Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyka w Polsce – Raport 2013

Instytut Logistyki i Magazynowania wydał kolejny raport pt. „Logistyka w Polsce. Raport 2013”. Opracowanie opisuje stan polskiej branży logistycznej za okres 2012 -2013. Zawiera dane liczbowe dotyczące transportu krajowego i międzynarodowego (wszystkich gałęzi transportu), ocenę stanu infrastruktury logistycznej, w tym terminali intermodalnych oraz możliwości edukacji logistycznej, a także opinie, jak na tym tle kształtują się najnowsze trendy i kierunki rozwoju polskiej logistyki.

Raport opisuje też liderów rynku logistycznego, jakie jest znaczenie logistyki dla polskiej gospodarki, w tym z perspektywy polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Analizy autorów raportu zawierają także wyniki badań wskaźników logistycznych w przedsiębiorstwach, przegląd oferty rynkowej producentów i dostawców urządzeń magazynowych.

Raport jest pracą zbiorową i chyba jedyną w Polsce, która tak kompleksowo opisuje polski rynek logistyczny. Tworzy go kilkanaście osób – eksperci w zakresie różnych obszarów logistyki. Na pewno jest to lektura godna polecenia każdemu, kto pośrednio lub bezpośrednio związany jest zawodowo z rynkiem logistycznym.

Każdy menedżer w Polsce i każdy naukowiec powinien posiadać to wydanie w swoim zawodowym księgozbiorze. Polecam je każdemu!

Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.