Dodaj ogłoszenie o pracy


Promy Polferries jak dzieła sztuki

Jeden z nowych promów pasażersko – samochodowych należących do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA – Polferries został ozdobiony grafiką autorstwa cenionego na świecie gdyńskiego artysty Mariusza Warasa. Inspirowane motywami ludowymi malowidło na dziobie promu wpisuje się także w modny we wzornictwie nurt etno designu. Mazovia – bo takim imieniem został ochrzczony malowany statek już w czerwcu wypłynie na linię Świnoujście-Ystad. Będzie to pierwszy w Polsce prom z malunkiem inspirowanym nazwą jednostki!

Grafika o powierzchni ok. 600 mkw. ma kształt wynurzającej się z morza ryby, a jej łuski tworzą wzory nawiązujące do wycinanek łowickich. - Zdecydowałem się na połączenie dwóch pozornie obcych sobie światów: tradycji Mazowsza z morskim klimatem. W większości moich realizacji wielkoformatowych posługuje się techniką szablonu. Bez wątpienia wycinanki, zwłaszcza z regionu łowickiego, mają wiele wspólnych cech z szablonem - opowiada o swoim dziele artysta street artowy Mariusz Waras.
Projekt był dla twórcy sporym wyzwaniem, zarówno ze względu na skalę przedsięwzięcia, jak i nietypowy ruchomy obiekt, jakim jest prom. Artyście zależało, aby grafika była uniwersalna oraz dobrze widoczna. - Statek za każdym razem jest elementem innego tła. Wpisując się w kolor wody, fale, architekturę portów czy też mijanych w czasie rejsu jednostek, prom zawsze jest głównym bohaterem krajobrazu - podkreśla artysta.
Mariusz Waras ma doświadczenie w malowaniu oryginalnych powierzchni; ozdobił bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena czy wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger. Murale artysty można podziwiać w miastach na całym świecie, m.in. w Gdańsku, Berlinie czy Dżakarcie.
Polska Żegluga Bałtycka SA - Polferries zakupiła w ubiegłym roku nowy prom pasażersko-samochodowy, który otrzymał nazwę Mazovia. Obecnie jednostka przechodzi modernizację w stoczni szczecińskiej. Prace polegają głównie na dobudowie części pasażerskiej.

Konkurs na nazwę grafiki!
PŻB ogłosiło też konkurs na nazwę dla grafiki umieszczonej na dziobie nowego promu Mazovia. Konkurs rozpoczyna się 28.05.2015 r. Pomysły oceni twórca malowidła Mariusz Waras. Artysta oraz komisja konkursowa wybiorą najlepsze propozycje, których autorzy zostaną nagrodzeni voucherami na rejs Mazovią!

(źr. Polska Żegluga Bałtycka S.A. - Polferries)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.