Konto pracodawcy


Systemy świadczeń dodatkowych w branży TSL na tle rynku

Maciej Cześniak, HRM partners

Systemy świadczeń dodatkowych w branży TSL na tle rynku

 

Jak wskazują dane z raportu firmy HRM partners S.A., firmy sektora logistycznego mocno kontrolują koszty niezwiązane bezpośrednio z pracą operacyjną. Najpopularniejsze benefity to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, opieka medyczna oraz dopłata do zajęć sportowych. Najmniej popularne pozostają świadczenia związane z dziećmi pracowników: współfinansowanie opieki nad dziećmi czy fundowanie przyzakładowego żłobka lub przedszkola. W próbie sektorowej uwzględniono 19 firm.

 

Sport i zdrowie
Do coraz popularniejszych ogólnie świadczeń pozapłacowych należą niewątpliwie świadczenia medyczne i świadczenia sportowe. I chociaż w firmach TSL w porównaniu do firm z innych branż mniej inwestuje się w świadczenia sportowe, to jednak dopłata pracodawcy do świadczeń tego typu w branży TSL jest wyższa niż średnia rynkowa: 30 proc. kwoty vs 25 proc. Niewielki odsetek (2 proc. firm innych niż TSL branż) posiada własne zaplecze sportowe. W raporcie nie spotkaliśmy się z tym w żadnej firmie z branży TSL.
Benefitem, który w ciągu ostatnich kilku lat niewątpliwie znacznie zyskał na popularności jest opieka medyczna. Dostępna dla pracownika lub dla całej rodziny w wielu firmach jest już standardem. Ponad 80 proc. członków zarządu i dyrektorów, 4 na 5 kierowników, 3 na 4  specjalistów oraz co drugi pracownik operacyjny ma dostęp do opieki medycznej, w różny sposób finansowanej lub współfinansowanej przez pracodawcę. Zwykle jest to umowa pracodawcy z siecią placówek medycznych lub ubezpieczenie medyczne.

 

Niestandardowe formy zatrudnienia
Cenionym benefitem są również przywileje związane ze sposobem wykonywania pracy. I tu firmy logistyczne nie mają się czego wstydzić:
Dodatkowy płatny urlop 5 proc. firm TSL vs 8 proc. rynek
Elastyczne godziny pracy 47 proc. firm TSL vs 48 proc. rynek
Praca zdalna 32 proc. TSL vs taki sam odsetek na rynku
Telepraca 16 proc. TSL vs 18 proc. rynek

 

Podobnie rzecz się ma z wyjazdami typu incentive trips. Nieco ponad połowa badanych firm zarówno sektora TSL jak i innych branż deklaruje organizowanie wyjazdów integracyjno- szkoleniowych. Pracownicy co siódmej badanej firmy mają możliwość wyjazdów zagranicznych, czego niestety nie oferują firmy sektora TSL. Na pocieszenie można dodać, że dwa razy więcej firm sektora TSL niż innych firm w badanej próbie oferuje możliwość wyjazdu integracyjnego wspólnie z małżonkiem/partnerem.

 

Świadczenia prorodzinne
Pozostając przy temacie rodziny: żadna z badanych przez nas firm sektora TSL nie oferowała częściowego lub całościowego pokrycia kosztów opieki nad dziećmi pracowników. Jedna na dwadzieścia firm z innych branż wprowadziła takie rozwiązania, można więc uznać ten benefit rodzicielski za mało popularny. Jeszcze mniej popularnym – bo nie stosowanym w żadnej badanej przez nas firmie – jest przedszkole bądź żłobek istniejący przy zakładzie pracy, będący częścią organizacji. Za to, co 6 firma TSL i co 4 firma na rynku uczestnicząca w badaniu posiada specjalne pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci.

 

Samochód służbowy
Istotnym elementem motywacyjnym, szczególnie dla kadry menedżerskiej oraz pracowników sprzedaży, jest samochód służbowy. Nieograniczony wybór samochodu służbowego to przywilej najwyższej kadry zarządzającej – członkowie zarządów w co 3 firmie TSL i co 4 na rynku mogą sobie na to pozwolić. Najczęściej jednak zarówno członkowie zarządów, jak i dyrektorzy (w prawie połowie badanych firm), mogą wybierać z określonych marek i modeli. Najpopularniejszym sposobem finansowania paliwa są karty paliwowe – stosują je 3 na 4 badane firmy niezależnie od branży.

