Konto pracodawcy


Rynek aut osobowych - Europa odrabia straty, Polska nadal na plusie

W ciągu trzech kwartałów br. w krajach członkowskich UE zostało zarejestrowanych 9 mln nowych samochodów osobowych (-4%r/r). A tylko we wrześniu  europejski rynek samochodowy wzrósł o ponad 5% plusie – wynika z najnowszych danych ACEA, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów

Także w Polsce wrzesień był trzecim miesiącem z kolei, w którym odnotowaliśmy wzrost sprzedaży osobówek. Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, w ostatnim kwartale br. ten trend będzie kontynuowany.
Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji widzi coraz więcej powodów do optymizmu. W Polsce we wrześniu zarejestrowaliśmy 21,6 tys. samochodów osobowych, czyli o prawie 15% więcej niż rok temu, a biorąc pod uwagę trzy kwartały, jesteśmy na ponad 3% plusie r/r.
- Choć wyniki sprzedaży i rejestracji wciąż są lekko zawyżane przez zjawisko reeksportu, to na tle całej Unii Europejskiej prezentujemy się przyzwoicie. W ostatnim kwartale tego roku powinno być jeszcze lepiej, bo jest to okres uruchamianych przez dealerów samochodowych promocji cenowych i wyprzedaży roczników – dodaje Paweł Gos.

Cztery strony świata
Chiny, USA, UE, Rosja to cztery regiony, w których sprzedaż aut wygląda zupełnie inaczej. Liderem pozostają Chiny, które w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku sprzedały prawie 13 mln samochodów osobowych i wypracowały 7% dynamikę r/r. W samym wrześniu ze sprzedażą na poziomie 1,6 mln osiągnęły 21% wzrost r/r.
Bardzo dobrze radzi sobie druga potęga motoryzacyjna, czyli Stany Zjednoczone. Choć we wrześniu zanotowały pierwszy spadek od ponad dwóch lat (1,1 mln sprzedanych samochodów i -4,2% r/r), to po trzech kwartałach i tak mogą pochwalić się imponującym 8% wzrostem r/r (11,7 mln zarejestrowanych samochodów).

Na tym tle słabo wypada rosyjski rynek aut. Zarówno we wrześniu jak i trzech kwartałach br. sprzedano tam mniej samochodów niż w analogicznych okresach ubiegłego roku (odpowiednio -5% i -7% r/r).
W całej Unii Europejskiej natomiast widać lekkie odbicie. W pierwszym powakacyjnym miesiącu mieliśmy do czynienia z wzrostem na poziomie 5,4% (ponad 1,1 mln sprzedanych aut osobowych). Choć po dziewięciu miesiącach mapa sprzedaży i rejestracji pozostaje czerwona (4% spadek r/r), to powoli zaczynamy odrabiać straty. Do głównych rynków, które we wrześniu odnotowały wzrosty należą Francja (+3,4%), Hiszpania (+28,5%) i Wielka Brytania (+12%). Spadki widzimy w Niemczech (-1,2%) oraz Włoszech (-2,9%).
Wielka Brytania jest jedynym krajem europejskim, który od kilkunastu miesięcy może pochwalić się comiesięcznym wzrostem sprzedaży. Spodziewamy się, że ten kraj pozostanie „zieloną wyspą” przynajmniej do końca roku i zakończy cały rok na ponad 12% plusie – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży w Exact Systems. Sama Europa jest już na dnie spadków, więc zgodnie z prawidłami ekonomii przed nami odbicie. Może jeszcze nie tak dynamiczne, ale z pewnością będziemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem się różnic r/r – dodaje Opala.

Podtrzymujemy zdanie na temat wzrostu rejestracji nowych pojazdów w Polsce w całym 2013 r. Zapotrzebowanie na części i komponenty do samochodów oraz zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym powoli rośnie, a w ślad za tym powinniśmy obserwować większą pewność konsumentów i wzrost popytu wśród klientów instytucjonalnych. Liczba 290 tys. nowych rejestracji w tym roku, co da nam 11% r/r, wydaje się możliwa – ocenia Paweł Gos.
za info Exact System

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC