Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak wyglądał rynek magazynowy w I połowie 2015 r.

Silny popyt na poziomie 1,27 mln mkw. i spadający we wszystkich regionach poziom pustostanów motywuje deweloperów do kolejnych inwestycji nie tylko na dojrzałych rynkach, ale też w nowych lokalizacjach. W budowie pozostaje 680 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej, z czego 172 tys. mkw. to inwestycje spekulacyjne. Kolejne przynajmniej 100 tys. mkw. jest na etapie przygotowywania pozwoleń na budowę -  wynika  z raportu AXI IMMO, który przedstawia dane i trendy na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce po I połowie 2015 r.
Największy popyt w Polsce Centralnej
Na koniec czerwca br. popyt brutto, czyli nowe umowy, ekspansje i przedłużenie, wyniósł 1,27 tys. mkw. i był o 350 tys. mkw. wyższy, niż w tym samym okresie w 2014 r. 63 proc. transakcji stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje klientów w dotychczasowych lokalizacjach.. Najwyższy popyt netto 164 tys. mkw. również odnotowano w Polsce Centralnej, Warszawie i okolicach – wynajęto tutaj 270 tys. mkw., następnie w regionie Poznania  i na Górnym Śląsku. Poza głównymi regionami widoczny był wzrost popytu na nowych rynkach takich jak Lublin i  Rzeszów, gdzie łącznie wynajęto ponad 100 tys. mkw.
- Obecny wzrost gospodarczy opiera się na solidniejszych niż w czasie poprzednich cyklów koniunkturalnych podstawach. Utrzymuje się niska inflacja, obserwujemy rozsądny wzrost akcji kredytowych i malejący deficyt na rachunku obrotów, a dodatkowo stabilnie rośnie konsumpcja prywatna, co przekłada się pośrednio na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. - Znaczna cześć nowego popytu w sektorze generowana jest przez firmy związane z rynkiem konsumenta końcowego. Szacujemy, że na koniec br. popyt netto może przekroczyć ubiegłoroczny rekord 1,4 mln mkw. - wymienia Renata Osiecka.
Najwięcej wynajmowali (33 proc.) operatorzy logistyczni, ale warto zaznaczyć wyższą niż w ubiegłych latach aktywność firm z sektora dom i wnętrze i szeroko rozumianego sektora elektronicznego, które odpowiednio miały 17 proc. i 13 proc. w całości odnotowanego popytu.
Najwięcej powierzchni zbudowano w Poznaniu
W pierwszej połowie roku do użytku oddano 472 tys. mkw., jest to wzrost o 58 proc. względem tego samego okresu roku poprzedniego. Najwięcej, bo o 182 tys. mkw. w ramach 5 inwestycji wzbogacił się rynek w Poznaniu.
- Obserwujemy wysoką aktywność deweloperów, w budowie jest ponad 680 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych, z czego ponad 170 tys. mkw. to powierzchnia spekulacyjna. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wolumen realizowanej powierzchni spekulacyjnej jest ponad dwukrotnie wyższy. Warto zaznaczyć, że poza dużą liczbą projektów w realizacji, niemal na każdym rynku, deweloperzy mają zabezpieczone grunty pod nowe inwestycje. Dotyczy to nie tylko dojrzałych rynków jak, Warszawa czy Poznań, ale również nowych lokalizacji takich jak Bydgoszcz czy Lublin – podsumuje Renata Osiecka.
Powierzchnie niewynajęte
Na koniec II kw. 2015 r. współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 5 proc. Jest to spadek o 0,7 proc. względem I kw. br. W ujęciu rocznym spadł o 5,4 proc. Jest to historycznie najniższy średni poziom pustostanów w Polsce. Łącznie do wynajęcia pozostaje 480 tys. mkw. We wszystkich regionach dostępność powierzchni spadła poniżej 10 proc. Najwięcej wolnych modułów pozostaje w Warszawie (9,7 proc.) oraz okolicach (9,5 proc.), a następnie na Górnym  Śląsku. Najniższy poziom pustostanów poniżej 3 proc. występuje w Poznaniu i Wrocławiu. Warto też zaznaczyć, że cześć powierzchni jest zajęta pod kontrakty „short term”, które formalnie nie są wliczane, jako powierzchnia wynajęta.
Stawki czynszu
W ostatnim półroczu stawki za czynsz utrzymały się na stabilnym poziomie, takie pozostaną w kolejnych miesiącach, pomimo niskiego poziomu pustostanów. Niewielkich podwyżek możemy oczekiwać w Polsce Centralnej, ze względu na niską dostępność powierzchni i brak realizacji inwestycji spekulacyjnych.
Co w II półroczu?
W drugiej połowie roku możemy spodziewać się utrzymania wysokiej aktywności deweloperskiej. Niski poziom pustostanów będzie zachęcał deweloperów do uruchamiania kolejnych inwestycji. Możliwe, że część z nich będzie realizowana spekulacyjne, cześć głównie w regionie Warszawy oraz nowych lokalizacjach po podpisaniu umów typu pre-let. Pod względem popytu trend wzrostowy powinien utrzymać się, głównie dzięki rozwojowi firm obecnych już na polskim rynku oraz inwestycją zagranicznym. Sektorami z największym potencjałem rozwoju pozostanie sektor FMCG, elektronika, dom i wnętrze zwłaszcza w kanale sprzedaży e-commerce.

(źr. Raport AXI IMMO)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.