 

Rozwój i szkolenia
Jeśli chodzi o świadczenia z tego obszaru, 9 na 10 firm zarówno w branży TSL jak i ogólnie na rynku oferuje swoim pracownikom możliwości szkoleń. Jakie szkolenia są najpopularniejsze? Wśród firm TSL dominują szkolenia techniczne: 100 proc. firm (wszystkie badane), kursy na uprawnienia zawodowe: 83 proc. i umiejętności miękkie: 89 proc. W pozostałych badanych firmach były to – szkolenia techniczne, umiejętności miękkie, kursy językowe. Koszt szkoleń w branży częściej niż na rynku pokrywa pracodawca: 67 proc. firm vs 60 proc.. W pozostałych przypadkach koszt jest dzielony pomiędzy pracodawcę i pracownika. A co w sytuacji, w której pracownik pomimo inwestycji, jaką jest szkolenie, zdecyduje się odejść z pracy? Co dziesiąta firma niezależnie od branży wymaga zwrotu całej kwoty zapłaconej za szkolenie. 90 proc. firm deklaruje zwrot przez pracownika kwoty proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Firmy sektora TSL bardzo dbają o koszty – nie spotkaliśmy w badanej grupie firm TSL praktyki nie zwracania poniesionych kosztów w przypadku odejścia pracownika krótko po szkoleniu. Podobne podejście miały firmy TSL odnośnie doborze  kosztów w przypadku nie ukończenia szkolenia przez pracownika – 9 na 10 firm (a tylko 3 na 4 firm z innych branż) deklarowało pokrycie przez uczestnika kosztów szkolenia w takim przypadku.

 

Najpopularniejszy bez zmian ZFSŚ
Wciąż jednak najczęściej dostępnym świadczeniem jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Posiada go 95 proc. firm TSL i 97 proc. firm na rynku. Do najczęściej finansowanych przez ZFŚS świadczeń należą zapomogi z tytułu trudnej sytuacji materialnej, bony towarowe i wczasy pod gruszą. Zdecydowanie najistotniejszym kryterium ich przyznania (spotkanym w 72 proc. firm) jest przychód na członka rodziny. Mniej niż 1 na 10 firm deklaruje, że kryterium przychodu na członka rodziny jest pomijane i świadczenia nie są różnicowane w zależności od przychodu.  Tylko ¼ badanych firm sektora TSL oferuje swoim pracownikom pożyczki. Na rynku ogólnopolskim świadczenie to proponuje swoim pracownikom 39 proc. pracodawców.

Co 4 firma TSL oferuje pracownikom rabaty na produkty/usługi. W skali ogólnopolskiej zniżki takie oferuje co 3 firma. Dopłata do mieszkania poza miejscem zamieszkania lub oferowane mieszkanie służbowe 21 proc. firm TSL vs 29 proc. rynek. 10 proc. firm TSL oferuje transport firmowy do miejsca zamieszkania/ pracy.

 

Dane pochodzą z ostatniej, opublikowanej w grudniu 2011, edycji Raportu o Świadczeniach pozapłacowych, przygotowywanego cyklicznie przez  HRM partners.  Zapraszamy firmy zainteresowane uczestnictwem w tegorocznym badaniu do kontaktu. Warunkiem uczestnictwa jest przekazanie do 7 grudnia 2012 informacji o świadczeniach pozapłacowych (wypełnienie formularza w formacie Excel) oferowanych w firmie – w zamian HRM partners bezpłatnie udostępnia Ogólnobranżowy Raport o Świadczeniach Pozapłacowych. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Maciejem Cześniakiem: 22 244 15 64, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Eksport alkoholi do Rosji - Hillebrand o wymogach i znalezieniu kontrahenta
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility o recesji na rynku logistycznym
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Pekaes uruchomił nowy magazyn na Mazowszu
Nowy rekord Portu Gdańsk w przeładunkach
LPP zakończyło rozbudowę Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim
CPK zaprasza do konsultacji planów budowy nowych linii kolejowych i drogowych
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC