Dodaj ogłoszenie o pracy


Teleroute podsumowuje działalność rynku transportowego

Jak dotychczas, w tym roku dla branży transportowej najlepszy był II kwartał – zapotrzebowanie na przewóz towarów było o 65 proc. większe niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Wakacyjne miesiące, podobnie zresztą jak co roku, przyniosły niewielki spadek całkowitej liczby ładunków zamieszczonych w giełdzie Teleroute. Eksport z Polski, mimo europejskiej tendencji spadkowej, w III kwartale br. zwiększył się o ¼ względem poprzedniego i o 20 proc. względem pierwszych miesięcy roku. To główne wnioski wynikające z analizy ładunków zamieszczonych w międzynarodowej giełdzie transportowej Teleroute.

 

Trzy pierwsze kwartały 2012 roku były trudne dla branży transportowej. Wyraźnie widoczna jest zależność branży transportowej od nastrojów przedsiębiorców i sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach. Wprawdzie w drugim kwartale 2012 roku zapotrzebowanie na przewóz towarów w Europie wzrosło o 65 proc., ale wakacyjne miesiące oraz wrzesień przyniosły spadek całkowitej liczby ładunków do przewiezienia o 15 proc. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie transportowe bardzo się różni w zależności od kraju oraz kierunku przewozu. Wzrost liczby ładunków do przewiezienia odnotowano z Polski (o 26 proc.), Skandynawii (o 23 proc.), Europy Wschodniej (o 10 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (o 6 proc.). Największy spadek natomiast miał miejsce w przypadku przewozu z krajów Półwyspu Iberyjskiego (o połowę), Francji (o 15 proc.), Beneluksu (o 12 proc.) oraz Europy Środkowo-Wschodniej i Centralnej (po 10 proc.).

Kondycję sektora przemysłowego w Polsce określa m.in. indeks PMI dla przemysłu, który we wrześniu wyniósł zaledwie 47 punktów (względem 48,3 pkt. w sierpniu) i był najniższy od lipca 2009 roku. Warto zaznaczyć, że wrzesień był szóstym kolejnym miesiącem, gdy indeks pozostawał poniżej poziomu 50 pkt., co oznacza pogorszenie sytuacji względem poprzedniego odczytu. Niezbyt optymistycznie nastraja również Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, który odnotował we wrześniu br. spadek do 30 pkt., podczas gdy roczny wskaźnik obniżył się do 34 pkt., co może oznaczać, że tempo wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej. Zdaniem PKPP Lewiatan, jedynym motorem napędowym gospodarki pozostaje eksport netto.

 

Dane giełdy Teleroute potwierdzają analizy polskich ekonomistów. Po bardzo dobrym II kwartale, kiedy to liczba ładunków do przewiezienia do Polski wzrosła o prawie 60 proc. względem pierwszych trzech miesięcy roku, w okresie wakacyjnym odnotowano 38 proc. spadek zapotrzebowania na przywóz towarów z zagranicy. Z kolei pod kątem eksportu, czyli wywozu dóbr z Polski ostatnie trzy miesiące były znacznie lepsze niż II kwartał – liczba ładunków wzrosła o ¼.

 

Z Europy do Polski

W III kwartale 2012 roku największe zapotrzebowanie na eksport towarów do Polski zaobserwowano z krajów Europy Centralnej (37 proc. ładunków) oraz z Francji (34 proc.), pierwszą trójkę zamykały kraje Europy Południowo-Wschodniej (10 proc.). W ciągu trzech ostatnich miesięcy udział transportu z poszczególnych krajów ulegał zmianom – zarówno w I jak i w II kwartale najwięcej produktów do naszego kraju napływało z Francji, niewiele mniej z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, na trzecim miejscu znalazły się kraje Europy Południowo-Wschodniej. Najmniej towarów przywożonych jest ze Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii. Całkowita liczba ładunków do przewiezienia do Polski była w III kwartale o niemal 40% mniejsza niż w drugim, ale niemal taka sama jak w pierwszych trzech miesiącach roku.

 

Warto zaznaczyć, że mimo spadku całkowitej liczby ładunków w giełdzie Teleroute, Polska odnotowała największy wzrost jeśli chodzi o eksport dóbr. W III kwartale br. opublikowano o ¼ więcej ładunków niż w drugim i o 20% więcej niż od stycznia do marca 2012. Największy wzrost ładunków odnotowano w przypadku przewozów do Hiszpanii i Portugalii (o 70 proc.), Wielkiej Brytanii (o 50 proc.) oraz krajów Europy Wschodniej (o 45 proc.).

 

Główne kierunki eksportu z naszego kraju pozostały bez zmian względem pierwszej połowy roku. Największymi odbiorcami towarów z Polski były kraje Europy Centralnej, Francja oraz Europa Wschodnia, przewozy do tych krajów stanowiły w sumie ponad ¾ wszystkich eksportowanych dóbr w III kwartale 2012 roku.

 

(źr. Teleroute)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.