Konto pracodawcy


Trendy na rynku powierzchni logistycznych 2014 / 2015 – Prologis podsumowuje wyniki oraz prognozuje rok 2015

Rekordowa liczba wynajętej powierzchni magazynowej, wzrost powierzchni spekulacyjnych, rozwój produktów dla e-commerce tzw. SBU oraz rekordowo niskie czynsze – to tylko niektóre trendy, jakie dominowały w roku 2014 i będą kontynuowane w 2015 na rynku powierzchni logistycznych. Prologis (developer, właściciel i zarządca powierzchni przemysłowych) podsumował właśnie swoją działalność w roku 2014.
Prologis utrzymał pozycję lidera nieruchomości logistycznych w 2014 roku w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Działając aktywnie w pięciu krajach w CEE z portfolio 4,1 miliona  mkw., Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (wg danych na 31.12.2014 r.). Udział w rynku powierzchni magazynowych Prologis w roku 2014 wyniósł 25 proc., a współczynnik zajętości powierzchni magazynowej kształtował się na poziomie 93,1 proc. bez obiektów będących obecnie w budowie.
- Portfolio Prologis w regionie wzrosło o 525 tys. metrów kwadratowych i wynosi obecnie ponad 4.1 miliona metrów kwadratowych. Czechy, Słowacja oraz niektóre subrynki w Polsce jak Wrocław, Katowice i Poznań są najbardziej stabilnymi lokalizacjami, charakteryzującymi się dobrym poziomem popytu, rozsądnym czynszem na poziomie rynkowym i ograniczoną podażą. Poprawa sytuacji nastąpiła także na rynku węgierskim, gdzie współczynnik zajętości naszych parków wzrósł do 98 proc. – mówił Ben Bannatyne Prologis managing director, regional head na Europę Środkowo-Wschodnią.

Developer pochwalił się też certyfikacją BREEAM*, czyli certyfikatami tzw. „zielonych budynków”. Obecnie Prologis posiada 5 budynków z akredytacją BREEAM z oceną dobrą lub bardzo dobrą w Prologis Park Wrocław V, w Prologis Park Bratislava, w Prologis Park Prague D1 West. Akredytacja ta jest częścią strategii w zakresie zrównoważonego budownictwa, obecnie Prologis poddaje wszystkie nowo wybudowane budynki akredytacji BREEAM.

