Dodaj ogłoszenie o pracy


Warszawski rynek nieruchomości magnesem dla inwestorów

“Warsaw Investors’ Guide” to kompleksowy przewodnik po stołecznym rynku nieruchomości komercyjnych, prezentujący potencjał i możliwości, jakie Warszawa oferuje inwestorom opracowany przez CBRE, wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy oraz firmą doradztwa personalnego Hays.

- Warszawa jest największym ośrodkiem miejskim w Polsce oraz gospodarczym i kulturalnym centrum kraju, a aglomeracja stołeczna liczy 3,2 mln mieszkańców. Ostatnia dekada była dla Warszawy okresem niezwykle dynamicznego rozwoju, przy czym miasto ma nadal olbrzymi potencjał. Stolica zyskała też w ostatnich latach pozycję wiodącej lokalizacji dla firm z sektora outsourcingu, które zatrudniają tu łącznie ponad 19.000 pracowników w 50 centrach - powiedział Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce. I dodał -  W pierwszej połowie 2013 r. łączna wartość inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych wyniosła tu 1,1 miliarda euro, na co złożyły się 34 transakcje. Stanowi to wzrost o 34% w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r.

Rynek biurowy
Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekraczają w Warszawie 4 mln mkw., z czego 32% znajduje się w centrum miasta. W budowie jest obecnie ponad pół miliona mkw. w 41 nowych projektach biurowych, co daje Warszawie miejsce w pierwszej piątce miast europejskich pod względem ilości nowych inwestycji biurowych (po Paryżu, Londynie i Moskwie). Największe projekty biurowe realizowane obecnie w Warszawie to Warsaw Spire (100.000 mkw.), Gdański Business Centre (49.000 mkw.) i Plac Unii (43.100 mkw.).
Wyjściowe stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wynoszą 25 – 26 euro/mkw./miesiąc w ścisłym centrum i 14 – 15 euro/mkw./miesiąc w lokalizacjach poza centrum.

Rynek pracy i sektor nowoczesnych usług dla biznesu
Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce – mieści się tutaj 78 wyższych uczelni, na których w 2012 r. studiowało 268.500 osób. Oferta edukacyjna przyciąga do stolicy studentów z całego kraju, dzięki czemu liczba absolwentów poszukujących pracy cały czas rośnie.
Ale niezbędnym warunkiem zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu jest znajomość języków obcych. Blisko 91% absolwentów poszukujących pracy deklaruje, że mówi po angielsku. Popularnymi językami są też rosyjski (46% deklaruje jego znajomość), niemiecki (38%), francuski, hiszpański i włoski. Eksperci spodziewają się dalszego wzrostu zatrudnienia w branży outsourcingowej, co wynika z narastającego trendu, w ramach którego międzynarodowe korporacje przenoszą część swoich operacji do tańszych krajów oraz z silnej pozycji Polski jako państwa często w tym celu wybieranego.

Rynek powierzchni handlowych
Pod koniec pierwszej połowy 2013 r. zasoby nowoczesnych powierzchni handlowych w Warszawie wynosiły 1,4 miliona mkw., co przekłada się na 433 mkw. na 1.000 mieszkańców. Jest to wskaźnik znacznie niższy niż w innych miastach europejskich. Odsetek powierzchni niewynajętych w stołecznych centrach handlowych pod koniec pierwszej połowy 2013 r. wynosił 2,6%.

Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się zaledwie 20 tys. mkw. nowych powierzchni handlowych w dwóch obiektach (Galeria Miejska Plac Unii oraz rozbudowywana Galeria Mokotów). Do końca 2015 r. do użytku oddane zostaną jeszcze dwa obiekty, każdy o powierzchni 60 tys. mkw - Galeria Białołęka i Galeria Wilanów. Powierzchnie handlowe w Warszawie są najdroższe w całym kraju, jednak należą do najtańszych w Europie. Stawki czynszu za najlepsze lokale o powierzchni 100 mkw. dochodzą do 75 – 90 euro/mkw./miesiąc. Średnie stawki w centrach handlowych wynoszą około 35 – 45 euro/mkw./miesiąc, podczas gdy stawki za najlepsze powierzchnie przy ulicach handlowych wahają od 65 do 90 euro/mkw./miesiąc.

Rynek powierzchni magazynowych
Zasób nowoczesnych powierzchni magazynowych w Warszawie i okolicach wynosi 2,7 miliona mkw. W związku z relatywnie wysokimi stawkami czynszu oraz ograniczoną dostępnością, obiekty magazynowe usytuowane w granicach administracyjnych miasta poszukiwane są przede wszystkim przez firmy działające na rynku lokalnym, oferujące usługi drukarskie czy archiwizacji dokumentów oraz obsługujące sektory detaliczny i FMCG.
Pozostałe firmy zazwyczaj decydują się na wynajem powierzchni magazynowych poza Warszawą. Lokalizacje podwarszawskie oferują dobre połączenia komunikacyjne, niższe stawki najmu oraz potencjał do rozbudowy w przyszłości.
Aktywność najemców z sektora magazynowego utrzymuje się na wysokim poziomie. W pierwszej połowie 2013 r. zawarto umowy najmu na łączną powierzchnię 235.000 mkw., z czego 45% stanowiły nowe umowy, 45% renegocjacje i 10% transakcje najmu dodatkowych powierzchni. Przez cały 2012 r. zasób powierzchni magazynowych wzrósł o 88.000 mkw., podczas gdy w pierwszej połowie 2013 r. do użytku oddany został tylko 1 obiekt, czyli II etap MLP Park Pruszków o powierzchni 8.000 mkw. W regionie Warszawy w budowie znajduje się 59.000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 37% zlokalizowanych jest w samej stolicy, zaś pozostała część w aglomeracji. Odsetek wolnych powierzchni magazynowych w granicach Warszawy wynosi 18% oraz 14% w aglomeracji. Eksperci oczekują, że aktywność deweloperów w sektorze magazynowym i logistycznym wzrośnie. Będzie ona odzwierciedlała rozwój rynku powierzchni handlowych i handlu elektronicznego oraz dobrą kondycję polskiej gospodarki.
Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie magazynowe w granicach administracyjnych Warszawy wynoszą 4,25 – 5,00 euro/mkw./miesiąc i uzależnione są przede wszystkim od standardu obiektu, ilości wynajmowanej powierzchni oraz innych warunków najmu.

za info CBRE

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.