Konto pracodawcy


Zaledwie 3 proc pracodawców korzysta z możliwości zdalnej pracy

Przepisy dotyczące telepracy obowiązują w Polsce od 2007 r., ale jak dotychczas niewiele ponad 3 proc. przedsiębiorców zdecydowało się na wprowadzenie u siebie tej formy świadczenia pracy. Powodem tego, w znacznym stopniu, są bariery prawne.

 

Poza barierami mentalnościowymi, polegającymi na obawie przed brakiem kontroli nad pracownikiem zdalnie wykonującym swoje obowiązki – głównym problemem związanym z wprowadzaniem telepracy są: zbyt szczegółowe obowiązki pracodawców z zakresu przestrzegania zasad BHP w domu pracownika, nieprecyzyjne przepisy o ewidencji czasu pracy telepracownika oraz ograniczenie wykazu stanowisk, które mogą być organizowane w tej formie - wymieniają Pracodawcy RP.

 

Najnowsze badania dotyczące zdalnej pracy, która jest pojęciem szerszym i obejmuje również umowy cywilnoprawne, przeprowadziła Fundacja Obserwatorium Zarządzania na zlecenie ClickMeeting. Celem raportu była ocena popularności tej formy pracy i nastawienia do niej wśród małych i średnich przedsiębiorców. Okazuje się, że zaledwie 10 proc. respondentów w poprzednich 6 miesiącach zdecydowało się na wprowadzenie u siebie różnych form zdalnej pracy, z czego u 4 proc. przedsiębiorców osoby takie pracowały zdalnie tylko częściowo. Jeśli chodzi o samą wiedzę badanych pracodawców na temat tego, czym jest praca zdalna, okazało się, że jedynie 39 proc. rozumie ją jako pracę poza siedzibą firmy, a dla 22 proc. jest to praca z wykorzystaniem narzędzi komunikacji. Wg 7 proc. badanych przedsiębiorców praca zdalna polega po prostu na wykonaniu konkretnego zadania.

 

Wyniki przeprowadzonych badań wyraźnie świadczą o niskim poziomie świadomości przedsiębiorców dotyczącym zdalnej pracy. Jest to tym bardziej niepokojące, że pracodawcy ciągle nie dostrzegają korzyści, jakie mogliby osiągnąć, wprowadzając tę formę zatrudnienia w swoich firmach.

Optymistycznie może nastrajać fakt, że 10 proc. przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z różnych form pracy zdalnej, planuje wdrożyć ją w najbliższym czasie. Badani pracodawcy dostrzegli także szczególną potrzebę umożliwienia pracy zdalnej młodym matkom, kobietom w ciąży czy osobom dojeżdżającym do pracy. Nie ma również większych przeszkód, aby na takich zasadach zatrudniać osoby, których stanowisko i zakres obowiązków umożliwiają pracę poza siedzibą firmy.

 

W opinii organizacji Pracodawcy RP - państwo dysponuje odpowiednimi środkami, by zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników w formie telepracy. Dla jej upowszechnienia konieczne są zmiany przepisów – przede wszystkim ich uproszczenie i odformalizowanie.
(źr. Pracodawcy RP)

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Eksport alkoholi do Rosji - Hillebrand o wymogach i znalezieniu kontrahenta
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility o recesji na rynku logistycznym
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Pekaes uruchomił nowy magazyn na Mazowszu
Nowy rekord Portu Gdańsk w przeładunkach
LPP zakończyło rozbudowę Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim
CPK zaprasza do konsultacji planów budowy nowych linii kolejowych i drogowych
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC