Konto pracodawcy


Rynek pracy - pierwsze oznaki optymizmu, najwięcej w logistyce

Raport ManpowerGroup wskazuje na Pracodawcy wykazują pierwsze oznaki ozywienia rynku pracy i skłądają mieszane deklaracje dotyczące prognoz zatrudnienia w nadchodzacym kwartale - wynika z Barormetru Manpower Perspektywy Zatudnienia dla II kwartału. Najlepsze perspektywy odnotowano w branżach Transport i Logistyka oraz Instytucje sektora publicznego. Jednocześnie istotne dla polskiej gospodarki sektory, jak Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Produkcja przemysłowa, osiągają ujemne wyniki już czwarty kwartał z rzędu.

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce wskazują na ostrożny optymizm co do deklaracji zatrudnienia w III kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +2 proc. To pierwszy dodatni wynik dla naszego kraju od czterech ostatnich kwartałów.

Spośród 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 16 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +7 proc.
- Na rynku pracy widać pierwsze symptomy wyczekiwanego od dłuższego czasu ożywienia. Druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza dla przedsiębiorców i sprzyja decyzjom tworzenia nowych etatów - mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Obserwujemy, że wzrasta zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, a także innowacyjnymi rozwiązaniami HR, jak np. outsourcing procesów i funkcji. Procesy te pomagają przedsiębiorcom w dostosowaniu się do niepewnej wciąż kondycji rynku. Korzystający z nich pracodawcy optymalizują swoje działania, a co za tym idzie zwiększają też efektywność. Ma to pozytywny wpływ zarówno na rynek pracy, jak i na całą gospodarkę kraju. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów - dodaje Iwona Janas.

W III kwartale 2013 r. w czterech z 10 badanych sektorach  (Sektory uwzględnione w badaniu: Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, Handel detaliczny i hurtowy, Instytucje sektora publicznego, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele, Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Transport/ Logistykaprognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+10 proc.). Umiarkowanie optymistyczną prognozę odnotowano natomiast dla branż Instytucje sektora publicznego (+6 proc.), Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+4 proc.) oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+3 proc.). Z kolei największy pesymizm widoczny jest w sektorze Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-15 proc.), w którym prognoza netto zatrudnienia jest ujemna już czwarty kwartał z rzędu. Umiarkowanie pesymistyczne wyniki odnotowano także dla branż Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-5 proc.), Restauracje/ Hotele (-4 proc.), Budownictwo, a także Produkcja przemysłowa (-3 proc. dla obu). Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Handel detaliczny i hurtowy wynosi 0 proc.

-Prognozy dla sektorów Budownictwo oraz Produkcja przemysłowa pozostają ujemne już czwarty kwartał z rzędu. Jednak obserwowana w nich sytuacja nie pogarsza się i jest stabilna. Równocześnie odnotowujemy pozytywne sygnały płynące z innych gałęzi rynku. Na wysokim poziomie utrzymuje się też prognoza dla sektora Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Warto zauważyć, że panujące w nim perspektywy zatrudnienia są nie tylko najwyższe spośród wszystkich badanych, ale także zachowują pozytywny wynik, od początku przeprowadzania badania w Polsce - komentuje Iwona Janas.

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w sześciu z 10 badanych branżach. Największy wzrost, o 8 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Spadek prognozy nastąpił w czterech sektorach; największy w branżach Instytucje sektora publicznego oraz Handel detaliczny i hurtowy, o 2 punkty procentowe dla obu.
W zestawieniu z wynikami dla III kwartału 2012 r. prognozy są niższe w sześciu z 10 badanych sektorach. Największe spadki odnotowano dla branż Restauracje/ Hotele oraz Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, odpowiednio o 17 i 16 punktów procentowych. W sektorze Budownictwo prognoza spadła o 9 punktów procentowych, a w Handel detaliczny i hurtowy o 7 punktów. Za to większy niż przed rokiem optymizm widać w czterech branżach, m.in. w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, gdzie prognoza wzrosła o 8 punktów procentowych, a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja, gdzie odnotowano wzrost o 5 punktów.

W porównaniu z II kwartałem 2013 r. prognoza netto zatrudnienia wzrosła w trzech z sześciu badanych regionach Polski Najwyższy wzrost prognozy odnotowano w regionie Północnym (o 4 punkty procentowe), a następnie w Południowym i Północno-Zachodnim (o 3 punkty procentowe dla obu). W regionie Wschodnim prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, natomiast w Centralnym spadła o 5 punktów procentowych. Plany pracodawców z regionu Południowo-Zachodniego w ujęciu kwartalnym nie uległy zmianie.
W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Centralnym (o 8 punktów procentowych) oraz Południowym (o 6 punktów procentowych). Nieznaczny spadek odnotowano w regionach Północnym i Wschodnim (o 4 punkty procentowe). Prognoza dla regionów Południowo-Zachodniego oraz Północno-Zachodniego pozostaje bez zmian.

W zestawieniu globalnym wyniki raportu ManpowerGroup pokazują, że większość pracodawców przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w III kwartale 2013 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 31 z 42 badanych krajach. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem liczby etatów uległy poprawie w 17 z 42 krajach, a pogorszeniu w 21. Analiza rok do roku pokazuje, że prognozy uległy poprawie albo pozostały względnie stabilne w 19 badanych krajach.

Najbardziej optymistyczne prognozy na świecie ustalono na podstawie deklaracji pracodawców na Tajwanie (+35 proc.), w Brazylii (+28 proc.), Panamie, Peru oraz w Turcji (+24 proc. dla każdego). Najbardziej pesymistyczni okazali się być natomiast pracodawcy we Włoszech (-10 proc.), Irlandii (-7 proc.) oraz Hiszpanii (-5 proc.). Spośród 24 państw wchodzących w skład regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), dodatnie prognozy odnotowano w 13 krajach, pośród których znalazła się również Polska, z wynikiem +2 proc.

(źr. ManpowerGroup)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
Brexit w transporcie: sytuacja się normuje?
Indeks Logistyczny Agility o szansach na światowe ożywienie w 2021!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Wzrost zadłużenia na rynku KEP - średnio dłużnik z tej branży ma do oddania ok. ...
CHEP i Zbyszko rozszerzają współpracę
Poczta Polska zbuduje swój hub w Porcie Solidarność (CPK)
Dock Doors of Giving - Prologis przekazał ponad 275 tys. euro na cele dobroczynne
UPS opublikował wyniki za 2020 – przychody wzrosły o 14,2 proc.
FM Logistic rozpoczyna budowę nowego centrum magazynowego w Wiskitkach
GLS wdrożył geokodowanie paczek
ID Logistics podsumowało 2020 rok – wzrost sprzedaży o 7,1 proc.
Hillebrand o dostawach wina w encyklopedii „Wines. From the market to the menu”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC