Dodaj ogłoszenie o pracy


Na rynku pracy było lepiej niż się spodziewano

Wynika to z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2013”. Okazało się, że rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć nie w każdej branży.
Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, w tym roku pracodawcy, po okresie stagnacji, znów zaczną konkurować o najlepszych pracowników, również wynagrodzeniami.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert zamieszczonych przez pracodawców w 2013 roku była o 8,5% większa niż w 2012. Według Przemysława Gacka ubiegły rok był lepszy niż początkowo oczekiwano i dla wielu ekspertów tak szybka poprawa sytuacji na rynku pracy była pewnym zaskoczeniem.

Budowlanka nie odrobiła strat …
Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. - Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. – zauważa prezes Grupy Pracuj.



… ale farmacja i HR zatrudniały na potęgę
Za to wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30% ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej, a o poprawie nastrojów konsumenckich, i w związku z tym lepszej koniunkturze, może też świadczyć 11% przyrost liczby ofert w sektorze FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych.
Rekordowy, bo aż 43% przyrost liczby ofert odnotowano też w przypadku HR-owców, a w szczególności specjalistów ds.  rekrutacji. To również może świadczyć o tym, że firmy szykują się na lepsze czasy budując nowe zespoły.

Lepsza dostępność pracy
2013 rok przyniósł również przetasowania na polskiej mapie pracy. Dotychczas, bowiem to Mazowsze, a w zasadzie Warszawa, była liderem w zestawieniu dostępnych miejsc pracy, ale również jeśli chodzi o przyrost liczby nowych ofert. Tym razem największy wzrost odnotowano w przypadku województw: małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10%). - Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – analizuje Przemysław Gacek.
Jak przewiduje prezes Grupy Pracuj 2014 rok i kolejne lata będą wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów: - Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.
---------
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
rak za info pracuj.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.