W roku 2014 Prologis nabył 27 budynków o łącznej powierzchni ponad 390 tys. mkw. w całym regionie CEE. Całkowity koszt transakcji wyniósł około 225 mln EUR. Obiekty logistyczne zostały zakupione po cenie niższej od kosztów odtworzenia. Prologis CEE kupił również grunt o powierzchni 33 hektarów w pobliżu lotniska w Pradze, na terenie którego powstają obecnie dwa obiekty o łącznej powierzchni 61,1 tys. mkw. Spółka sprzedała działkę o powierzchni 20 hektarów położoną w Gdańsku.
Prologis na rynku polskim
Firma działa w Polsce od 17 lat. 2014 rok był rekordowym rokiem dla Prologis pod względem liczby zawartych umów najmu. Spółka posiada w sumie 2,2 mln mkw. powierzchni magazynowych, 108 budynków zlokalizowanych w 23 parkach logistycznych. W roku 2014 wynajęła prawie 827 tys. mkw., z tego 226,45 tys. mkw. dotyczyło nowych umów najmu, 430,1 tys. mkw. umów przedłużonych oraz 170,34 tys. mkw. stanowiły umowy krótkoterminowe (nawet kilkumiesięczne). Współczynnik zajętości powierzchni wyniósł pod koniec ubiegłego roku 94,2 proc.
Small business units
W portfolio developera pojawił się nowy produkt tzw. SBU (small business units), czyli małe powierzchnie magazynowo-biurowe dla klientów prowadzących sklepy internetowe. Pierwsze powierzchnie magazynowo-biurowe od 650 mkw. w ramach SBU zostały wynajęte w Prologis Park Wrocław III, który jest już w 100 procentach wynajęty.
- Magazyn SBU we Wrocławiu to pierwszy budynek tego typu w portfolio Prologis w CEE. Decyzja o jego budowie podyktowana była wysokim zapotrzebowaniem ze strony mniejszych firm i okazała się być słuszną- powiedział Ben Bannatyne, Prologis managing director, regional head na Europę Środkowo-Wschodnią. - Sukces najmu oraz ciągłe zainteresowanie klientów niewielkimi powierzchniami motywuje nas do wprowadzania tej koncepcji także w innych lokalizacjach.
SBU to nowy produkt Prologis, który będzie rozwijany jako uzupełnienie portfolio produktów.
Nowe Inwestycje
W ubiegłym roku Prologis CEE rozpoczął budowę dziewięciu budynków magazynowych o łącznej powierzchni 192 700 mkw., m.in. w Polsce Prologis Park Wrocław V (obiekt spekulacyjny o pow. 26,86 tys. mkw. w 80 proc. wynajęty), Park Wrocław III (o pow. 18,24 tys. mkw. w 100 proc. wynajęty)
Ukończone Inwestycje
W 2014 roku Prologis w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oddał do użytku siedem obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 135 tys. mkw. (wśród tych budynków znalazł się też budynek spekulacyjny typu small business units (SBU) we Wrocławiu)
Rekord w wynajmie powierzchni
W 2014 roku Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wynajął ponad 1.8 mln mkw. powierzchni dystrybucyjnej, co stanowi najwyższy wynik od roku 1997 - początku istnienia firmy w tym regionie. Nowe umowy objęły 570 tys. mkw zaś przedłużenia umów najmu dotyczyły 958 tys. mkw. powierzchni. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Transakcje zawarte na rynku polskim stanowiły 45 proc. wszystkich umów najmu podpisanych przez spółkę w regionie.
Niskie stawki czynszu w Polsce
Stawki czynszu za wynajem powierzchni magazynowych w roku 2014 na rynku polskim utrzymywały się na stabilnym poziomie, chociaż w niektórych miejscach na niespotykanie niskim poziomie - dochodzącym nawet do 2 euro/mkw, i to w okolicach Poznania czy Warszawy. To wyjątek, niespotykany w innych krajach regionu CEE.
Jakie trendy będą dominowały na rynku powierzchni magazynowych w roku 2015:
- ograniczenie podaży powierzchni magazynowych klasy A,
- spadek wolnej powierzchni magazynowej i mniej transakcji zakupowych,
- wzrost inwestycji spekulacyjnych (Wrocław, Poznań, Górny Śląsk),
- utrzymanie niskich stawek czynszu,
- umowy najmu krótkoterminowe,
- utrzymanie wysokiego wskaźnika retencji klientów,
- mocna koncentracja na wydajności i elastyczności.

- Spodziewamy się, że będzie to właściwy czas na budynki spekulacyjne. W dalszym ciągu będziemy koncentrować się na zwiększaniu współczynnika zajętości w obiektach znajdujących się w naszym portfolio, jak również na monetyzacji posiadanych gruntów na kluczowych rynkach w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech oraz w Rumunii – podsumował Ben Bannatyne.

(red/źr. Prologis)

O Prologis - firma działa na rynku globalnym oraz na rynkach regionalnych w obu Amerykach, Europie i Azji. Prologis jest właścicielem lub inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich o oczekiwanej łącznej powierzchni 55 mln mkw. w 21 krajach (stan na 31 grudnia 2014 roku). Wśród ponad 4,7 tys. klientów, którym firma wynajmuje nowoczesne obiekty dystrybucyjne, są m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne, firmy z branży handlu detalicznego, firmy transportowe, zewnętrzni dostawcy usług logistycznych oraz inne przedsiębiorstwa.

*Certyfikacja BREEAM bierze pod uwagę wiele zagadnień charakteryzujących budynek w tym: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarka wodna i odpadami. Certyfikat BREEAM przyznawany jest przez BRE (Building Research Establishment) Global na podstawie materiałów i raportu przygotowanych przez licencjonowanego asesora, który w trakcie procesu certyfikacji współpracuje z zespołem projektowym.

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC