Konto pracodawcy


Milenialsi na rynku pracy – konflikt pokoleniowy czy niewykorzystane umiejętności?

W ciągu najbliższej dekady reprezentanci pokolenia Y będą stanowić ok. 75 proc. osób aktywnych zawodowo na świecie. Wciąż jednak trwa dyskusja o roli, jaką milenialsi mają do odegrania na rynku pracy i postawie, którą wobec nich powinni przyjąć pracodawcy. Odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania na temat pokolenia Y opisał Chip Espinoza, jeden z autorów nowowdyanej książki „Milenialsi w pracy”, który na zaproszenie Deloitte i Wydawnictwa StudioEmka odwiedzi Polskę 12-13 kwietnia br., aby promować polskie wydanie swojej książki.

Przeciętny pracownik wiąże się z jedną firmą prawie na 4,5 roku – w przypadku osób z pokolenia Y ten czas jest o połowę krótszy – które podejście jest właściwe?
- Milenialsi męczą się ze stereotypami na swój temat, wiele opinii jest dla nich krzywdzących, ale jest wysokie prawdopodobieństwo, że w pracy się z nimi zetkną i muszą sobie z nimi radzić.  Należy myśleć o różnicach pokoleniowych jak o darze, a nie o przeszkodzie. Im lepiej zrozumiemy młodych ludzi, którzy zaczynają pracę, tym większą korzyść odniesie cały zespół. Ich energia, kreatywność oraz odwaga pobudzają do innowacyjnego myślenia, które prowadzi do nieszablonowych rozwiązań. Nikt jeszcze nie znalazł gotowej recepty, jak radzić sobie z pokoleniem Y na rynku pracy, ale książka Chipa Espinozy na pewno przybliża nas do tej odpowiedzi – mówi Krzysztof Kwiecień, dyrektor HR w Deloitte w Polsce i Europie Środkowej.
Chip Espinoza wraz z Peterem Millerem, Curtisem Batemanem oraz Curtisem Garbettem piszą w książce (tyt. Oryginalny „Millennials@Work: The 7 Skills Every Twenty-Something (and Their Manager) Needs to Overcome Roadblocks and Achieve Greatness”) o wyjątkowości generacji Y. Nazywa ich pierwszym pokoleniem, które było w centrum zainteresowania rodziców, nauczycieli i pedagogów, które nauczyło się skupiać na sobie czyjąś uwagę. Zdaniem autora książki, tej samej atencji, która towarzyszyła im przez całe życie, milenialsi spodziewają się również w miejscu pracy. Chcą, żeby menedżerowie zapewniali im wsparcie i dbali o rozwój ich karier. Ich wyjątkowość polega jednak nie tylko na tym.
"Przedstawiciele pokolenia Y współtworzą grupę, która jest bardziej zróżnicowana i lepiej wykształcona od poprzedniej generacji. Dzięki wpływowi internetu jest również pierwszym pokoleniem, które potrafi zdobywać informacje bez pomocy jakichkolwiek autorytetów, przez co stanowi wyjątkową grupę pracowników dysponujących ogromnymi umiejętnościami. Jest też pierwszą globalną generacją, którą łączy internet, pocztę elektroniczną, media społecznościowe i chęć bycia w permanentnym kontakcie” – pisze w książce Chip Espinoza. Badania pokazują, że aktywne konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym posiada aż 75 proc. reprezentantów pokolenia Y, co stanowi imponujący wynik w porównaniu z 50 proc. odnotowanymi wśród przedstawicieli generacji X czy 30 proc. osób należących do pokolenia powojennego wyżu demograficznego.
W oczach menedżerów milenialsi są kreatywni i jednocześnie roszczeniowi, zbyt skoncentrowani na sobie, nacechowani brakiem skupienia, okazujący brak zainteresowania oraz przejawiający irytujące maniery. Jednocześnie młodzi ludzie postrzegają tę sytuację zupełnie inaczej: nikt nie daje im wskazówek jak postępować, nie wspiera ich karier, nie wykorzystuje ich potencjału oraz kreatywności. Autorzy identyfikują 7 umiejętności, które wymagają szlifowania przez młodych ludzi:
1. Twórz więzi;
2. Dopytuj o szczegóły;
3. Spróbuj dostrzec szerszy obraz;
4. Naucz się rozpoznawać sytuacje wymagające skupienia uwagi;
5. Zbieraj informacje zwrotne;
6. Weź na siebie odpowiedzialność;
7. Poznaj swoją wartość.

Zdaniem autorów „Milenialsów w pracy” podstawą jest sztuka tworzenia relacji międzyludzkich z kolegami z pracy, w tym reprezentujących starsze pokolenia, jak i menedżerami. Tych umiejętności młodzi ludzie muszą się nauczyć. Z kolei młodzi ludzie skarżą się, że jednym z poważniejszych źródeł frustracji w pracy jest dla nich brak konstruktywnych opinii. Najskuteczniejszą metodą na przezwyciężenie tego problemu jest aktywne poszukiwanie informacji zwrotnych. „Twój szef nie powie Ci wszystkiego, o czym musisz wiedzieć. Zadbaj o to, by zapoznać się lub dowiedzieć o pominiętych przez niego szczegółach” – radzą autorzy.
To co jest naturalne dla reprezentantów pokolenia Y, czyli umiejętność obcowania z kilkoma ekranami urządzeń mobilnych naraz, w oczach menedżerów urasta do problemu, gdyż przez to sprawiają oni wrażenie nieustannie zdekoncentrowanych.

(źr. Deloitte)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC