Konto pracodawcy


Prawie 2/3 pracodawców w Polsce planuje rekrutacje specjalistów i managerów

Jak wynika z najnowszego raportu Antal Global Snapshot (badającego dynamikę zatrudniania) - aż 71 proc. pracodawców w Polsce deklaruje, że w chwili przeprowadzania badania, rekrutowało specjalistów i menedżerów, a 68 proc. planuje taką rekrutację w ciągu następnego kwartału.

Tylko 10 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy planuje przeprowadzenie redukcji zatrudnienia (jest to spadek o 2 proc. w stosunku do wyników uzyskanych w połowie 2015 roku, w 17. edycji badania). Wzrost, chociaż niewielki, to jednak wyraźnie pokazuje, że polski rynek pracy jest w coraz lepszej kondycji. - To bardzo optymistyczna informacja dla wszystkich kandydatów poszukujących pracy, ale też tych, którzy dopiero rozważają zmianę zatrudnienia. Jest to również wyzwanie dla firm, które poprzez zadbanie o działania w obszarze employer brandingu chcą stać się pracodawcą pierwszego wyboru dla najbardziej utalentowanych specjalistów i menedżerów – twierdzi Artur Skiba, prezes zarządu Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Dane globalne również są dość optymistyczne – aż 70 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że w momencie przeprowadzania badania prowadziło rekrutacje, a 68 proc. ma plany na zatrudnianie nowych pracowników w ciągu następnych trzech miesięcy.
Najwięcej ofert pracy jest...
Największą dynamikę zatrudnienia w skali Polski (najwięcej ofert pracy) po raz kolejny wykazały firmy z sektora Usług Wspólnych (SSC/BPO) – aż 91 proc. z nich deklarowało, że w chwili badania przeprowadzało rekrutacje. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów w sektorze SSC/BPO w kolejnym kwartale będzie nadal bardzo wysokie – 87 proc. firm zamierzało przeprowadzać rekrutacje. - Jak pokazują wyniki najnowszej edycji badania Antal Global Snapshot, sektor SSC/BPO jest niekwestionowanym liderem w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów w Polsce, gdzie stale powstają i rozwijają się nowe inwestycje. Największą aktywność rekrutacyjną wykazują firmy wkraczające na rynek, jednak istniejące już centra również rozbudowują swoje struktury. Cały sektor rozwija się bardzo dynamicznie, a firmy zyskują na atrakcyjności w oczach profesjonalistów – komentuje Aneta Jarzębska, team manager Antal SSC/BPO.

Na podstawie deklaracji respondentów z firm IT wynika, że również ten sektor wykazuje się dużą dynamiką zatrudnienia – w momencie przeprowadzania badania 85 proc. organizacji było w trakcie procesów rekrutacyjnych, a 82 proc. planowało kolejne zatrudnienia w ciągu następnych trzech miesięcy. Popyt na specjalistów i menedżerów wykazują też sektory związane z elektroniką i ubezpieczeniami – 83 proc. przedstawicieli sektora Elektronika deklarowało, że w chwili badania było w trakcie rekrutacji. Z kolei 77 proc. firm ubezpieczeniowych planowało zatrudnianie pracowników w ciągu nadchodzącego kwartału, a 73 proc. było w trakcie procesów rekrutacyjnych w momencie przeprowadzania ankiety – wynika z odpowiedzi respondentów. Można wnioskować, że omawiane sektory są bezpieczne i stabilne na polskim rynku pracy, a kandydaci starający się o pracę z tych obszarach nie powinni odczuwać braku interesujących ofert.

Pracownicy sektorów: Księgowość, Motoryzacja czy Bankowość - 70 proc. firm z tych obszarów było w trakcie rekrutacji w chwili, gdy przeprowadzane było badanie. Co więcej, 74 proc. przedstawicieli organizacji z obszaru Księgowość zamierzało zatrudniać nowych pracowników w nadchodzącym kwartale. Jeśli chodzi o sektory Bankowość i Motoryzacja, 68 proc. respondentów deklaruje planowane zatrudnienia. Większość organizacji w momencie przeprowadzania badania Antal Global Snapshot było w trakcie zatrudniania specjalistów i menedżerów – 71 proc. w Polsce, 73 proc. w Europie Wschodniej i 70 proc. na świecie. Pytane o plany na kolejny kwartał deklarowały, że nadal zamierzają rekrutować – 68 proc. z Polski, 69 proc. organizacji z Europy Wschodniej i 68 proc. firm z całego świata.

Według deklaracji pracodawców, zarówno polski rynek pracy, jak i światowy rynek są w dobrej sytuacji. Zgodnie z wynikami najnowszej edycji raportu można przypuszczać, że w kolejnych kwartałach sytuacja będzie się jeszcze bardziej poprawiać – od kilku lat bowiem zauważamy rosnące zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, niezależnie od sektora i regionu. To pokazuje, że firmy powinny zadbać o pozytywną opinię na rynku. W momencie wzmożonego popytu na pracowników atrakcyjne wynagrodzenie i benefity dodatkowe mogą już nie wystarczyć, aby przyciągnąć do firm najlepszych kandydatów z rynku.
(źr. Antal)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W parku P3 Mszczonów powstanie główny magazyn HOPI
Polacy obawiają się utraty pracy w wyniku automatyzacji?
Jeszcze bliżej społeczności - DPD Polska podsumowuje działania CSR 2020
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
PEKAES angażuje się w coraz więcej szkoleń dla młodych logistyków
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC