Konto pracodawcy


Operatorzy logistyczni główną grupą najemców magazynów

Rynek powierzchni magazynowych w 3.kwartale
Operatorzy logistyczni nadal główną grupą najemców, rośnie rola sieci handlowych. Ponad 2 mln mkw. w okolicach Warszawy i więcej inwestycji spekulacyjnych - to główne wnioski płynące z raportu Rynek powierzchni magazynowych w III kw. 2013 r., który przygotowała firma doradcza Jones Lang LaSalle podsumowujący dane i trendy na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce na koniec III kw. 2013 r.

Mniejszy popyt w  III kw. 2013 r. na powierzchnie magazynowe i przemysłowe spadek o 29,8% w porównaniu do Q2 oraz o 23,4% względem analogicznego okresu w roku. Tylko 329 tys. mkw. w tym nowe umowy (179 tys. mkw.), stanowiły 54% tego wolumenu, co było wynikiem podobnym do zanotowanego przed rokiem. Większość nowego popytu koncentrowała się w Polsce Centralnej (28% udziału w popycie netto), okolicach Warszawy (27%) i w Trójmieście (17%). Odnowienia umów stanowiły ważny czynnik napędzający popyt na rynkach Wrocławia, Poznania i na Górnym Śląsku.
Największy udział w strukturze nowego popytu mieli operatorzy logistyczni (33,5%). Co ciekawe, ich przewaga w III kw. nie była jednak tak wyraźna jak wcześniej. Sieci sklepów, które znalazły się na drugim miejscu (32,9%), wynajęły jedynie o 1 000 mkw. mniej.

W III kw. rynek powierzchni magazynowych powiększył się o kolejne 89 tys. mkw., w takich projektach jak m.in. Prologis Park Wrocław V (36 tys. mkw.), Tulipan Park Warszawa (24 tys. mkw.) czy park Ideal Idea III (10 tys. mkw. Warszawa). W analizowanym okresie, tzw. Okolice Warszawy przekroczyły granicę podaży 2 mln. mkw. dzięki czemu znacząco umocniły się na pozycji największego regionu magazynowego w Polsce. Łącznie ze strefą Warszawa Miasto, region stolicy oferuje dziś prawie 2,6  miliona mkw., co stanowi ponad 35% całkowitej krajowej podaży. Na kolejnym miejscu znajduje się Górny Śląsk (1,41  mln mkw. ) oraz Poznań i Polska Centralna (po 1,02  mln mkw. każdy). Podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła na koniec III kw. 7,39  mln mkw.
Na koniec III kw. w całej Polsce w budowie pozostawało 342 000 mkw. powierzchni (najwięcej od IV kw. 2011 r.). Deweloperzy są szczególnie aktywni w Polsce Centralnej (74 tys. mkw., z czego 50 tys.mkw. przypada na powstający dla Castoramy obiekt BTS w Strykowie), Poznaniu (61 tys. mkw.), Górnym Śląsku (44 tys. mkw.), Wrocławiu (42tys. mkw.) oraz w Trójmieście (41 tys. mkw.).
Udział projektów spekulacyjnych (niezabezpieczonych umowami najmu) w powstających obiektach jest nadal niewielki (ok. 18%). Jednak coraz większa powierzchnia w budowie przekłada się także na większy wolumen powierzchni spekulacyjnej, obecnie to już 63 000 mkw. To dobra wiadomość dla regionów, które odczuwały ostatnio niedobory dostępnej powierzchni, jak np. Poznań.

Spadek czynszów
W III kw. zmiany poziomu czynszów odnotowano w dwóch regionach – w Poznaniu (wzrost stawek o 1%) i na Górnym Śląsku (spadek średnio o 2,5%). Pozostałe regiony cechowała umiarkowana stabilność. Najniższe czynsze są dziś oferowane w Okolicach Warszawy, najwyższe zaś na rynkach małych, o niskiej podaży i dostępności, takich jak Kraków, Szczecin czy Trójmiasto.
- Po obiecującej pierwszej połowie roku, kiedy na rynku zanotowano wzrost popytu, wyniki za III kwartał br. prezentują się nieco skromniej. Należy jednak pamiętać, że pomimo tymczasowego spadku popytu, podstawy rynku magazynowego w Polsce pozostają mocne, a oczekiwania co do wyników za cały 2013 rok są optymistyczne. Co szczególnie interesujące, w III kw. zaszły zmiany w strukturze popytu wskazujące na rosnącą rolę sieci handlowych jako kluczowych odbiorców projektów magazynowych. Wciąż jednak największymi najemcami tych powierzchni są operatorzy logistyczni. Ponadto, obserwujemy wzrastający wolumen inwestycji spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu - komentuje raport Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.
źrodło: JLL

kobiety w logistyce
30 lat w Polsce – jaki przepis na sukces ma prezes firmy LOXX – Iwona Betlejewska?
Karen Reddington nową prezes FedEx Express w Europie oraz CEO TNT
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
reklama
Mniej paliwa, mniej CO2 - dlaczego ekonomika paliwowa jest tak ważna?
Tarcze antykryzysowe okiem doradcy podatkowego
Zmiany w dyrektywie o delegowaniu pracowników nie dotyczą kierowców?!
ABC postępowania celnego
Mandaty i taryfikatory w transporcie – jak jeździć w zgodzie z prawem?
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
Jak zagraniczna sprzedaż może pomóc firmom w czasie pandemii? - komentarz DHL
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DHL Express dołącza do swojej floty nowe frachtowce Boeing 767-300 Freighters
DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie
FM Logistic uruchamia kolejną platformę logistyczną dla Polpharmy
CEVA Logistics uruchomiła innowacyjną platformę do zarządzania transportem - myCE ...
Nestlé dołączyło do European Clean Trucking Alliance
Gebrüder Weiss przejmuje część działalności Ipsen Logistics
Powstała nowa zwrotna butelka PET - czy czeka nas opakowaniowa rewolucja?
ID Logistics podsumowało I półrocze - wzrost sprzedaży o 4,3 proc.
Dobre wyniki po pierwszej połowie roku w Kuehne+Nagel
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC