Konto pracodawcy


Warszawski rynek powierzchni biurowych ma się dobrze

Warsaw Research Forum (WRF) opublikowało dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za IV kwartał 2013 r. Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
Warszawski rynek biurowy powiększył się w czwartym kwartale 2013 r. o 3 budynki o łącznej powierzchni 52 tys. mkw. Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą obecnie 4mln 113 tys. mkw. Największym oddanym do użytku projektem był Plac Unii, oferujący ponad 41,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W porównaniu z poprzednim kwartałem poziom pustostanów wzrósł o blisko 0,8 p.p. do 11,7%, przy czym współczynnik powierzchni niewynajętej w strefach centralnych wyniósł 10,6% (wobec 10,5% na koniec III kw. 2013), natomiast poza centrum osiągnął poziom 12,2% (11,1% w III kw. 2013).
Wolumen transakcji najmu w IV kw. 2013 wyniósł 115,1 tys.mkw., dzięki czemu całkowity wynik za cały rok 2013 osiągnął rekordowy poziom 633,2 tys. mkw, co stanowi wzrost o ok. 4% w porównaniu do roku poprzedniego. W IV kw. 2013 najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w strefie Południowej Górnej (33,6%) i w strefie Południowo-Zachodniej (20%).

Największy, bo 68%-owy, udział w transakcjach najmu miały nowe umowy (78,65 tys. mkw), przy czym ponad 42% z nich stanowiły umowy przednajmu (33,7tys. mkw). Udział renegocjacji / przedłużeń umów najmu wynosił 31%, co jest wartością porównywalną do wyniku z poprzedniego kwartału.
Największą transakcją odnotowaną w IV kw. 2013 było podpisanie przez firmę KPMG umowy przednajmu na 8300 mkw powierzchni w realizowanym przez firmę HB Reavis w biurowcu Gdański Business Centre. Ponadto Budimex renegocjował umowę najmu (6200 mkw.) w budynku biurowym Stawki 40 oraz IBM zawarł umowę typu pre-let w The Park A2 zrealizowanym przez AIG/Lincoln (5500 mkw.) oraz przedłużył najem w Wiśniowy Business Park (5360 mkw.).
-------
Warsaw Research Forum (WRF) – Forum, w skład którego wchodzi siedem firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Knight Frank i Savills. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych.
za info WRF

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC