Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił wyniki konkursu na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. W konkursie brały udział dwa podmioty: Poczta Polska i Polska Grupa Pocztowa.
Co to jest operator wyznaczony?
Jak możemy przeczytać w informacji UKE dotyczącej konkursu - operator wyznaczony to operator pocztowy, którego podstawowym obowiązkiem jest świadczenie w obrocie krajowym i zagranicznym pocztowych usług powszechnych obejmujących: przesyłki listowe, w tym polecone i z zadeklarowaną wartością, o wadze do 2000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym, przesyłki dla ociemniałych, paczki pocztowe, w tym z zadeklarowaną wartością, o masie do 10 000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym, nadesłane z zagranicy paczki pocztowe o masie do 20 000 g i wymiarach określonych w Prawie pocztowym.
Z pełnieniem funkcji operatora wyznaczonego wiąże się szereg obowiązków dotyczących m.in. utrzymywania odpowiedniej sieci placówek pocztowych, opracowania regulaminu świadczenia usług powszechnych, ustalania opłat za usługi powszechne, zapewnienia odpowiedniej terminowości usług powszechnych, zapewnienia dostępu do usług powszechnych osobom niepełnosprawnym, udostępniania własnych elementów infrastruktury pocztowej innym operatorom pocztowym, opracowania planu współdziałania z wojskową pocztą polową, prowadzenia rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów usług powszechnych.
Z punktu widzenia osób korzystających z usług operatora wyznaczonego istotne jest, że zgodnie z Prawem pocztowym potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego. Ponadto w procedurze administracyjnej, podatkowej i cywilnej obowiązuje zasada, że nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego jest równoznaczne z zachowaniem terminu (w procedurze cywilnej dodatkowo przewidziano, że termin jest zachowany w przypadku nadania pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej). Dlatego też dla osób korzystających z usług operatora wyznaczonego istotny jest w szczególności obowiązek operatora wyznaczonego dotyczący utrzymywania sieci placówek pocztowych.
Zgodnie z przepisami Prawa pocztowego operator wyznaczony jest wybierany na okres 10 lat przez Prezesa UKE, w drodze decyzji, spośród operatorów pocztowych wyłonionych w drodze konkursu ogłaszanego przez Prezesa UKE.
(red/źr. UKE)
wszystko o rynku usług i pracy w logistyce