Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyka w Polsce – Raport 2013

Instytut Logistyki i Magazynowania wydał kolejny raport pt. „Logistyka w Polsce. Raport 2013”. Opracowanie opisuje stan polskiej branży logistycznej za okres 2012 -2013. Zawiera dane liczbowe dotyczące transportu krajowego i międzynarodowego (wszystkich gałęzi transportu), ocenę stanu infrastruktury logistycznej, w tym terminali intermodalnych oraz możliwości edukacji logistycznej, a także opinie, jak na tym tle kształtują się najnowsze trendy i kierunki rozwoju polskiej logistyki.

Raport opisuje też liderów rynku logistycznego, jakie jest znaczenie logistyki dla polskiej gospodarki, w tym z perspektywy polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Analizy autorów raportu zawierają także wyniki badań wskaźników logistycznych w przedsiębiorstwach, przegląd oferty rynkowej producentów i dostawców urządzeń magazynowych.

Raport jest pracą zbiorową i chyba jedyną w Polsce, która tak kompleksowo opisuje polski rynek logistyczny. Tworzy go kilkanaście osób – eksperci w zakresie różnych obszarów logistyki. Na pewno jest to lektura godna polecenia każdemu, kto pośrednio lub bezpośrednio związany jest zawodowo z rynkiem logistycznym.

Każdy menedżer w Polsce i każdy naukowiec powinien posiadać to wydanie w swoim zawodowym księgozbiorze. Polecam je każdemu!

Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.