Konto pracodawcy


Transport i spedycja w polskich firmach produkcyjnych – raport Trans.eu

Operator Giełdy Trans.eu przeprowadził ankietę wśród rodzimych producentów, pytając ich o to, jak radzą sobie z organizacją transportu towarów i co sprawia im największą trudność. Polska branża produkcyjna jest dość zróżnicowana, zarówno pod względem profilu, wielkości, zasięgu, jak i specyfiki prowadzonej działalności.
Większość zapytanych firm – 59,2 proc. działa na skalę międzynarodową, 30,2 proc. funkcjonuje na rynku krajowym, a tylko 10,5 proc. - lokalnym w promieniu do 100 km od miejsca swojej siedziby., 15 proc. firm działających lokalnie deklaruje, że planuje rozwój i ekspansję w ciągu najbliższych kilku lat. To oznacza większe zapotrzebowanie na usługi spedycyjne i transportowe.
Transport własnymi pojazdami
Zdecydowana większość lokalnych firm produkcyjnych (73,3 proc.) wykorzystuje do przewozu wytwarzanych towarów własne pojazdy. Jedynie 20 proc. z tych firm wyraża zadowolenie ze stopnia wykorzystania swojej własnej floty i generowania z tego tytułu dochodów. Wśród producentów działających na skalę całego kraju lub międzynarodową 46 proc. ankietowanych posiada własną flotę do przewozu towarów. Tylko 1/3 z nich uważa, że pojazdy te w pełni zaspokajają ich potrzeby na przewóz towarów. W 40 proc. firm, posiadających własne pojazdy, puste przebiegi zdarzają się bardzo często lub często, a u 60 proc. - sporadycznie.
W tej grupie odsetek firm, stale współpracujących z przewoźnikami i spedytorami jest największy i wynosi 62 proc. Spośród ankietowanych 22 proc. deklaruje, że oprócz stałych zleceń transportowych dodatkowo wspiera się narzędziami ogłoszeniowymi, takimi jak giełdy transportowe.
1/3 producentów krajowych i międzynarodowych deklaruje, że miewa problemy z organizacją transportu np. w nagłych sytuacjach lub w okresach wysokiej liczby zamówień. Jest to w ich przypadku utrudnienie, pojawiające się sporadycznie lub często, zaś dla 5 proc. z nich organizacja transportu to permanentny i uciążliwy problem.
Kto korzysta z usług transportowych zewnętrznych
Przedsiębiorstwa nie posiadające własnej floty w 78 proc. przypadków korzystają z usług spedycji lub firm transportowych. 22 proc. dodatkowo wspiera się narzędziami ogłoszeniowymi w tym giełdami transportowymi i jest to dokładnie taki sam odsetek jak w przypadku firm posiadających własną flotę aut. Także w tym wypadku podobnie wygląda odsetek firm mających sporadycznie lub często problemy z organizacją transportu, choć w pełni świadomych ponoszonych z tego tytułu kosztów.W ankiecie zapytano również producentów, w jaki sposób sprawdzają i dbają o bezpieczeństwo transportu zlecanego. Wyniki w tym zakresie nie są optymistyczne. Tylko 27,5 proc. badanych przedsiębiorców korzysta z narzędzi, pozwalających zweryfikować wiarygodność i bezpieczeństwo firm transportowych (takich jak zakres ochrony ubezpieczenia OCP, certyfikaty, pozwolenia na przewóz nietypowych towarów, czy stan floty). 70 proc. biorących udział w ankiecie firm w kwestiach bezpieczeństwa bazuje wyłącznie na rekomendacjach, poleceniach kolegów z branży, dobrej obiegowej opinii o firmie czy wzajemnym zaufaniu.

Badanie przeprowadzone zostało w formie ankiety telefonicznej na grupie 1133 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych. Raport jest dostępny on-line i można go pobrać tutaj…

(red/źr. Trans.eu)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC