Konto pracodawcy


Zamiast świątecznych prezentów daj pracownikowi kartę do prywatnego lekarza

Koniec każdego roku, to w działach personalnych czas podsumowań i rozliczeń oraz planowania dodatków do wynagrodzeń. Pracowników informuje się o nowych planach w okresie Bożego Narodzenia, bo to właśnie wtedy pracodawcy najchętniej przyznają im nagrody i świadczenia pozapłacowe na kolejny rok. Jednym z najbardziej popularnych dodatków są bony i kupony – wręcza je swoim pracownikom ponad 1/3 pracodawców w Polsce. Czy obdarowani doceniają takie prezenty, zapewne tak, ale nie w branży TSL!

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal Pracujwlogistyce.pl, aż  36,4 proc. respondentów biorących udział w badaniu, na pytanie – który z dodatków do wynagrodzenia uważasz za najbardziej atrakcyjny – wybrało prywatną opiekę medyczną. Na drugim miejscu, znalazła się refundacja kosztów dojazdu do pracy – 19,9 proc. badanych uznało taki dodatek za najlepszy. Zaś na trzecim miejscu są bezpłatne posiłki – 13,2 proc. odpowiadających wskazało na ten bonus.

Atrakcyjnością nie cieszą się natomiast, tak popularne wśród pracodawców bony zakupowe z okazji świąt – wybrało je 11,3 proc. respondentów sondy Pracujwlogistyce.pl, a także karty wstępu do klubów sportowych – tylko 11,2 proc. zagłosowało na taki właśnie dodatek. Zaś najmniej, zatrudnieni w branży TSL cenią sobie dodatkowe ubezpieczenie na życie – 6 proc. oraz prezenty z okazji świąt / jubileuszów – zaledwie 2 proc. chciałoby otrzymać np. kosz pełen świątecznych smakołyków.

Wysoka pozycja refundacji kosztów dojazdu do pracy, a tuż za nią bezpłatne posiłki, może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich są nadal dość niskie płace w branży TSL, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Pomimo, że płace w gospodarce krajowej stale rosną, a rynek pracy staje się powoli rynkiem pracownika i branża odczuwa wyraźny brak chociażby spedytorów, kierowców i handlowców, to jednak pracodawcy nie są skłonni do proponowania wysokich wynagrodzeń (średnia płaca spedytora z dwu-, trzyletnim doświadczeniem w mniejszych miejscowościach to 2.500 / 3.500 PLN brutto). Więc zwrot kosztów dojazdu do pracy, albo bezpłatny posiłek stanowi spore wsparcie dla kieszeni pracownika.
Z jednej strony może zaskakiwać taki właśnie wybór. Bowiem jeszcze 3 lata temu, to samochód służbowy do użytku prywatnego był najwyżej cenionym bonusem do wynagrodzenia. Jeśli chodzi o dojazdy do pracy, to w wielu firmach, zwłaszcza położonych na Dolnym Śląsku, albo w Wielkopolsce standardem jest organizowanie transportu dla pracowników do / z zakładu pracy. Natomiast nie zaskakuje wcale wybór prywatnej opieki medycznej. Patrząc na obecny stan naszej służby zdrowia, gigantyczne kolejki do lekarzy, nie dziwi w ogóle, że prawie 40 proc. zatrudnionych w branży TSL pożąda właśnie prywatnej opieki zdrowotnej, jako dodatku do wynagrodzenia.

Sondę przeprowadził portal Pracujwlogistyce.pl na przełomie września i października 2015 r., w której wzięło udział 300 respondentów.

Jak odpowiadali czytelnicy Pracujlwogistyce.pl na pytanie:

który z niżej wymienionych dodatków do wynagrodzenia uważasz za najbardziej atrakcyjny?Opr. Beata Trochymiak

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC