Dodaj ogłoszenie o pracy


Rozwój rynku magazynowego w Europie-Środkowo-Wschodniej a sytuacja na całym kontynencie

Rozwój e-commerce, nowe technologie i wyrafinowane łańcuchy dostaw – to czynniki napędzające popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – wylicza Colliers International na podstawie najnowszego swojego badania.

– Europejski rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych dywersyfikuje się. Tradycyjne kanały dystrybucji w Europie Zachodniej przestają być jednymi, które napędzają wzrost w tym sektorze nieruchomości. Coraz większego znaczenia nabierają rynki Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej. Wśród państw wyróżniają się Polska, Czechy, a nawet Słowacja – zauważa Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią.  O rozwoju i dywersyfikacji rynku magazynowego decyduje kilka czynników. Wśród nich są m.in.: rosnący popyt w sektorze e-commerce oraz poprawa infrastruktury i jakości handlu w Europie Środkowo-Wschodniej. Znaczenia nabiera też czas i koszty dostaw, a także pojawienie się węzłów transportowych specjalizujących się w transporcie intermodalnym. – Ilość powierzchni zajmowanej przez operatorów logistycznych specjalizujących się w intermodalnych systemach transportu wzrosła od 2011 roku o prawie 70 proc. (z 337,5 tys. mkw. do 570,2 tys. mkw. w 2013 roku). Naszym zdaniem to bardzo wymowny trend – zauważa Damian Harrington. Obecnie główne centra logistyczne rozwijają się w Czechach i Polsce. Słowacja będzie kolejnym rynkiem wartym obserwowania. Z kolei w Rosji szybko rozwija się rynek wewnętrzny, głównie dzięki rozwojowi krajowego rynku e-commerce, który rośnie w niespotykanym dotąd tempie.

Z raportu wynika, że obecnie najwięcej powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej zajmują firmy z sektora handlu. W 2013 roku w Europie transakcje z udziałem najemców z tej branży stanowiły 35,2 proc. Z kolei powierzchnia zajmowana przez najemców specjalizujących się w e-commerce wzrosła czterokrotnie – z 1,9 proc. w 2011 roku do 8,4 proc. w 2013 roku (wzrost ze 102,5 tys. mkw. do 554,4 tys.). W przypadku Polski wzrost popularności handlu elektronicznego spowodował ożywienie na rynkach Poznania i Wrocławia. Ogólnie rzecz biorąc najemcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego podwoili zajmowaną powierzchnię w ciągu ostatnich trzech lat. To spowodowało, że w 2013 roku blisko 40 proc. wszystkich transakcji na rynku magazynowym przypadło na ten sektor. W przypadku e-commerce bardzo dużą rolę odegrało stworzenie w Polsce trzech magazynów Amazona (w Poznaniu i Wrocławiu) o łącznej powierzchni 324 tys. mkw. (ich budowa ma zakończyć się w 2015 roku). Co istotne, nowe obiekty Amazona będą wykorzystywane w celu zaspokojenia popytu ze strony klientów z całej Europy, a nie tylko z Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej.
(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.