Konto pracodawcy


Nastroje wśród menedżerów logistyki - co pokazał indeks Agility?

Branża logistyczna dostrzega wzrost na rynkach wznoszących, ale przygotowuje się na wahania rynku – to główna teza Indeksu Logistycznego Agility dla Rynków Wschodzących na rok 2016 (2016 Agility Emerging Markets Logistics Index). Ankietę przeprowadzono wśród ponad 1100 menedżerów działających w branży logistycznej i w łańcuchach dostaw już po raz 7. Indeks Agility klasyfikuje 45 czołowych światowych gospodarek wschodzących w oparciu o ich wielkość, warunki biznesowe, infrastrukturę i inne czynniki, decydujące o ich atrakcyjności dla operatorów logistycznych, spedytorów, armatorów, przewoźników lotniczych oraz dystrybutorów.


Menedżerowie w branży logistycznej spodziewają się w 2016 roku odbicia i wzrostu na rynkach wschodzących, pomimo obaw o dalsze spowolnienie w Chinach, wahania cen ropy oraz możliwość osłabienia gospodarki amerykańskiej. Po roku turbulencji, 61 proc. spośród menedżerów działających w branży logistyki, którzy uczestniczyli w ankiecie wyraziło niepewność, co do kierunku rozwoju światowej gospodarki i wskazało na możliwość dalszych wahań w 2016 roku. Pomimo tych obaw, podobna liczba ankietowanych (59,4 proc.) zgodziła się z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje wzrost w wysokości ok. 4,7 proc. na rynkach wschodzących w tym roku. Wzrost za 2015 rok na tych rynkach szacowany jest na poziomie między 3,6 a 4,2 proc., w porównaniu z 4,5 proc. osiągniętymi w 2014 roku.
Indie przed Chinami
Po raz pierwszy ankietowani menedżerowie wskazali Indie – a nie Chiny – jako rynek wschodzący o największym potencjale wzrostu. W ogólnym rankingu, sporządzonym na podstawie danych ekonomicznych i społecznych, Indie awansowały o dwie pozycje, na miejsce 3, za Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), dzięki dobrym wynikom gospodarczym oraz reformom zainicjowanym przez rząd premiera Narendry Modiego. Chiny, druga gospodarka świata, ciągle, z duża przewagą, zajmują pierwsze miejsce wśród rynków wschodzących. Jeśli chodzi o pozostałe kraje z czołówki, ZEA (2), Indie (3) oraz Malezja (4) wyprzedziły gospodarki oparte na surowcach, takie jak Arabia Saudyjska (5), Brazylia (6) i Indonezja (7). Pierwszą dziesiątkę zamykają Meksyk (8), Rosja (9) oraz Turcja (10). Nigeria (17) i Egipt (22) awansowały o 10 pozycji w części Indeksu opartej na danych, co stanowi największy skok zanotowany od początku istnienia rankingu. Zainteresowanie możliwościami Nigerii, która jest największą afrykańską gospodarką, wzrosło znacząco po tym, jak rząd zaktualizował metody analizy wyników ekonomicznych kraju. Z kolei gospodarka i klimat biznesowy Egiptu zostały znacząco ustabilizowane pod rządami armii.

Pozostałe wyniki Indeksu
Kraje dwóch dynamicznych gospodarek, jakimi są Dubaj i Abu Dhabi ma najlepszy klimat dla biznesu oraz najlepszą “siatkę połączeń”, czyli infrastrukturę i sieć transportową, ze wszystkich rynków wschodzących. W rezultacie ZEA znalazły się na drugim miejscu rankingu, za Chinami, choć ich gospodarka jest 25 razy mniejsza od gospodarki Chin, 5 razy mniejsza od gospodarki Indii i 6 razy mniejsza od gospodarki Brazylii.
Najbardziej przyjazne warunki dla biznesu panują w krajach Zatoki Perskiej – ZEA, Katarze oraz Omanie. Kraje te zapewniają połączenie dostępności rynku i poziomu ryzyka, regulacje, inwestycje zagraniczne, urbanizację oraz podział bogactwa na najwyższym poziomie. Również inne kraje Zatoki plasują się na wysokich miejscach pod względem warunków prowadzenia biznesu – Arabia Saudyjska (5), Kuwejt (9) i Bahrajn (11).  
Malezja, Chiny oraz Chile zajmują pierwsze miejsca pod względem “możliwości dotarcia”. Oznacza to, że mają najlepszą infrastrukturę i połączenia transportowe, a także najbardziej wydajną administrację celną oraz służbę graniczną.
Kraje Ameryki Łacińskiej tracą swoją pozycję na rzecz innych rynków wznoszących, co jest wynikiem recesji oraz kryzysu politycznego w Brazylii, która jest największym krajem w regionie, a także spadających cen surowców. Spośród 10 krajów, których pozycje w Indeksie obniżyły się najbardziej, 6 to kraje właśnie z Ameryki Łacińskiej – Peru, Argentyna, Urugwaj, Brazylia, Kolumbia i Wenezuela. Jedynie Chile pozostaje nadal jednym z najwyżej notowanych rynków wznoszących, z PKB poniżej 300 milionów USD.
Rosja, dotknięta zachodnimi sankcjami i izolowana gospodarczo od czasu poparcia separatystów ukraińskich i militarnej interwencji w Syrii, spadła z miejsca 7 na 9. Napięcie w stosunkach z Rosją oraz utrata produkcji gospodarczej z odłączonego Krymu, wpłynęły negatywnie również na sytuację Ukrainy, która spadła o 4 pozycje w Indeksie, na miejsce 34.

