Konto pracodawcy


Coraz lepsze nastroje w polskim przemyśle

Ożywienie w polskim sektorze przemysłowym zyskuje na sile - to główna teza jaka wynika z badania "HSBC PMI® Polski Sektor Przemysłowy" przeprowadzonego przez Markit na zlecenie HSBC. Według najnowszych danych PMI - w sierpniu warunki w polskim sektorze przemysłowym poprawiały się w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej. Wielkość produkcji, całkowita liczba nowych zamówień i zamówień eksportowych oraz aktywność zakupowa wzrosły w szybszym tempie niż w poprzednim miesiącu.

Producenci po raz pierwszy od dwunastu miesięcy podnieśli także poziom zatrudnienia. Jeżeli chodzi o presję inflacyjną, koszty produkcji rosły w szybszym tempie, a ceny wyrobów gotowych ponownie odnotowały spadek. HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. W sierpniu wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu i wzrósł z poziomu 51.1 do 52.6, sygnalizując pierwszą poprawę warunków gospodarczych w sektorze miesiąc do miesiąca od października 2011 roku. Poprawa ta była również największą od lipca 2011 roku. Pozytywny wpływ na sierpniowy odczyt miały trzy główne komponenty wskaźnika PMI – nowe zamówienia, produkcja i poziom zatrudnienia. 

W sierpniu przyspieszyło tempo wzrostu liczby nowych zamówień i było ono najszybsze od marca 2011 roku. Wzmocnienie popytu przyszło zarówno z rynku krajowego, jak i eksportowego. Firmy informowały o lepszych warunkach gospodarczych i poprawie konkurencyjności na rynkach eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w najszybszym tempie od kwietnia 2011 roku. W sierpniu większa liczba otrzymanych nowych zamówień wpłynęła na wzrost wielkości produkcji. Produkcja w sektorze wzrosła drugi miesiąc z rzędu, co nastąpiło po czternastomiesięcznym okresie spadków. Ponadto tempo wzrostu było najszybsze od dwudziestu ośmiu miesięcy.

Wyższe zapotrzebowania produkcyjne skłoniły producentów do podwyższenia poziomu zatrudnienia w sierpniu. Liczba miejsc pracy w sektorze wzrosła po raz pierwszy od dwunastu miesięcy, aczkolwiek w słabym tempie. Stanowi to częściowe odzwierciedlenie dalszego spadku zaległości, które maleją nieprzerwanie od czerwca 2011 roku. Najnowsze sierpniowe dane zasygnalizowały wyraźny wzrost aktywności zakupowej, co wspierało rosnące zapotrzebowania produkcyjne. Tempo wzrostu zakupów było najszybsze od marca 2011 roku, co jest zgodne z trendem dla nowych zamówień. Ilość magazynowanych środków produkcji spadła jednak w szybszym tempie, odzwierciedlając wzrost wielkości produkcji. W sierpniu odnotowano wyższą presję kosztową w polskim sektorze przemysłowym. Koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2012 roku, jednak nadal utrzymały się na niskim poziomie biorąc pod uwagę dane historyczne. Z kolei ceny wyrobów gotowych spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, chociaż w raczej niewielkim tempie.

Raport HSBC Polski Sektor Przemysłowy jest oparty na danych opracowanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych. Grupa respondentów ustalana jest według położenia geograficznego i według międzynarodowej standardowej klasyfikacji branżowej – w oparciu o udział branży w PKB. Odpowiedzi uzyskane podczas badania odzwierciedlają ewentualne zmiany w bieżącym miesiącu w porównaniu z miesiącem poprzednim, opierając się na danych zebranych w połowie miesiąca. Wskaźnik Managerów Logistyki (PMI®) jest wskaźnikiem złożonym opierającym się na pięciu pojedynczych wskaźnikach posiadających następujące wagi: nowe zamówienia – 0.3, produkcja – 0.25, zatrudnienie – 0.2, prędkość dostaw – 0.15, zapasy pozycji zakupionych – 0.1. Wskaźnik prędkości dostaw wyprowadzony jest tak, iż porusza się w porównywalnym kierunku.

(źr, za inf. PMI/HSBC)

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
Co to jest SENT i jak wygląda monitorowanie pojazdów?
Pakiet mobilności i jego możliwe konsekwencje
Oszczędność Volvo FH z I-Save wynosi nawet do 10 procent
Trzy dni na zwrot środków z rachunku VAT – idą zmiany w split payment
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy akcyzowa pułapka wstrząśnie branżą olejów smarowych?
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Kuehne+Nagel wzmacnia swoją sieć obsługi farmaceutyków, także szczepionek
Volvo Trucks uruchamia w Polsce sprzedaż 4 nowych modeli samochodów ciężarowych
FM Logistic rozpoczyna współpracę z Grohe
Aż 95 proc. Polaków chce kaucji za opakowania po napojach – czy rząd wprowadzi t ...
Poczta Polska przywróciła obsługę przesyłek do Gruzji i Tajwanu
Szczepionka na Covid-19 w IV kwartale 2020? – DHL już opracował jej łańcuch dos ...
reklama
Podróż z jednym boxem EETS
Delta Trans zakończyła wdrażanie systemu WMS
Prologis podnosi standardy w obszarze ochrony środowiska - Raport ESG 2019
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC