Dodaj ogłoszenie o pracy


Jaki był początek roku 2016 w polskim imporcie – eksporcie?

Niestety początek roku 2016 przyniósł spowolnienie obrotów towarowych Polski. Eksport, po 7,8 proc. wzroście w 2015 r., w styczniu br. zwiększył się o 1,5 proc. Z kolei import spadł o 0,3 proc. wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r. Nadwyżka obrotów wyniosła ponad 0,7 mld euro, czyli była o 0,25 mld euro wyższa niż w styczniu 2015 r. – wylicza Ministerstwo Rozwoju na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na spowolnienie tempa wzrostu importu wpłynęło zmniejszenie obrotów z głównym odbiorcą naszych towarów - Niemiec (do 1,5 proc.), a także osłabienie złotego (o 2,7 proc. w stosunku do euro oraz o 10 proc. w stosunku do dolara), obniżenie ceny ropy naftowej (o ok. 35 proc.) i utrzymująca się słaba koniunktura u naszych wschodnich sąsiadów. Analogicznie jak w 2015 r., w styczniu 2016 r. korzystniej kształtowały się obroty z rynkami rozwiniętymi (wzrost eksportu o 3,9 proc., do 12,3 mld euro), niż z krajami rozwijającymi się (spadek sprzedaży o 14 proc., do niespełna 1,6 mld euro).
Eksport do UE zwiększył się o 3 proc. (do 11,4 mld euro), w tym, wśród ważniejszych rynków, najszybciej do: Szwecji (o ponad 18 proc.), Danii (o 12,4 proc.), Włoch (o 11 proc.), Austrii (o 8 proc.), Rumunii (o 7,8 proc.). Sprzedaż do Niemiec zwiększyła się natomiast o 4,7 proc. W styczniu 2016 r. wyraźne ożywił się wywóz do poza unijnych rynków rozwiniętych. Eksport na te rynki zwiększył się aż o 17,6 proc., podczas gdy w ostatnich dwóch latach tempo jego wzrostu było zdecydowanie niższe od średniej. Zadecydowało o tym dynamiczne ożywienie eksportu do: Norwegii (który po notowanych w ostatnim okresie głębokich spadkach, w styczniu br. zwiększył się aż o 30 proc.), Japonii (o ponad 50 proc.) oraz USA (o 11,5 proc.).

Nadal utrzymuje się trend spadkowy w eksporcie do krajów WNP. Sprzedaż do tej grupy państw zmniejszyła się o ok 15 proc. (do 0,6 mld euro), w tym do Rosji o ok. 18 proc., na Ukrainę o 5 proc. oraz na Białoruś o ponad 10 proc. Niekorzystne zmiany notowano w eksporcie do pozostałych państw rozwijających się - po dynamicznym jego wzroście w 2015 r. (o blisko 14 proc.), w styczniu br. spadł o 13 proc. Zadecydowało o tym zmniejszenie eksportu m.in. do Turcji (o ponad 10 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 40 proc.), Meksyku (o 27 proc.), Algierii (o blisko 30 proc.) i Brazylii (o ponad 30 proc.). Z drugiej strony dynamicznie zwiększyła się sprzedaż m.in. do Chin (o ok. 20 proc.), Singapuru (ok. 10-krotne), Serbii (o ok. 14 proc.), Arabii Saudyjskiej (o 55 proc.) oraz Egiptu (o 80 proc.).
Patrząc na branże i poszczególne grupy towarów, spowolnienie eksportu na początku roku, w głównej mierze wynikało z wyhamowania sprzedaży wyrobów elektromaszynowych (wzrost zaledwie o 0,2 proc.) oraz spadku sprzedaży wyrobów metalurgicznych (o 8 proc.). Z drugiej strony został utrzymany, a nawet wyraźnie wzmocniony, trend dynamicznego wzrostu wywozu wyrobów przemysłu lekkiego (wzrost o ponad 30 proc.).

(red/źr. Ministerstwo Rozwoju)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.