Menedżerowie działający w branży uważają, że wahania cen ropy oraz spowolnienie w Chinach to największe zagrożenia dla światowej gospodarki w 2016 roku. Menedżerowie logistycy uznali, że w rejonie Azji i Pacyfiku największym zagrożeniem może być “szok gospodarczy”, wynikający z faktu, że spowolnienie chińskiej gospodarki odbije się pozostałych rynkach oraz łańcuchach dostaw w regionie. Znaczący procent ankietowanych (38 proc.) przyznał, że rozważa zmianę strategii działania na rynku chińskim. W przeszłości menedżerowie za najważniejsze zagrożenia w Azji uznawali ryzyko korupcji oraz katastrofy naturalne. Po raz pierwszy branżowi specjaliści uznali, że wydatki na konsumpcję są ważniejszym czynnikiem wzrostu w Afryce, niż energia i surowce. Za najbardziej obiecujące rynki afrykańskie uznali Nigerię, RPA, Ghanę oraz Kenię. Pomimo niedawnego wzrostu i znaczących inwestycji, Afryka Subsaharyjska pozostaje nadal rynkiem granicznym dla większości operatorów logistycznych. Tylko 21,1 proc. pytanych menedżerów przyznało, że ich firmy działają w tym regionie.
Ważną kwestią, wywołującą poruszenie w branży logistycznej jest możliwość wyjścia Iranu z długotrwałej izolacji gospodarczej, w efekcie ograniczenia programu nuklearnego. W ankiecie Iran awansował o 12 pozycji – z miejsca 27 na 15 – wśród krajów o największym potencjale rozwoju usług logistycznych.
– Jak wskazuje Indeks, dla gospodarek wschodzących był to rok niepewny i pełen wahań. Osiem spośród dziesięciu czołowych rynków wschodzących zmieniło swoje miejsce w rankingu - stwierdził Essa Al-Saleh, Prezes i CEO Agility Global Integrated Logistics. - Pomimo tych turbulencji, najważniejsze czynniki napędzające wzrost pozostały bez zmian – rozwój klasy średniej o rosnących dochodach, zmniejszanie ubóstwa oraz wzrost populacji. Dlatego pozytywnie oceniamy perspektywy rynków wschodzących i uważamy, że będą miały decydujący wpływ na rozwój światowej gospodarki. – podsumował Essa Al-Saleh.

Indeks został opracowany przez Transport Intelligence (Ti), firmę badawczą i analityczną działającą w branży logistycznej.

O Agility - jeden z czołowych światowych dostawców zintegrowanych rozwiązań logistycznych. Jest spółką giełdową o przychodach przekraczających 4,8 miliarda dolarów, zatrudniającą ponad 20 tys. pracowników w 500 oddziałach w 100 krajach. Najważniejsza jednostka biznesowa firmy, Agility Global Integrated Logistics (GIL), oferuje zintegrowane rozwiązania logistyczne, które pozwalają spełniać zróżnicowane potrzeby i wymagania klientów. Obejmują one spedycję lotniczą, morską i drogową, usługi magazynowe, dystrybucję, a także obsługę specjalistycznych projektów logistycznych, targów oraz innych wydarzeń.
(źr. Agility)kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC