Konto pracodawcy


Na rynku pracy było lepiej niż się spodziewano

Wynika to z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2013”. Okazało się, że rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć nie w każdej branży.
Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, w tym roku pracodawcy, po okresie stagnacji, znów zaczną konkurować o najlepszych pracowników, również wynagrodzeniami.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert zamieszczonych przez pracodawców w 2013 roku była o 8,5% większa niż w 2012. Według Przemysława Gacka ubiegły rok był lepszy niż początkowo oczekiwano i dla wielu ekspertów tak szybka poprawa sytuacji na rynku pracy była pewnym zaskoczeniem.

Budowlanka nie odrobiła strat …
Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. - Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. – zauważa prezes Grupy Pracuj.… ale farmacja i HR zatrudniały na potęgę
Za to wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30% ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej, a o poprawie nastrojów konsumenckich, i w związku z tym lepszej koniunkturze, może też świadczyć 11% przyrost liczby ofert w sektorze FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych.
Rekordowy, bo aż 43% przyrost liczby ofert odnotowano też w przypadku HR-owców, a w szczególności specjalistów ds.  rekrutacji. To również może świadczyć o tym, że firmy szykują się na lepsze czasy budując nowe zespoły.

Lepsza dostępność pracy
2013 rok przyniósł również przetasowania na polskiej mapie pracy. Dotychczas, bowiem to Mazowsze, a w zasadzie Warszawa, była liderem w zestawieniu dostępnych miejsc pracy, ale również jeśli chodzi o przyrost liczby nowych ofert. Tym razem największy wzrost odnotowano w przypadku województw: małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10%). - Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – analizuje Przemysław Gacek.
Jak przewiduje prezes Grupy Pracuj 2014 rok i kolejne lata będą wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów: - Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.
---------
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
rak za info pracuj.pl

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w transporcie lekkim – czyli busy na europejskich drogach
Pracownicze Plany Kapitałowe w 10 pytaniach i odpowiedziach
Niższa stawka PIT od 1 października a rok podatkowy
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
O kosztach budowy dróg – ile za ile?
Unia zaprzecza sama sobie i stawia cele nie do spełnienia
Dostawa alkoholi a wyzwania w okresie przedświątecznym - komentarz eksperta
Pakiet mobilności nie do zatrzymania?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Opłaty drogowe w Serbii można już rozliczać metodą post-pay
Media Expert otwiera magazyn cross-dockowy w MMP Bydgoszcz
LPP uruchomiło magazyn e-commerce w Rumunii
GLS stawia na ekologiczne pojazdy
GLS Poland partnerem WTS Sparta
Linie Emirates przewiozły już 46 mln ton cargo z/do Warszawy
Komunikacja międzykulturowa na 25-lecie WISTA Poland
Volvo Trucks działa już 25 lat na polskim rynku
Poczta Polska tworzy coraz więcej miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC