Konto pracodawcy


Na rynku pracy było lepiej niż się spodziewano

Wynika to z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2013”. Okazało się, że rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć nie w każdej branży.
Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, w tym roku pracodawcy, po okresie stagnacji, znów zaczną konkurować o najlepszych pracowników, również wynagrodzeniami.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert zamieszczonych przez pracodawców w 2013 roku była o 8,5% większa niż w 2012. Według Przemysława Gacka ubiegły rok był lepszy niż początkowo oczekiwano i dla wielu ekspertów tak szybka poprawa sytuacji na rynku pracy była pewnym zaskoczeniem.

Budowlanka nie odrobiła strat …
Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. - Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. – zauważa prezes Grupy Pracuj.… ale farmacja i HR zatrudniały na potęgę
Za to wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30% ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej, a o poprawie nastrojów konsumenckich, i w związku z tym lepszej koniunkturze, może też świadczyć 11% przyrost liczby ofert w sektorze FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych.
Rekordowy, bo aż 43% przyrost liczby ofert odnotowano też w przypadku HR-owców, a w szczególności specjalistów ds.  rekrutacji. To również może świadczyć o tym, że firmy szykują się na lepsze czasy budując nowe zespoły.

Lepsza dostępność pracy
2013 rok przyniósł również przetasowania na polskiej mapie pracy. Dotychczas, bowiem to Mazowsze, a w zasadzie Warszawa, była liderem w zestawieniu dostępnych miejsc pracy, ale również jeśli chodzi o przyrost liczby nowych ofert. Tym razem największy wzrost odnotowano w przypadku województw: małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10%). - Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – analizuje Przemysław Gacek.
Jak przewiduje prezes Grupy Pracuj 2014 rok i kolejne lata będą wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów: - Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.
---------
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
rak za info pracuj.pl

kobiety w logistyce
30 lat w Polsce – jaki przepis na sukces ma prezes firmy LOXX – Iwona Betlejewska?
Karen Reddington nową prezes FedEx Express w Europie oraz CEO TNT
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
reklama
Mniej paliwa, mniej CO2 - dlaczego ekonomika paliwowa jest tak ważna?
Tarcze antykryzysowe okiem doradcy podatkowego
Zmiany w dyrektywie o delegowaniu pracowników nie dotyczą kierowców?!
ABC postępowania celnego
Mandaty i taryfikatory w transporcie – jak jeździć w zgodzie z prawem?
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
Jak zagraniczna sprzedaż może pomóc firmom w czasie pandemii? - komentarz DHL
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DHL Express dołącza do swojej floty nowe frachtowce Boeing 767-300 Freighters
DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie
FM Logistic uruchamia kolejną platformę logistyczną dla Polpharmy
CEVA Logistics uruchomiła innowacyjną platformę do zarządzania transportem - myCE ...
Nestlé dołączyło do European Clean Trucking Alliance
Gebrüder Weiss przejmuje część działalności Ipsen Logistics
Powstała nowa zwrotna butelka PET - czy czeka nas opakowaniowa rewolucja?
ID Logistics podsumowało I półrocze - wzrost sprzedaży o 4,3 proc.
Dobre wyniki po pierwszej połowie roku w Kuehne+Nagel
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC