Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska operatorem pocztowych usług powszechnych na lata 2016 - 2025

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił wyniki  konkursu na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. W konkursie brały udział dwa podmioty: Poczta Polska i Polska Grupa Pocztowa.
Co to jest operator wyznaczony?
Jak możemy przeczytać w informacji  UKE dotyczącej konkursu - operator wyznaczony to operator pocztowy, którego podstawowym obowiązkiem jest świadczenie w obrocie krajowym i zagranicznym pocztowych usług powszechnych obejmujących: przesyłki listowe, w tym polecone i z zadeklarowaną wartością, o wadze do 2000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym, przesyłki dla ociemniałych, paczki pocztowe, w tym z zadeklarowaną wartością, o masie do 10 000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym, nadesłane z zagranicy paczki pocztowe o masie do 20 000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym.
Z pełnieniem funkcji operatora wyznaczonego wiąże się szereg obowiązków dotyczących m.in. utrzymywania odpowiedniej sieci placówek pocztowych, opracowania regulaminu świadczenia usług powszechnych, ustalania opłat za usługi powszechne, zapewnienia odpowiedniej terminowości usług powszechnych, zapewnienia dostępu do usług powszechnych osobom niepełnosprawnym, udostępniania własnych elementów infrastruktury pocztowej innym operatorom pocztowym, opracowania planu współdziałania z wojskową pocztą polową, prowadzenia rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów usług powszechnych.
Z punktu widzenia osób korzystających z usług operatora wyznaczonego istotne jest, że zgodnie z Prawem pocztowym potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego. Ponadto w procedurze administracyjnej, podatkowej i cywilnej obowiązuje  zasada, że nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego jest równoznaczne z zachowaniem terminu (w procedurze cywilnej dodatkowo przewidziano, że termin jest zachowany w przypadku nadania pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej). Dlatego też dla osób korzystających z usług operatora wyznaczonego istotny jest w szczególności obowiązek operatora wyznaczonego dotyczący utrzymywania sieci placówek pocztowych.
Zgodnie z przepisami Prawa pocztowego operator wyznaczony jest wybierany na okres 10 lat przez Prezesa UKE, w drodze decyzji, spośród operatorów pocztowych wyłonionych w drodze konkursu ogłaszanego przez Prezesa UKE.

(red/źr. UKE)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.