dostarczanie ich zakupów w miejscu i o czasie przez nich wybranym dzięki wykorzystaniu elastycznych usług kurierskich. Opcja Batch Size One bada, co mogłoby się wydarzyć, gdyby zapotrzebowanie konsumenta na wysoce spersonalizowane produkty zgrało się z produkcją masową w ciągu nadchodzących i szybko zmieniających się łańcuchów dostaw wymagających, aby dostawcy usług logistycznych działali szybko i aby w elastyczny sposób reagowali na zmiany w czasie i miejscu wytwarzania.

- Kluczowe trendy ujęte w tegorocznej edycji Logistics Trend Radar mogą zmienić światowy sektor logistyki, a przy 15 z 26 trendów mogących wywrzeć wpływ w ciągu najbliższych pięciu lat, jest bardzo ważne, aby wszystkie jednostki zaangażowane w zarządzanie łańcuchem dostawy i logistykę zrozumiały już teraz te potencjalnie przełomowe wydarzenia i implikacje dla własnych przedsiębiorstw lub sektora - mówi Matthias Heutger, starszy wiceprezes ds. strategii, marketingu i innowacji DHL.

Opracowana przez Trend Research DHL, publikacja Logistics Trend Radar dotycząca roku 2016 obejmuje dogłębną analizę pojawiających się trendów oraz wpływów według sektorów. Ponadto zawiera analizę bieżących trendów, jak również informacje od przywódców ideowych sektora, takich jak World Bank, Fraunhofer Institute, HP oraz 500 nowych przedsiębiorstw w zakresie przyszłości sektora logistyki. Raport podkreśla również przełomowe projekty pilotowe opracowane przez Trend Research DHL, jak na przykład testowanie przez DHL kolaboracyjnych robotów w działaniach magazynowych. Wszystkie trendy, zostały opisane w raporcie szczegółowo wraz z kluczowymi możliwościami, wyzwaniami, informacjami realizacyjnymi oraz ramami czasowymi. Raport jest dostępny bezpłatnie na stronie www.dhl.com/trendradar

(źr. DHL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.