Dodaj ogłoszenie o pracy


Lotnisko Chopina obsługuje 70 proc. ruchu cargo lotniczego w Polsce

Ponad 53 tys. ton cargo odprawiono na warszawskim Lotnisku Chopina w 2014 r. To o blisko 11 proc. więcej niż w 2013 r. i najwięcej w całej historii warszawskiego portu – czytamy w komunikacie opublikowanych przez Lotnisko Chopina.

W ciągu 12 miesięcy 2014 r. na warszawskim lotnisku odprawiono łącznie 53,5 tys. ton frachtu, z czego 52,8 tys. ton w ruchu międzynarodowym (wzrost o 10,9 proc.), a 688 ton w ruchu krajowym (wzrost o 9,75 proc.). W przewozach dominuje import - z zagranicy przywieziono do Warszawy 29,4 tys. ton towarów, podczas gdy eksport osiągnął 23,4 tys. ton. Dodatkowo na Lotnisku Chopina odprawiono także 15,2 tys. ton poczty. Warszawski port lotniczy obsługuje ponad 70 proc. ruchu towarowego w Polsce. Najczęściej przewożonymi towarami są: części i materiały eksploatacyjne dla przemysłu ciężkiego, leki oraz książki i gazety.
Najpopularniejsze kierunki przewozów cargo z/do Warszawy wg wielkości wolumenu: Lipsk (ponad 7,1 tys. ton), Dubaj (prawie 6,1 tys. ton), Nowy Jork/Newark (ponad 5,2 tys. ton), Chicago (blisko 5,2 tys. ton), Kolonia (prawie 3,6 tys. ton). Najwięksi przewoźnicy cargo na Lotnisku Chopina: PLL LOT (20,8 tys. ton), European Air Transport (7,2 tys. ton), Emirates (6,1 tys. ton), UPS Airlines (5,4 tys. ton), TNT Airways (2,4 tys. ton).

- Stale pracujemy nad tym, aby Lotnisko Chopina stało się ważnym portem w ruchu towarowym i cieszymy się, że ta praca przynosi efekty. Od kilku lat cargo rośnie w Warszawie w tempie 5-10 proc. rocznie a oferta lotniczych przewozów towarowych stale się poszerza. Z satysfakcją przyjęliśmy na przykład ponowne uruchomienie połączenia all cargo do Nowego Jorku uruchomione przez PLL LOT we współpracy z Cargojet. Zainteresowanie regularnym operowaniem w Warszawie wykazują również inni światowi przewoźnicy cargo. To daje nam nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój w tym sektorze – komentuje Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina.

(źr. Port Lotniczy im. F.Chopina)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.