Dodaj ogłoszenie o pracy


„Bolączki w łańcuchu dostaw” w opinii UPS

Brak zgodności i zmiany w regulacjach prawnych, nowe wymagania klientów z całego świata, wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa produktów i coraz większe ich złożenie skłaniają menedżerów firm z branży medycznej do strategicznych inwestycji w łańcuch dostaw –tak wynika z szóstej edycji, przeprowadzonej przez TNS na zlecenia UPS corocznej ankiety „Pain in the (Supply) Chain” (Bolączki w łańcuchu dostaw).

W ciągu najbliższych pięciu lat 84 procent z ogólnej liczby ankietowanych zainwestuje w nowe technologie, 78 procent wejdzie na nowe rynki światowe, a 70 procent wdroży nowe kanały dystrybucji, takie jak bezpośredni kontakt z dostawcami, detalistami, a nawet pacjentami. Ponadto 59 procent zacieśni współpracę z zewnętrznymi partnerami logistycznymi. Podsumowując, strategie te wskazują na ruch w kierunku przekształceń łańcucha dostaw branży medycznej. Inwestycje technologicznie wskazują na coraz większe obawy o ochronę produktów, co obejmuje bezpieczeństwo przesyłek o dużej wartości i zapobieganie psuciu się produktów. Można zaobserwować skokowy wzrost liczby menedżerów planujących w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat inwestycje w systemy obsługi elektronicznego zapisu pochodzenia (e-pedigree)/serializację, kontrolę temperatury i bezpieczeństwo produktów.

Po raz pierwszy od zainicjowania badania w 2008 roku bezpieczeństwo produktów wyprzedziło zarządzanie kosztami, zajmując drugie w kolejności miejsce na liście „bolączek łańcuchów dostaw” – 53 procent menedżerów wskazało je jako główny problem. Menedżerowie zmagają się z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa produktów, z których najpoważniejszym jest coraz większe zaawansowanie podróbek (48 procent ankietowanych) oraz słaba widoczność łańcucha dostaw, którą jako problem wskazało 40 procent ankietowanych.

Z punktu widzenia przyszłych wyzwań dla globalnej działalności największym problemem są rosnące wymogi regulacyjne, na które wskazało 48 procent ankietowanych. Następne miejsce zajmują obawy związane z reformami opieki zdrowotnej i prawodawstwem – 46 procent, a 40 procent menedżerów martwi się także o ochronę własności intelektualnej.

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.