Konto pracodawcy


Jaki był początek roku 2016 w polskim imporcie – eksporcie?

Niestety początek roku 2016 przyniósł spowolnienie obrotów towarowych Polski. Eksport, po 7,8 proc. wzroście w 2015 r., w styczniu br. zwiększył się o 1,5 proc. Z kolei import spadł o 0,3 proc. wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r. Nadwyżka obrotów wyniosła ponad 0,7 mld euro, czyli była o 0,25 mld euro wyższa niż w styczniu 2015 r. – wylicza Ministerstwo Rozwoju na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na spowolnienie tempa wzrostu importu wpłynęło zmniejszenie obrotów z głównym odbiorcą naszych towarów - Niemiec (do 1,5 proc.), a także osłabienie złotego (o 2,7 proc. w stosunku do euro oraz o 10 proc. w stosunku do dolara), obniżenie ceny ropy naftowej (o ok. 35 proc.) i utrzymująca się słaba koniunktura u naszych wschodnich sąsiadów. Analogicznie jak w 2015 r., w styczniu 2016 r. korzystniej kształtowały się obroty z rynkami rozwiniętymi (wzrost eksportu o 3,9 proc., do 12,3 mld euro), niż z krajami rozwijającymi się (spadek sprzedaży o 14 proc., do niespełna 1,6 mld euro).
Eksport do UE zwiększył się o 3 proc. (do 11,4 mld euro), w tym, wśród ważniejszych rynków, najszybciej do: Szwecji (o ponad 18 proc.), Danii (o 12,4 proc.), Włoch (o 11 proc.), Austrii (o 8 proc.), Rumunii (o 7,8 proc.). Sprzedaż do Niemiec zwiększyła się natomiast o 4,7 proc. W styczniu 2016 r. wyraźne ożywił się wywóz do poza unijnych rynków rozwiniętych. Eksport na te rynki zwiększył się aż o 17,6 proc., podczas gdy w ostatnich dwóch latach tempo jego wzrostu było zdecydowanie niższe od średniej. Zadecydowało o tym dynamiczne ożywienie eksportu do: Norwegii (który po notowanych w ostatnim okresie głębokich spadkach, w styczniu br. zwiększył się aż o 30 proc.), Japonii (o ponad 50 proc.) oraz USA (o 11,5 proc.).

Nadal utrzymuje się trend spadkowy w eksporcie do krajów WNP. Sprzedaż do tej grupy państw zmniejszyła się o ok 15 proc. (do 0,6 mld euro), w tym do Rosji o ok. 18 proc., na Ukrainę o 5 proc. oraz na Białoruś o ponad 10 proc. Niekorzystne zmiany notowano w eksporcie do pozostałych państw rozwijających się - po dynamicznym jego wzroście w 2015 r. (o blisko 14 proc.), w styczniu br. spadł o 13 proc. Zadecydowało o tym zmniejszenie eksportu m.in. do Turcji (o ponad 10 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 40 proc.), Meksyku (o 27 proc.), Algierii (o blisko 30 proc.) i Brazylii (o ponad 30 proc.). Z drugiej strony dynamicznie zwiększyła się sprzedaż m.in. do Chin (o ok. 20 proc.), Singapuru (ok. 10-krotne), Serbii (o ok. 14 proc.), Arabii Saudyjskiej (o 55 proc.) oraz Egiptu (o 80 proc.).
Patrząc na branże i poszczególne grupy towarów, spowolnienie eksportu na początku roku, w głównej mierze wynikało z wyhamowania sprzedaży wyrobów elektromaszynowych (wzrost zaledwie o 0,2 proc.) oraz spadku sprzedaży wyrobów metalurgicznych (o 8 proc.). Z drugiej strony został utrzymany, a nawet wyraźnie wzmocniony, trend dynamicznego wzrostu wywozu wyrobów przemysłu lekkiego (wzrost o ponad 30 proc.).

(red/źr. Ministerstwo Rozwoju)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
CEVA Logistics kontynuuje ekspansję w Afryce i wzmacnia obecność w kolejnych dwóc ...
Fracht FWO zakończył rok 2020 świetnym wynikiem w project cargo i zapowiada dynami ...
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC