Dodaj ogłoszenie o pracy


Najwięcej ogłoszeń o pracy będzie ... w branży logistycznej i transportowej - Barometr Perspektyw Zatrudnienia Manpower

W sześciu z 10 badanych, branżach gospodarki oraz we wszystkich badanych regionach kraju oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia. Najlepsze perspektywy w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano dla branż Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Handel detaliczny i hurtowy. Najbardziej zwiększać zatrudnienie będą pracodawcy z dużych firm, liczących powyżej 250 pracowników – wynika z najnowszego kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.
Na pełną hossę i optymizm na rynku pracy trzeba będzie jednak poczekać. Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego - ManpowerGroup, kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia pracodawcy w Polsce są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w III kwartale 2015 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +4 proc. W ujęciu kwartalnym wynik spadł o 3 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym nie ulega zmianie. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 13 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 4 proc. zamierza redukować etaty a 78 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
– Po przedwakacyjnym wzroście zapotrzebowania na pracowników możemy spodziewać się, że w III kwartale popyt na nich nieco zmaleje. Jest to jednak spowodowane sezonowością rynku pracy i nie powinno stanowić powodów do obaw. Nasz kraj jest wciąż jednym z najszybciej rozwijających się rynków, a potrzeba powiększania zespołów będzie się utrzymywać na stabilnym poziomie, dotycząc zarówno osób na stanowiskach specjalistycznych, jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. To zapotrzebowanie na pracowników, w połączeniu ze zwiększającymi się trudnościami w ich pozyskaniu, wpływa na odczuwaną presję płacową. Możemy więc spodziewać się wzrostu nakładów na wynagrodzenia oraz systemy motywacji pracowniczej, choć na duże skoki przyjdzie nam jeszcze poczekać, – dodaje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Najwięcej miejsc pracy w logistyce
W III kwartale 2015 r. w sześciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla Sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja, +14 proc., oraz Handel detaliczny i hurtowy, +11 proc. Wyraźny optymizm widać także
w Budownictwie i Produkcji przemysłowej, gdzie uzyskany wynik wynosi +8 proc. dla obu. Na umiarkowanie pozytywny trend wskazują prognozy uzyskane dla branż Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Instytucje sektora publicznego, odpowiednio +6 proc. i +3 proc. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów. Najniższy wynik uzyskano dla branż Energetyka / Gazownictwo/ Wodociągi, a także Kopalnie / Przemysł wydobywczy, odpowiednio -6 proc. i -4 proc. Mało optymistyczne prognozy odnotowano też dla sektorów Restauracje i hotele oraz Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, odpowiednio -1 proc. i 0 proc.
– Najwięcej nowych miejsc pracy przybywa w dużych przedsiębiorstwach, które częściej dokonują nowych inwestycji i przeznaczają na nie większe nakłady. Równocześnie z racji dużej konkurencyjności i konieczności dostosowywania się pracodawców do sytuacji bieżącej, wzrasta zainteresowanie przedsiębiorców elastycznymi rozwiązaniami dla rynku pracy. Pod względem zapotrzebowania na pracę tymczasową, Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów w Europie. Wzrost liczby ofert tego typu, w połączeniu z panującym niedoborem talentów, może wpłynąć na znaczne skrócenie czasu poszukiwania kolejnych pracodawców przez osoby zatrudniane na zasadach umów o pracę tymczasową – komentuje Iwona Janas.
W ujęciu kwartalnym pogorszenie prognoz nastąpiło w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy spadek odnotowano dla Budownictwa, o 11 punktów procentowych. Umiarkowanie pogorszyła się prognoza dla Produkcji przemysłowej, o 6 punktów procentowych, a także dla branż Restauracje /Hotele oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 4 punkty procentowe dla obu. Wzrost prognoz uzyskano dla trzech sektorów: Rolnictwo /Leśnictwo/ Rybołówstwo, o 4 punkty procentowe, a także Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Handel detaliczny i hurtowy, o 2 punkty procentowe dla obu. W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 5 punktów procentowych, odnotowano dla Budownictwa. Nieznaczną poprawę wyników uzyskano dla branż Energetyka /Gazownictwo/ Wodociągi oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, o 2 punkty procentowe dla obu. Największy spadek odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa, o 7 punktów procentowych. W pozostałych branżach wynik nie zmienił się lub pozostaje na zbliżonym poziomie.

Wzrost zatrudnienia w regionach
We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2015 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionu Północnego, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +10 proc. Umiarkowany optymizm odnotowano również dla regionów Północno-Zachodniego, Wschodniego oraz Południowo-Zachodniego, gdzie prognoza wynosi odpowiednio +7 proc., +6 proc. i +5 proc. Najniższe wyniki uzyskano dla regionów Południowego i Centralnego, odpowiednio +3 proc. i +1 proc.
W porównaniu z wynikami dla II kwartału 2015 r. prognoza zatrudnienia spadła w czterech z sześciu badanych regionach, w jednym wzrosła a w jednym pozostaje na tym samym poziomie. Największy spadek, o 8 punktów procentowych, odnotowano w regionie Południowym. W regionie Centralnym wynik spadł umiarkowanie, o 4 punkty procentowe, a w Południowo-Zachodnim i Wschodnim pogorszył się nieznacznie, o 2 punkty procentowe dla obu. Prognoza dla Północy poprawiła się umiarkowanie o 4 punkty procentowe. W regionie Północno-Zachodnim wynik nie ulega zmianie.
W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców nastąpił w trzech z sześciu badanych regionach a spadek w dwóch. Największą poprawę, o 4 punkty procentowe dla obu, uzyskano w regionach Północnym oraz Wschodnim. Nieznaczny wzrost, o 2 punkty procentowe, uzyskano dla regionu Północno-Zachodniego. Pogorszenie prognoz odnotowano w regionach Centralnym i Południowo-Zachodnim, odpowiednio o 6 i o 3 punkty procentowe.

Największy wzrost zatrudnienia w dużych firmach
W badaniu Manpower dla III kwartału 2015 r. deklaracje polskich respondentów co do wzrostu zatrudnienia przedstawiono również w podziale na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa. Dla pracodawców w trzech z czterech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano na podstawie odpowiedzi respondentów z dużych  firm, dla których prognoza wynosi +17 proc. Dla średnich i małych przedsiębiorstw uzyskano umiarkowane wyniki, odpowiednio +5 proc. i +4 proc. Najniższą prognozę odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z mikroprzedsiębiorstw, gdzie wynik wyniósł -4 proc., wskazując na mało optymistyczne perspektywy dla poszukujących pracy.

O badaniu: w badaniu ManpowerGroup wzięło udział blisko 59 tysięcy pracodawców z 42 krajów i terytoriów. Zgodnie z ich deklaracjami pozytywny klimat na globalnym rynku pracy utrzyma się w najbliższym kwartale. W 40 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia. W porównaniu do poprzedniego kwartału plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 11 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 22. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano na 15 rynkach a osłabienie na 23. Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców na Tajwanie (+42 proc.), w Indiach (+37 proc.), Japonii (+23 proc.) i Hongkongu (+16 proc.) i w Stanach Zjednoczonych (+16 proc.). Państwa, w których prognoza dla III kwartału 2015 r. jest negatywna to: Włochy (-4 proc.) i Brazylia (-3 proc.). Są to jednocześnie jedyne ujemne prognozy odnotowane w tej edycji badania ManpowerGroup. Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 30.
(źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.