Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek aut osobowych - Europa odrabia straty, Polska nadal na plusie

W ciągu trzech kwartałów br. w krajach członkowskich UE zostało zarejestrowanych 9 mln nowych samochodów osobowych (-4%r/r). A tylko we wrześniu  europejski rynek samochodowy wzrósł o ponad 5% plusie – wynika z najnowszych danych ACEA, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów

Także w Polsce wrzesień był trzecim miesiącem z kolei, w którym odnotowaliśmy wzrost sprzedaży osobówek. Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, w ostatnim kwartale br. ten trend będzie kontynuowany.
Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji widzi coraz więcej powodów do optymizmu. W Polsce we wrześniu zarejestrowaliśmy 21,6 tys. samochodów osobowych, czyli o prawie 15% więcej niż rok temu, a biorąc pod uwagę trzy kwartały, jesteśmy na ponad 3% plusie r/r.
- Choć wyniki sprzedaży i rejestracji wciąż są lekko zawyżane przez zjawisko reeksportu, to na tle całej Unii Europejskiej prezentujemy się przyzwoicie. W ostatnim kwartale tego roku powinno być jeszcze lepiej, bo jest to okres uruchamianych przez dealerów samochodowych promocji cenowych i wyprzedaży roczników – dodaje Paweł Gos.

Cztery strony świata
Chiny, USA, UE, Rosja to cztery regiony, w których sprzedaż aut wygląda zupełnie inaczej. Liderem pozostają Chiny, które w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku sprzedały prawie 13 mln samochodów osobowych i wypracowały 7% dynamikę r/r. W samym wrześniu ze sprzedażą na poziomie 1,6 mln osiągnęły 21% wzrost r/r.
Bardzo dobrze radzi sobie druga potęga motoryzacyjna, czyli Stany Zjednoczone. Choć we wrześniu zanotowały pierwszy spadek od ponad dwóch lat (1,1 mln sprzedanych samochodów i -4,2% r/r), to po trzech kwartałach i tak mogą pochwalić się imponującym 8% wzrostem r/r (11,7 mln zarejestrowanych samochodów).

Na tym tle słabo wypada rosyjski rynek aut. Zarówno we wrześniu jak i trzech kwartałach br. sprzedano tam mniej samochodów niż w analogicznych okresach ubiegłego roku (odpowiednio -5% i -7% r/r).
W całej Unii Europejskiej natomiast widać lekkie odbicie. W pierwszym powakacyjnym miesiącu mieliśmy do czynienia z wzrostem na poziomie 5,4% (ponad 1,1 mln sprzedanych aut osobowych). Choć po dziewięciu miesiącach mapa sprzedaży i rejestracji pozostaje czerwona (4% spadek r/r), to powoli zaczynamy odrabiać straty. Do głównych rynków, które we wrześniu odnotowały wzrosty należą Francja (+3,4%), Hiszpania (+28,5%) i Wielka Brytania (+12%). Spadki widzimy w Niemczech (-1,2%) oraz Włoszech (-2,9%).
Wielka Brytania jest jedynym krajem europejskim, który od kilkunastu miesięcy może pochwalić się comiesięcznym wzrostem sprzedaży. Spodziewamy się, że ten kraj pozostanie „zieloną wyspą” przynajmniej do końca roku i zakończy cały rok na ponad 12% plusie – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży w Exact Systems. Sama Europa jest już na dnie spadków, więc zgodnie z prawidłami ekonomii przed nami odbicie. Może jeszcze nie tak dynamiczne, ale z pewnością będziemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem się różnic r/r – dodaje Opala.

Podtrzymujemy zdanie na temat wzrostu rejestracji nowych pojazdów w Polsce w całym 2013 r. Zapotrzebowanie na części i komponenty do samochodów oraz zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym powoli rośnie, a w ślad za tym powinniśmy obserwować większą pewność konsumentów i wzrost popytu wśród klientów instytucjonalnych. Liczba 290 tys. nowych rejestracji w tym roku, co da nam 11% r/r, wydaje się możliwa – ocenia Paweł Gos.
za info Exact System

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.