Dodaj ogłoszenie o pracy


Antal wskazuje na większe zatrudnienie w branży TSL

Widać wyraźne oznaki zbliżającego się ożywienia gospodarczego. W branży Transport, Spedycja i Logistyka odnotowano wzrost odsetka pracodawców planujących zatrudnienie kadry średniego i wyższego szczebla o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji badania – wskazują wyniki badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot.

Antal International opublikował właśnie wyniki 14. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Wskazują one, że najbliższe miesiące będą czasem wzmożonych rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla w większości branż.
- Zbliżające się wakacje będą dobrym momentem na odświeżenie życiorysu i poszukanie nowych wyzwań zawodowych. Wysoki odsetek pracodawców planujących zatrudnienie pozwala sądzić, że na rynku pojawi się wiele atrakcyjnych ofert pracy – podkreśla Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Kogo będą zatrudniać pracodawcy z TSL?
W III kwartale zwiększy się odsetek pracodawców planujących zatrudniać w branży TSL do 47 proc. Zwalniać specjalistów i menedżerów planuje tylko 10 proc. pracodawców z tego sektora.
- Drugi kwartał charakteryzował się nieznacznym ożywieniem w branży TSL. Operatorzy logistyczni i firmy dystrybucyjne poszukiwały kierowników centrum dystrybucji czy kierowników magazynu. Pojawiały się również projekty rekrutacyjne w obszarze rozwoju biznesu w firmach spedycyjnych, co powodować może wzrost zatrudnienia w zbliżającym się trzecim kwartale na stanowiska operacyjne – spedytor morski, spedytor lotniczy czy też krajowy. Analizując rynek i przyszłe tendencje na oferty pracy będą mogli również liczyć koordynatorzy spedycji w transporcie drogowym czy też menedżerowie związani z logistyką kontraktową – zauważa Fabian Pietras, lider zespołu w Antal Engineering & Operations.

- Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że dla specjalistów i menedżerów praca jest. Nie należy jednak zapominać, że pracodawcy szukają osób aktywnych, kreatywnych z pomysłem na rozwój zarówno własny, jak i firmy. Warto zadbać o odpowiednią postawę na rynku pracy, pożądaną przez firmy. Kandydaci bierni, bez sukcesów zawodowych i bez pomysłu na siebie będą mieli coraz większe problemy na dynamicznym, lecz coraz bardziej wymagającym rynku – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

O badaniu
Czternasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 9923 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1690 pracodawców i przeprowadzone było w kwietniu 2013 r.

(źr. Antal International)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.