Dodaj ogłoszenie o pracy


Nastroje wśród inwestorów są optymistyczne - badanie Colliers International

Wyniki przeprowadzonej przez Colliers International ankiety Global Investor Sentiment Survery wśród inwestorów pokazują, że najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem dla rynku nieruchomości w przyszłym roku mają być Stany Zjednoczone, tuż za nimi Azja oraz kraje Europy Zachodniej, w szczególności Londyn, Paryż oraz kilka wiodących miast w Niemczech.

 

Respondenci ankiety to osoby związane z branżą nieruchomości, inwestorzy instytucjonalni i prywatni z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ameryki Łacińskiej, Azji, Europy oraz Bliskiego Wschodu. Colliers pytał inwestorów o ich plany i przewidywania dotyczące sytuacji na globalnym i regionalnym rynku nieruchomości w perspektywie kolejnych 12 miesięcy, jak również w ujęciu długoterminowym. Wyniki ankiety wskazują na ambitne plany ekspansji w 2013 oraz rozwój inwestycji zagranicznych. Brak dostępności na rynku (w sensie możliwych do nabycia) najwyższej jakości nieruchomości w najlepszych lokalizacjach oraz słaba dostępność do finansowania są wymieniane jako największe przeszkody na drodze do rozwoju nowych inwestycji.

 

Kluczowe wnioski, jakie płyną z ankiety przeprowadzonej przez Colliers to: 
→ Poprawa sytuacji na rynku: przewidywany jest wolny, ale stabilny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych na rynkach zachodnich w przeciągu 2013 roku, przy czym w skali globalnej uwaga inwestorów będzie się koncentrować jedynie na kilku kluczowych lokalizacjach.

 
→W kraju czy zagranicą: inwestorzy z Azji, Ameryki Łacińskiej oraz regionu EMEA mieli największy dostępu do kapitału spoza ich regionów. Na rynku azjatyckim tylko 40% finansowania odbyło się za pośrednictwem funduszy krajowych, natomiast reszta pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (20 proc.) oraz Europy Zachodniej (19%). W Ameryce Łacińskiej prawie 1/3 finansowania pochodzi z funduszy ze Stanów Zjednoczonych, a 15 proc. zapewniają instytucje z Europy Zachodniej. Kanadyjczycy okazali się najbardziej samowystarczalni, z udziałem funduszy krajowych na poziomie około 78 proc.  


→Bezpieczne lokalizacje: inwestorzy niezmiennie poszukują nieruchomości na sprawdzonych, “bezpiecznych” rynkach, takich jak Londyn, Paryż, Frankfurt, Hamburg, Monachium czy Nowy Jork. Na tych lokalizacjach inwestorzy będą się skupiać w 2013 roku,  jednocześnie uważnie obserwując  sytuację po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz monitorując  problemy  w strefie Euro.


→Rynki krajowe czy zagraniczne: pomimo, iż inwestorzy preferują rynki lokalne, są również tacy, którzy przenoszą swoje interesy zagranicę, szczególnie do Europy Zachodniej. Inwestorzy z Azji chętnie poszukują możliwości inwestycyjnych bliżej swojego kraju, na przykład w Australii czy Nowej Zelandii.


→Ryzykowny Biznes: Zabezpieczenie majątku oraz bezpieczeństwo generowanego dochodu to wciąż kluczowe kwestie. Jednakże, oczekujemy, że inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Azji oraz Ameryki Łacińskiej będą skłonni do bardziej ryzykownych decyzji w przeciągu następnych sześciu miesięcy. 


→Preferowane sektory: w ujęciu globalnym inwestorzy wykazują silne zainteresowanie rynkiem nieruchomości biurowych. W Stanach Zjednoczonych oraz Ameryce Łacińskiej prym wiedzie sektor centrów logistycznych, natomiast Australia, Kanada oraz Nowa Zelandia skupiają się na inwestycjach w centra handlowe.

→Poziom zadłużenia: Większość krajów europejskich, Bliski Wschód oraz Afryka (EMEA) w 2013 roku będzie mieć problemy z pozyskaniem finansowania dłużnego, a specjalistyczne fundusze dłużne poszukujące wyższego zwrotu z inwestycji wykażą większą aktywność. Inwestorzy azjatyccy deklarują największą gotowość kredytową, zaś ci z Ameryki Łacińskiej wolą powstrzymać się od kolejnych pożyczek.


 
W odniesieniu do region EMEA ankieta Colliers ujawniła następujące tendencje:
→Pomimo problemów ekonomicznych Europy oraz niebezpieczeństwa rozpadu strefy Euro wielu inwestorów z kontynentu (60 proc.) uważa, że jest to dobry czas na inwestycje, a podobny odsetek planuje poszerzyć swoje portfolio w najbliższym czasie. 

 
→Londyn oraz główne miasta w Niemczech nadal przyciągają międzynarodowych inwestorów ze względu na swój status lokalizacji “bezpiecznych” pod względem inwestycyjnym. Jest to szczególnie widoczne w Londynie, gdzie 74% inwestycji (do października tego roku) powiązanych było z podmiotami międzynarodowymi.


→Brak nowych nieruchomości o wysokim standardzie i w najlepszych lokalizacjach to obecnie największe ograniczenie szczególnie w obliczu zainteresowania inwestorów obiektami biurowymi w centralnych obszarach biznesu oraz niedostatecznej ilości nowych projektów na rynkach europejskich, który pogarsza i tak małą dostępność wysokiej jakości nieruchomości.  

 
Polska, jako prężnie rozwijający się rynek inwestycyjny może osiągnąć do końca tego roku wolumen transakcji w wysokości EUR2,5 miliarda, czyli  zbliżony do tego z roku ubiegłego. Na tle innych krajów w regionie EMEA wartość ta nie jest może imponująca, ale polski rynek ma duży potencjał. W ostatnim czasie Colliers pośredniczył w sprzedaży Warszawskiego Centrum Finansowego, a zainteresowanie nieruchomością wykazali m.in. inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu, Azji oraz Europy, co dowodzi atrakcyjności Polski w skali globalnej.

 

(źr. Raport Colliers)

 

 


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.