Dodaj ogłoszenie o pracy


W pierwszym tygodniu obowiązywania nowych przepisów drogowych 694 kierowców straciło prawo jazdy

Od 18 maja obowiązuje nowe prawo drogowe, w ciągu pierwszych kilku dni, już 694 kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę. Niektórzy podwójnie.
Od 18 maja obowiązują surowsze kary za nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów drogowych. Najwięcej emocji budzi groźba zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o przynajmniej 50 km/h. Pierwsi prawo jazdy stracili już kilkadziesiąt minut po wejściu nowych przepisów w życie. Jednakże niektórych utrata dokumentu nie przeraża. Jak podaje policja, 20 maja funkcjonariusze zatrzymali w Stalowej Woli 29-letniego kierowcę, który jechał bez prawa jazdy, bo odebrano mu je już wcześniej za łamanie przepisów. Po pierwszym starciu z przepisami musiałby czekać na zwrot uprawnień 3 miesiące. Najwidoczniej nie zrobiło to na nim wrażenia. Teraz za „odwagę” i jazdę pomimo zakazu czeka go pół roku bez możliwości prowadzenia samochodu. Jeśli zaś zostanie zatrzymany ponownie przed upływem tego okresu, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.
Według statystyk Policji najwięcej praw jazdy zatrzymała Stołeczna Policja – aż 115. Kolejno najwięcej dokumentów zatrzymano kierowcom w Wielkopolsce – 72 – i na Dolnym Śląsku – 69.
– Najważniejsze jest, aby kierowcy zrozumieli, jaki wpływ na bezpieczeństwo pieszych ma prędkość pojazdów. Prawdopodobieństwo śmierci pieszego w wyniku zderzenia z samochodem jadącym 70 km/h wynosi 100 proc. pomimo hamowania. A to zaledwie 20 km/h więcej niż typowa maksymalna prędkość dozwolona w mieście. Na wprowadzone zmiany można również spojrzeć z perspektywy zawodowych kierowców, dla których stanowią zagrożenie. Należy jednak dokonać oceny, co jest cenniejsze: ludzkie życie czy towar dostarczony na czas – komentuje Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
Według statystyk Policji w 2014 roku doszło do 34 970 wypadków, w których zginęły 3202 osoby, 1116 z nich to piesi. Od początku 2015 roku do końca kwietnia doszło do 11691 wypadków, w których zginęło 1057 osób.

(red/OCRK)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.