Konto pracodawcy


Rynek pracy– podsumowanie 2015 roku oraz prognozy na rok 2016!

Przez cały 2015 rok utrzymywała się wysoka dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów, przy jednocześnie niewielkim odsetku zwolnień – wynika z analiz firmy Antal.  
- Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia. Biorąc pod uwagę liczbę projektów rekrutacyjnych, które realizujemy, jestem zdania, że najbardziej pożądani na rynku pracownicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich pracy. Co więcej, z deklaracji polskich firm wynika, że zdecydowana większość z nich jest w trakcie procesów rekrutacyjnych oraz planuje dalsze zatrudnienia w kolejnych kwartałach, co w oczywisty sposób przekłada się na liczbę miejsc pracy – twierdzi Artur Skiba, prezes zarządu Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Kto był najbardziej pożądany na rynku pracy w 2015 roku?
Specjaliści i menedżerowie w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio 8 ofert pracy od pracodawców. Największym zainteresowaniem ze strony pracodawców cieszyli się pracownicy z obszaru IT – średnio otrzymali oni 15 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych w minionym roku. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy logistyki, którzy otrzymali średnio 10 ofert pracy. Trzecią grupą, na którą było wzmożone zapotrzebowanie pracodawców, jest Inżynieria – specjaliści i menedżerowie zadeklarowali, że dostali 9 zaproszeń do rekrutacji w ostatnim roku.
Na czym zależy specjalistom i menedżerom?
Z badania Antal „Najbardziej Pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” wynika, iż polscy specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy, w jakiej chcą pracować, gdyż aż 45 proc. respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze pożądanego pracodawcy. Co ciekawe, warunki finansowe (34 proc.) nie są już tak ważne, jak w ubiegłym roku – ustąpiły miejsca stylowi zarządzania i kulturze organizacyjnej firmy (41 proc.).
Trendy 2016
- W 2016 roku coraz bardziej popularny będzie trend, który powoli zaczyna już wchodzić w do Polski – wysyłanie CV bez zamieszczania w nim zdjęcia. W coraz większej liczbie państw taki życiorys jest już standardem, co bez wątpienia jest dobrym trendem, dzięki któremu rekrutujący mogą się skupić przede wszystkim na doświadczeniu i umiejętnościach kandydata – uważa Artur Skiba, prezes zarządu Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Employer branding
Od pewnego czasu w większości branż mamy do czynienia z rynkiem kandydata. W związku z tym pracodawcy w nadchodzącym roku powinny zwrócić szczególną uwagę na relację  z kandydatami. Bardzo ważne jest, aby rekruterzy poprzez swoje zachowanie potrafili zbudować wśród swoich kandydatów zaufanie. Kolejna, 5. już edycja badania Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” potwierdza, iż firmy stale muszą dbać o swój wizerunek na rynku. Niezależnie od wielkości organizacji czy długości jej funkcjonowania, jeśli dana marka chce być rozpoznawalna i dobrze kojarzona przez potencjalnych kandydatów, nie może zapominać o działaniach employer brandingowych. Rynek kandydata bez wątpienia stanowi wyzwanie zarówno dla firm, jak i dla agencji rekrutacyjnych. Wewnętrzne działy HR i PR w organizacjach powinny zadbać o otwartą i przemyślaną komunikację wewnętrzną, ale też o employer branding.
- Coraz rzadziej kandydaci zwracają uwagę tylko na takie elementy oferty pracy jak wysokość wynagrodzenia czy zakres obowiązków. Między innymi dlatego dobrze jest, kiedy pracodawcy komunikują o wszystkich aspektach dotyczących biznesu i kultury organizacyjnej firmy. Dotyczy to zarówno produktów, technologii i projektów, które są w obszarze działalności danej organizacji, jak i trudno mierzalnych elementów, takich jak atmosfera w firmie, kultura pracy czy prestiż – twierdzi Przemysław Broniszewski, employer branding Manager Antal.

(red)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC