Konto pracodawcy


Transport i spedycja w polskich firmach produkcyjnych – raport Trans.eu

Operator Giełdy Trans.eu przeprowadził ankietę wśród rodzimych producentów, pytając ich o to, jak radzą sobie z organizacją transportu towarów i co sprawia im największą trudność. Polska branża produkcyjna jest dość zróżnicowana, zarówno pod względem profilu, wielkości, zasięgu, jak i specyfiki prowadzonej działalności.
Większość zapytanych firm – 59,2 proc. działa na skalę międzynarodową, 30,2 proc. funkcjonuje na rynku krajowym, a tylko 10,5 proc. - lokalnym w promieniu do 100 km od miejsca swojej siedziby., 15 proc. firm działających lokalnie deklaruje, że planuje rozwój i ekspansję w ciągu najbliższych kilku lat. To oznacza większe zapotrzebowanie na usługi spedycyjne i transportowe.
Transport własnymi pojazdami
Zdecydowana większość lokalnych firm produkcyjnych (73,3 proc.) wykorzystuje do przewozu wytwarzanych towarów własne pojazdy. Jedynie 20 proc. z tych firm wyraża zadowolenie ze stopnia wykorzystania swojej własnej floty i generowania z tego tytułu dochodów. Wśród producentów działających na skalę całego kraju lub międzynarodową 46 proc. ankietowanych posiada własną flotę do przewozu towarów. Tylko 1/3 z nich uważa, że pojazdy te w pełni zaspokajają ich potrzeby na przewóz towarów. W 40 proc. firm, posiadających własne pojazdy, puste przebiegi zdarzają się bardzo często lub często, a u 60 proc. - sporadycznie.
W tej grupie odsetek firm, stale współpracujących z przewoźnikami i spedytorami jest największy i wynosi 62 proc. Spośród ankietowanych 22 proc. deklaruje, że oprócz stałych zleceń transportowych dodatkowo wspiera się narzędziami ogłoszeniowymi, takimi jak giełdy transportowe.
1/3 producentów krajowych i międzynarodowych deklaruje, że miewa problemy z organizacją transportu np. w nagłych sytuacjach lub w okresach wysokiej liczby zamówień. Jest to w ich przypadku utrudnienie, pojawiające się sporadycznie lub często, zaś dla 5 proc. z nich organizacja transportu to permanentny i uciążliwy problem.
Kto korzysta z usług transportowych zewnętrznych
Przedsiębiorstwa nie posiadające własnej floty w 78 proc. przypadków korzystają z usług spedycji lub firm transportowych. 22 proc. dodatkowo wspiera się narzędziami ogłoszeniowymi w tym giełdami transportowymi i jest to dokładnie taki sam odsetek jak w przypadku firm posiadających własną flotę aut. Także w tym wypadku podobnie wygląda odsetek firm mających sporadycznie lub często problemy z organizacją transportu, choć w pełni świadomych ponoszonych z tego tytułu kosztów.W ankiecie zapytano również producentów, w jaki sposób sprawdzają i dbają o bezpieczeństwo transportu zlecanego. Wyniki w tym zakresie nie są optymistyczne. Tylko 27,5 proc. badanych przedsiębiorców korzysta z narzędzi, pozwalających zweryfikować wiarygodność i bezpieczeństwo firm transportowych (takich jak zakres ochrony ubezpieczenia OCP, certyfikaty, pozwolenia na przewóz nietypowych towarów, czy stan floty). 70 proc. biorących udział w ankiecie firm w kwestiach bezpieczeństwa bazuje wyłącznie na rekomendacjach, poleceniach kolegów z branży, dobrej obiegowej opinii o firmie czy wzajemnym zaufaniu.

Badanie przeprowadzone zostało w formie ankiety telefonicznej na grupie 1133 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych. Raport jest dostępny on-line i można go pobrać tutaj…

(red/źr. Trans.eu)

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC