Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek transportu i logistyki w ujęciu statystycznym – spadła sprzedaż usług!

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji na rynku transportowym w styczniu 2015 r. Sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem była o 1,5 proc. niższa niż przed rokiem (wobec wzrostu w grudniu ub. roku o 3,6 proc. oraz w styczniu ub. roku – o 4,7 proc.). Największy spadek sprzedaży w styczniu odnotowano w transporcie kolejowym (o 4,1 proc.) i w transporcie samochodowym (o 0,8 proc). Zwiększyła się natomiast sprzedaż w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 2,4 proc.).

Masa przewiezionych ładunków
Przewozy ładunków ogółem w styczniu br. wyniosły 35,7 mln ton, tj. o 0,1 proc. mniej niż przed rokiem, co było związane ze zmniejszeniem przewozów w transporcie kolejowym i morskim. W pozostałych rodzajach transportu notowano wzrost przewozów. W styczniu br. transportem kolejowym przewieziono 16,2 mln ton ładunków, tj. o 8 proc. mniej niż przed rokiem. Transportem samochodowym zarobkowym przewieziono 14,5 mln ton ładunków, tj. o 8,8 proc. więcej niż przed rokiem. Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się w porównaniu z grudniem ub. roku o 1,9 proc. Transportem rurociągowym przetłoczono w styczniu br. 4,4 mln ton ropy i produktów naftowych (o 5 proc. więcej niż przed rokiem).

Zmniejszyły się natomiast przewozy ładunków transportem morskim o 8,1 proc. w skali roku do 0,4 mln ton. W portach morskich w styczniu 2015 r. przeładowano 5,4 mln ton ładunków, tj. o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem. Spadły przeładunki w grupie ładunków masowych suchych o 12,7 proc. Wzrosły natomiast przeładunki w grupie ładunków masowych ciekłych o 9,3 proc., ładunków tocznych o 6,9 proc., kontenerów o 5,4 proc. oraz pozostałych ładunków drobnicowych o 0,4 proc.  Zmniejszyły się obroty ładunkowe w portach: Świnoujście (o 9,1 proc. do 1,0 mln ton) oraz Gdynia (o 4,1 proc. do 1,2 mln ton). Wzrost przeładunków w skali roku wystąpił natomiast w portach: Szczecin (o 7,8 proc. do 0,7 mln ton), Gdańsk (o 2,2 proc. do 2,3 mln ton) oraz Police (o 2,1 proc. do 0,1 mln ton).

W lutym br. ogólny klimat koniunktury w  branży transportowej i logistycznej oceniany jest pozytywnie, wobec negatywnych ocen w poprzednim miesiącu, na co wpłynęła poprawa prognoz. Optymistyczne (wobec negatywnych w styczniu br.) są prognozy popytu oraz sprzedaży, a także przyszła sytuacja finansowa.

(red/źr. GUS)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.