Konto pracodawcy


Na rynku pracy było lepiej niż się spodziewano

Wynika to z raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2013”. Okazało się, że rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały pracowników, choć nie w każdej branży.
Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, w tym roku pracodawcy, po okresie stagnacji, znów zaczną konkurować o najlepszych pracowników, również wynagrodzeniami.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, liczba ofert zamieszczonych przez pracodawców w 2013 roku była o 8,5% większa niż w 2012. Według Przemysława Gacka ubiegły rok był lepszy niż początkowo oczekiwano i dla wielu ekspertów tak szybka poprawa sytuacji na rynku pracy była pewnym zaskoczeniem.

Budowlanka nie odrobiła strat …
Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. - Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. – zauważa prezes Grupy Pracuj.… ale farmacja i HR zatrudniały na potęgę
Za to wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30% ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej, a o poprawie nastrojów konsumenckich, i w związku z tym lepszej koniunkturze, może też świadczyć 11% przyrost liczby ofert w sektorze FMCG, czyli tzw. dóbr szybkozbywalnych.
Rekordowy, bo aż 43% przyrost liczby ofert odnotowano też w przypadku HR-owców, a w szczególności specjalistów ds.  rekrutacji. To również może świadczyć o tym, że firmy szykują się na lepsze czasy budując nowe zespoły.

Lepsza dostępność pracy
2013 rok przyniósł również przetasowania na polskiej mapie pracy. Dotychczas, bowiem to Mazowsze, a w zasadzie Warszawa, była liderem w zestawieniu dostępnych miejsc pracy, ale również jeśli chodzi o przyrost liczby nowych ofert. Tym razem największy wzrost odnotowano w przypadku województw: małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego (po ok. 10%). - Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 tys. więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – analizuje Przemysław Gacek.
Jak przewiduje prezes Grupy Pracuj 2014 rok i kolejne lata będą wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów: - Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.
---------
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
rak za info pracuj.pl

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC