Konto pracodawcy


Na rynku pracy było lepiej niż się spodziewano

Wynika to z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2013”. Okazało się, że rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć nie w każdej branży.
Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, w tym roku pracodawcy, po okresie stagnacji, znów zaczną konkurować o najlepszych pracowników, również wynagrodzeniami.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert zamieszczonych przez pracodawców w 2013 roku była o 8,5% większa niż w 2012. Według Przemysława Gacka ubiegły rok był lepszy niż początkowo oczekiwano i dla wielu ekspertów tak szybka poprawa sytuacji na rynku pracy była pewnym zaskoczeniem.

Budowlanka nie odrobiła strat …
Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. - Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. – zauważa prezes Grupy Pracuj.… ale farmacja i HR zatrudniały na potęgę
Za to wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30% ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej, a o poprawie nastrojów konsumenckich, i w związku z tym lepszej koniunkturze, może też świadczyć 11% przyrost liczby ofert w sektorze FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych.
Rekordowy, bo aż 43% przyrost liczby ofert odnotowano też w przypadku HR-owców, a w szczególności specjalistów ds.  rekrutacji. To również może świadczyć o tym, że firmy szykują się na lepsze czasy budując nowe zespoły.

Lepsza dostępność pracy
2013 rok przyniósł również przetasowania na polskiej mapie pracy. Dotychczas, bowiem to Mazowsze, a w zasadzie Warszawa, była liderem w zestawieniu dostępnych miejsc pracy, ale również jeśli chodzi o przyrost liczby nowych ofert. Tym razem największy wzrost odnotowano w przypadku województw: małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10%). - Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – analizuje Przemysław Gacek.
Jak przewiduje prezes Grupy Pracuj 2014 rok i kolejne lata będą wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów: - Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.
---------
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
rak za info pracuj.pl

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC