Dodaj ogłoszenie o pracy


Więcej miejsc pracy i wzrost wynagrodzeń w logistyce - raport Randstad

Miejsc pracy jest coraz więcej i zatrudnienie w gospodarce ciągnie rośnie – tak wskazują najnowsze wyniki  26. Edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad „Plany Pracodawców”. Rekordowa liczba badanych firm - aż 31 proc. planuje tworzyć w najbliższym okresie nowe etaty. Po obfitującym w podwyżki wynagrodzeń początku roku, okres letni będzie jednak czasem ograniczenia otwartości firm do zmian pracowniczych pensji.   
Rekordowo wysokie notowania dla wzrostu zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku, nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W gronie 1000 biorących udział w badaniu przedsiębiorców z całego kraju, aż 31 proc. przewiduje zwiększenie liczby etatów w okresie lata i jesieni. Względem ostatniego kwartału odsetek ten umocnił się o 1 punkt procentowy i jest obecnie najwyższy w sześcioletniej historii badania. Plany zwiększenia zatrudnienia są zróżnicowane regionalnie. Zdecydowanie wybiją się w tym obszarze wojwództwa zachodniej Polski (lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie) – tu zwiększy liczbę miejsc pracy aż 39 proc. firm.  Najmniejszą dynamikę zatrudnień planują pracodawcy regionów wschodniego – 23 proc. (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) oraz północnego – 22 proc. (pomorskie i zachodniopomorskie). Pod względem branżowym, najwięcej zapowiedzi nowych etatów zgłaszali pracodawcy sektorów handlu i napraw (34 proc.), produkcji (33 proc.) oraz budowlanego (31 proc.).
Wzrost gospodarczy i więcej miejsc pracy
Podniosło się również zaufanie firm do przyszłej poprawy sytuacji gospodarczej. Odsetek przedsiębiorców przewidujących wzrost gospodarczy wzrósł w porówaniu do pierwszego kwartału roku z 24 proc. do 32 proc. Jednocześnie już drugi kwartał spada odsetek firm prognozujących stagnację (do 48 proc.) oraz zmniejszył się odsetek spodziewających się recesji (8 proc.). Co istotne, dane te są zbliżone dla wszystkich regionach kraju. Na tle optymizmu przedsiębiorców co do oceny sytuacji gospodarczej, oceny kondycji samych firm są również niezmiennie wysokie. We wszystkich regionach zdecydowana większość badanych ocenia swoją sytuację finansową, jako dobrą lub bardzo dobrą (65 proc.). Jedynie 5 proc. przedsiębiorstw uważa, że znajduje się w złej sytuacji, w tym wyjątkowo duży udział – 10 proc. deklarowało taki stan w grupie pracodawców regionu wschodniego. Pod względem branżowym, liderem w zakresie pozytywnych ocen sytuacji gospodarczej są firmy usług finansowych (72 proc.).   
Wynagrodzenia wzrosną w branży logistycznej
Rosnące zapotrzebowanie na pracowników nie wpłynie na wzrost wynagrodzeń. Od IV kwartału 2014 r. przybywa przedsiębiorstw, które zwiększyły kwoty wynagrodzeń swoich pracowników. Równocześnie stale spada liczba przedsiębiorstw, w których poziom płac się nie zmienia. W ciągu ostatniego półrocza w 4 na 10 firm pracownicy otrzymali podwyżki (39 proc.). Wyższy udział firm, które dokonały zwiększenia wynagrodzeń został dotąd odnotowany w badaniu tylko raz, w maju 2011 roku (40 proc.). Najintensywaniejsze zmiany miały miejsce w firmach z regionu zachodniego – tam aż 50 proc. firm podnosiło wynagrodzenia. Pod względem sektorowym dominowały w podwyżkach firmy branży przemysłowej (47 proc.). Perspektywa podwyżek wynagrodzeń na kolejne półrocze jest już jednak sporo słabsza. Do jesieni bieżącego roku 75 proc.  badanych przedsiębiorstw ma w planach pozostawienie wynagrodzeń pracowników na tym samym poziomie, a ich wzrost przewiduje mniej niż co piąta firma (18 proc.). Pod tym względem sytuacja jest bardzo wyrównana zarówno regionalnie, jak i branżowo. Jedynie branża logistyczna - sektor usług magazynowych i transportowych - przewiduje w tym okresie wzrost pensji nieco częściej - zadeklarowało 28 proc. badanych przedsiębiorców).   

Informacje o badaniu:
Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Wywiady bieżącej, 26. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 8 kwietnia do 7 maja 2015 r. Badanie realizowane przez TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

(red/ źr. Randstad)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.