Konto pracodawcy


Szefowie firm TSL nie zdali egzaminu z „kryzysu gospodarczego”– wyniki sondy Pracujwlogistyce.pl

Jak kryzys wpłynął na zachowanie szefów i zarządów firm w branży TSL? O to zapytaliśmy naszych czytelników w sondzie portalu Pracujwlogistyce.pl, w której odpowiedzi udzieliło 370 osób, a badanie prowadzone było w październiku oraz w pierwszym tygodniu grudnia 2013 r.

Jak wskazali respondenci – niestety w większości przypadków szefowie firm TSL nie zdali zbyt dobrze  „egzaminu z kryzysu gospodarczego”. Ponad 60 proc. respondentów sondy oceniło zachowanie swojego szefa na gorsze w stosunku do pracowników i miało to negatywne skutki zarówno w relacjach z pracownikami, jak i bezpośrednio wpływ na wyniki firmy. Prawie 30 proc. biorących udział w sondzie zaznaczyło, że w czasie złej koniunktury ich szef stał się bardziej arogancki w stosunku do swoich pracowników, wychodząc z założenia, że w dobie wysokiego bezrobocia zawsze kogoś znajdzie na miejsce tych niezadowolonych, którym przyszłoby do głowy stawiać jakiekolwiek żądania. Z kolei 16 proc. uznało, że ich manager gorzej komunikuje się z pracownikami, co powoduje nerwową atmosferę w pracy. Tyle samo respondentów (16 proc.) potwierdziło też, że członkowie zarządów ich firm nie poradzili sobie w czasach złej koniunktury i pokazali słabe oblicze swoich kompetencji, a swymi decyzjami pogorszyli sytuację finansową firmy.

Niestety aż 11 proc. zadeklarowało, że szefostwo wykorzystało sytuację kryzysową na rynku do obniżki wynagrodzeń pracowników bez konkretnej przyczyny. Ale na tle tego obrazu, jest też coś pozytywnego. Około 30 proc. odpowiadających na pytania sondy Pracujwlogistyce.pl, wyraziło pozytywne opinie o swoich managerach. I tak, 7 proc. potwierdziło, że zarząd zmienił swoje podejście do pracowników na lepsze, bardziej zaczął ich szanować, ale… tylko dlatego że obawiał się odejścia tych najlepszych i utraty klientów. Nieco więcej ankietowych (9 proc.) uznało, że ich szefowie zaczęli zwracać większą uwagę na polepszenie komunikacji i relacji z pracownikami.

Natomiast tylko 12 proc. odpowiedziało, że ich szefowie pokazali profesjonalne oblicze i firma, w której pracują przeszła kryzys obronną ręką, uzyskując wzrosty sprzedaży i nie odczuwając większych wahań. Powyższe wyniki można komentować różnie, że są mniej lub bardziej wiarygodne, bo w zasadzie nie znamy ani wieku respondentów, ani ich stanowisk, ani firm w których pracują (czy są to firmy małe, duże, czy średnie i w jakim obszarze usług się specjalizują). Niemniej jest to sygnał od ludzi z branży, który warto wziąć pod uwagę i zastanowić się nad swoim stylem zarządzania. Nad tym, jak faktycznie radzimy sobie w sytuacjach i okresach kryzysowych oraz co najważniejsze - jak postrzegają to nasi współpracownicy.

(opr. BT)

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC