Dodaj ogłoszenie o pracy


Ranking najbardziej konkurencyjnych krajów pod względem produkcji przemysłowej – Polska na miejscu…

Deloitte USA oraz Amerykańska Rada ds. Konkurencyjności (Council on Competitiveness) opublikowali trzecią edycję raportu poświęconego konkurencyjności krajów pod względem produkcji przemysłowej - „2016 Global Manufacturing Competitiveness Index”. Publikacja oparta na analizie badania przeprowadzonego wśród ponad 500 prezesów i doświadczonych liderów firm produkcyjnych na całym świecie, przedstawia ocenę konkurencyjności przemysłowej 40 krajów. Każdy z respondentów mógł również wskazać własnego kandydata. Raport zawiera też prognozę – jak będzie wyglądał ranking w 2020 roku.

Głównym wnioskiem płynącym z raportu jest twierdzenie, że przewagę konkurencyjną w erze przemysłu 4.0 zapewniają innowacje i wykwalifikowani pracownicy. Według raportu pierwsze miejsce w rankingu należy obecnie do Chin. Tuż za Państwem Środka znalazły się USA i Niemcy. Jednakże w ciągu najbliższych czterech lat, najbardziej konkurencyjnym krajem świata pod względem produkcji przemysłowej zostaną Stany Zjednoczone, a obecny lider – Chiny spadną na drugie miejsce. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 15. pozycji, wśród państw europejskich na 5., a spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej na 1. miejscu.

- Na sto możliwych punktów nasz kraj zdobył 59,1. Od Polski spośród państw europejskich lepsze okazały się Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Szwecja. Możemy więc mówić o naprawdę dobrym wyniku naszego kraju w tym zestawieniu – mówi Magdalena Jończak, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Raport wskazuje na mocną pozycję w rankingu krajów Ameryki Północnej (USA, Kanada i Meksyk), a także krajów regionu Azji i Pacyfiku. Z kolei spośród państw europejskich jedynie Niemcy i Wielka Brytania znalazły się w pierwszej dziesiątce. Świadczy to o malejącej roli Europy, która jest coraz mniej konkurencyjna. Jak przewidują autorzy raportu do 2020 roku dojdzie do wielu znaczących przetasowań w rankingu konkurencyjności pod względem produkcji przemysłowej. - Przede wszystkim miejsce lidera zajmą USA, które pierwszą pozycję będą zawdzięczać wysokiemu poziomowi inwestycji w badania i innowacje, co podnosi konkurencyjność poszczególnych branż i przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Również ważna jest unikatowa zdolność budowania innowacyjnego ekosystemu obejmującego m.in. najwyższej klasy uczelnie wyższe, inwestorów private equity oraz działania administracji rządowej. Raport Global Manufacturing Competiveness Index udowadnia więc, jak ważne są te czynniki, by odnieść sukces w branży przemysłowej – wyjaśnia Marek Turczyński, partner w Dziale Audytu, Lider Grupy Motoryzacyjnej Deloitte.

Na trzecim i czwartym miejscu pozostaną Niemcy i Japonia. Indie, obecnie na pozycji 11., najprawdopodobniej awansują aż na miejsce piąte. Przewiduje się, że w wyniku awansu Indii Korea Południowa, Kanada i Singapur spadną o jedną pozycję, natomiast Tajwan i Wielka Brytania spadną o dwie pozycje w rankingu. Meksyk najprawdopodobniej awansuje z miejsca ósmego na siódme. Wyraźnie również widać awans krajów rozwijających się. Do 2020 roku Malezja awansuje z miejsca 17. na 13., Wietnam z 18. na 12., a Indonezja z 19. na 15. Będzie to możliwe dzięki stosunkowo taniej sile roboczej, elastycznym możliwościom produkcyjnym, korzystnej sytuacji demograficznej oraz rozwojowi gospodarczemu. Natomiast państwa europejskie, w tym Szwajcaria, Szwecja, Polska i Holandia, prawdopodobnie spadną w rankingu. Według przewidywań, za cztery lata Polska zajmie 16. miejsce w rankingu i uplasuje się na trzeciej pozycji wśród europejskich krajów (po Niemczech i Wielkiej Brytanii), które znajdą się w zestawieniu.

(red/źr. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.