Konto pracodawcy


Ceny transportu wzrosły ponad 7proc. - wynika z Transport Market Monitor

Jak wynika z dwunastego wydania raportu Transport Market Monitor (TMM) opracowywanego wspólnie przez firmę Capgemini Consulting oraz Transporeon - w drugim kwartale 2012 ceny transportu wzrosły o 7,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Tak znaczny wzrost cenowy nie jest niczym zaskakującym, gdyż jak wynika z powtarzającego się trend w historii raportu TMM - spowodowany jest rosnącym popytem na usługi transportowe w porównaniu z pierwszym kwartałem.

 

Wskaźnik cen wzrósł o 7,2 proc. w II kwartale 2012 (wskaźnik 99,4), w porównaniu do wskaźnika cen w pierwszym kwartale 2012 (wskaźnik 92,7). W porównaniu do poziomu wskaźnika w zeszłym roku, w II kwartale 2011 (wskaźnik 103,9), wskaźnik cen jest w II kwartale 2012 niższy o 4,3 proc. W II kwartale 2012 wskaźnik cen oleju napędowego spadł do poziomu 107,5 (-1,5 proc.). Dalszym czynnikiem mającym znaczny wpływ na transport jest wskaźnik możliwości przewozowych, który spadł o 34,9 proc. w II kwartale 2012 (wskaźnik 78,2), w porównaniu z I kwartałem 2012 (wskaźnik 120,1). Wzrost cen w II kwartale odpowiada schematowi z ubiegłych lat. W ubiegłych latach ceny między I a II kwartałem rosły przeciętnie o 8,5 proc., a podczas ożywienia gospodarczego w 2010 odnotowano nawet wzrost o 13,5 proc.

 

- Pomimo recesji w Europie oraz spadku cen oleju napędowego, ceny transportu wzrosły. Jest to trudna sytuacja dla managerów transportu, którzy przy ograniczonym budżecie szukają oszczędności. Dlatego też współpraca z przewoźnikami nabiera coraz większego znaczenia - powiedział Ramon Veldhuijzen, Global Lead of Logistics w Capgemini Consulting oraz jeden z autorów raportu.

 

- Coroczny wzrost cen w II kwartale jest związany z sezonowym ożywieniem w wielu branżach. Jednak wartym uwagi jest fakt, że ceny transport są obecnie znacznie niższe niż w poprzednich latach w tym samym okresie. Za wyjątkiem kryzysu w 2009 roku, ceny utrzymują się na najniższym poziomie od pierwszego wydania raportu TMM w 2008 roku - dodał Peter Förster, Managing Director firmy Transporeon.

 

Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com

(źr. Capgemini/ Transporeon)


Transport Market Monitor to ukazująca się kwartalnie publikacja wydawana przez Transporeon i Capgemini Consulting,  której celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie. Celem analizy TMM jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, obecnego poziomu cen, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość. Jest to współna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza TMM bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon,  poprzez którą firmy załadowcze  upubliczniają aktualne kursy oraz przydzielają je wybranym przewoźnikom.

 

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Eksport alkoholi do Rosji - Hillebrand o wymogach i znalezieniu kontrahenta
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility o recesji na rynku logistycznym
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Pekaes uruchomił nowy magazyn na Mazowszu
Nowy rekord Portu Gdańsk w przeładunkach
LPP zakończyło rozbudowę Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim
CPK zaprasza do konsultacji planów budowy nowych linii kolejowych i drogowych
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC