Konto pracodawcy


Jak wyglądał rynek magazynowy w I połowie 2015 r.

Silny popyt na poziomie 1,27 mln mkw. i spadający we wszystkich regionach poziom pustostanów motywuje deweloperów do kolejnych inwestycji nie tylko na dojrzałych rynkach, ale też w nowych lokalizacjach. W budowie pozostaje 680 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej, z czego 172 tys. mkw. to inwestycje spekulacyjne. Kolejne przynajmniej 100 tys. mkw. jest na etapie przygotowywania pozwoleń na budowę -  wynika  z raportu AXI IMMO, który przedstawia dane i trendy na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce po I połowie 2015 r.
Największy popyt w Polsce Centralnej
Na koniec czerwca br. popyt brutto, czyli nowe umowy, ekspansje i przedłużenie, wyniósł 1,27 tys. mkw. i był o 350 tys. mkw. wyższy, niż w tym samym okresie w 2014 r. 63 proc. transakcji stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje klientów w dotychczasowych lokalizacjach.. Najwyższy popyt netto 164 tys. mkw. również odnotowano w Polsce Centralnej, Warszawie i okolicach – wynajęto tutaj 270 tys. mkw., następnie w regionie Poznania  i na Górnym Śląsku. Poza głównymi regionami widoczny był wzrost popytu na nowych rynkach takich jak Lublin i  Rzeszów, gdzie łącznie wynajęto ponad 100 tys. mkw.
- Obecny wzrost gospodarczy opiera się na solidniejszych niż w czasie poprzednich cyklów koniunkturalnych podstawach. Utrzymuje się niska inflacja, obserwujemy rozsądny wzrost akcji kredytowych i malejący deficyt na rachunku obrotów, a dodatkowo stabilnie rośnie konsumpcja prywatna, co przekłada się pośrednio na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. - Znaczna cześć nowego popytu w sektorze generowana jest przez firmy związane z rynkiem konsumenta końcowego. Szacujemy, że na koniec br. popyt netto może przekroczyć ubiegłoroczny rekord 1,4 mln mkw. - wymienia Renata Osiecka.
Najwięcej wynajmowali (33 proc.) operatorzy logistyczni, ale warto zaznaczyć wyższą niż w ubiegłych latach aktywność firm z sektora dom i wnętrze i szeroko rozumianego sektora elektronicznego, które odpowiednio miały 17 proc. i 13 proc. w całości odnotowanego popytu.
Najwięcej powierzchni zbudowano w Poznaniu
W pierwszej połowie roku do użytku oddano 472 tys. mkw., jest to wzrost o 58 proc. względem tego samego okresu roku poprzedniego. Najwięcej, bo o 182 tys. mkw. w ramach 5 inwestycji wzbogacił się rynek w Poznaniu.
- Obserwujemy wysoką aktywność deweloperów, w budowie jest ponad 680 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych, z czego ponad 170 tys. mkw. to powierzchnia spekulacyjna. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wolumen realizowanej powierzchni spekulacyjnej jest ponad dwukrotnie wyższy. Warto zaznaczyć, że poza dużą liczbą projektów w realizacji, niemal na każdym rynku, deweloperzy mają zabezpieczone grunty pod nowe inwestycje. Dotyczy to nie tylko dojrzałych rynków jak, Warszawa czy Poznań, ale również nowych lokalizacji takich jak Bydgoszcz czy Lublin – podsumuje Renata Osiecka.
Powierzchnie niewynajęte
Na koniec II kw. 2015 r. współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 5 proc. Jest to spadek o 0,7 proc. względem I kw. br. W ujęciu rocznym spadł o 5,4 proc. Jest to historycznie najniższy średni poziom pustostanów w Polsce. Łącznie do wynajęcia pozostaje 480 tys. mkw. We wszystkich regionach dostępność powierzchni spadła poniżej 10 proc. Najwięcej wolnych modułów pozostaje w Warszawie (9,7 proc.) oraz okolicach (9,5 proc.), a następnie na Górnym  Śląsku. Najniższy poziom pustostanów poniżej 3 proc. występuje w Poznaniu i Wrocławiu. Warto też zaznaczyć, że cześć powierzchni jest zajęta pod kontrakty „short term”, które formalnie nie są wliczane, jako powierzchnia wynajęta.
Stawki czynszu
W ostatnim półroczu stawki za czynsz utrzymały się na stabilnym poziomie, takie pozostaną w kolejnych miesiącach, pomimo niskiego poziomu pustostanów. Niewielkich podwyżek możemy oczekiwać w Polsce Centralnej, ze względu na niską dostępność powierzchni i brak realizacji inwestycji spekulacyjnych.
Co w II półroczu?
W drugiej połowie roku możemy spodziewać się utrzymania wysokiej aktywności deweloperskiej. Niski poziom pustostanów będzie zachęcał deweloperów do uruchamiania kolejnych inwestycji. Możliwe, że część z nich będzie realizowana spekulacyjne, cześć głównie w regionie Warszawy oraz nowych lokalizacjach po podpisaniu umów typu pre-let. Pod względem popytu trend wzrostowy powinien utrzymać się, głównie dzięki rozwojowi firm obecnych już na polskim rynku oraz inwestycją zagranicznym. Sektorami z największym potencjałem rozwoju pozostanie sektor FMCG, elektronika, dom i wnętrze zwłaszcza w kanale sprzedaży e-commerce.

(źr. Raport AXI IMMO)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Czy można kontrolować kierowcę w czasie odpoczynku?
Doba kierowcy - co to jest i jak ją definiować?
Dokumenty kierowcy a odpowiedzialność
Zawieszona akcyza – jak z niej skorzystać?
Jak uniknąć kary za SENT?
Regularne tygodniowe odpoczynki poza kabiną auta to kłopot dla kierowców
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Perspektywy rozwoju transportu drogowego a nowoczesne technologie
Polska Strefa Inwestycji – wady i zalety - pierwsze podsumowania
Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?
Polacy, decydujący się na powrót do kraju z emigracji, mogą liczyć na dobrą pracę
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Volvo Polska z nagrodą ONZ
DB Schenker wdraża cyfrową platformę bookingową
Poczta Polska otworzyła kolejną sortownię - w Białymstoku
IVECO powołało nowego prezesa marki
PEKAES uruchomił terminal w Opolu
DHL wdraża nowy system zapewniający pełną przejrzystość łańcucha dostaw
Rohlig Suus Logistics otwiera nowy oddział w Kielcach
Polak wicemistrzem OPTIFUEL CHALLENGE 2019!
Agility zainwestowało 18 mln USD w technologie ekologiczne dla łańcuchów dostaw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC