Konto pracodawcy


Morski Port Gdańsk podsumował 10 miesięcy roku 2014

Przeładunki ogółem zrealizowane w ciągu 10 miesięcy 2014 roku wyniosły jak dotąd 26 489 411 i są lepszym rezultatem w porównaniu do analogicznego okresu w rekordowym 2013 roku o 4,7 proc. Październik był w Porcie Gdańsk kolejnym po wrześniu miesiącem wzrostowym w zakresie przeładunków, który zakończył się wynikiem 2 910 065 ton. W październiku rekordowy wynik osiągnęły przeładunki paliw płynnych, przeładowano ponad 1,4 mln ton.

Wolumen ropy w imporcie (1,1 mln) podyktowany jest m.in ceną ropy naftowej, która spadła do wysokości najniższej od 4 lat. W porcie gdańskim od początku roku przeładowano ponad 10 mln ton ładunków z grupy paliwa płynne, co oznacza prawie 11 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę sezonowość przeładunków tej grupy towarowej oraz globalny trend utrzymujący się na rynku ropy od kilku miesięcy, można się spodziewać, że w 2014 roku uda się osiągnąć wynik na poziomie ok. 12 mln ton, czyli zbliżony do zaplanowanego.
Po 10 miesiącach bieżącego roku również rekordy bija przeładunki drobnicy, jak dotąd wolumen przeładowanej drobnicy wynosi 9,2 mln ton. Byłą to głównie drobnica skonteneryzowana przeładowywana na terminalu DCT. Przeładunki w grupie drobnica w przeciągu 10 miesięcy realizowane są na poziomie nieznacznie przekraczającym plan i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Ciekawie przedstawia się także sytuacja ładunków masowych, które na tym etapie roku wynoszą 2 952 473 ton tj. o blisko 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost przeładunków "inne masowe", zawdzięczają głównie kruszywom, które w samym październiku stanowiły połowę tej grupy ładunkowej. Struktura "innych masowych" zmieniła się ze względu na koniunkturę w budownictwie, na którą ma wpływ tempo rozwoju budownictwa drogowego oraz realizacja inwestycji infrastrukturalnych. W kolejnych latach możemy się spodziewać dalszego wzrostu tego towaru w porcie gdańskim.
Innym przykładem towaru, dla którego odnotowano spektakularny wzrost przeładunków są owoce. Ten ładunek obsługiwany jest przez terminal firmy Cargofruit zlokalizowany na terenie Wolnego Obszaru Celnego. Przez pierwsze 10 miesięcy 2014 r. przeładowane zostało 22 090 ton bananów, co stanowi ponad 3-krotny wzrost w porównaniu z całym rokiem 2013. Do końca roku w Porcie Gdańsk spodziewane jest 26 tys. ton tych owoców
Na uwagę zasługuje też sytuacja w przeładunkach zbóż. Wyniki tego roku bez wątpienia przejdą do historii, ponieważ od początku istnienia Portu Gdańsk, wolumen zbóż nigdy nie był taki imponujący. Łączny tonaż zbóż obsłużony w przeciągu 10 miesięcy 2014 roku jest o 10 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wynosi 1 290 930 ton, głównie za zasługą wysokiego eksportu zbóż z Polski, które cieszyło się dużą popularnością ze względu na jego dobrą jakość oraz konkurencyjne ceny.

(red/źr. ZMPG Gdańska)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC