Dodaj ogłoszenie o pracy


Rola portu Gdańsk na rynku portów bałtyckich - konferencja WISTA Poland

7 maja 2015 r. odbyła się konferencja WISTA Poland pt. Rola Portu Gdańsk na tle rynku portów Morza Bałtyckiego, podczas której dyskutowano na temat rozwoju Morskiego Portu Gdańsk i jego roli w obsłudze ładunków morskich w rejonie Bałtyku, w szczególności w aspekcie współpracy polsko – niemieckiej.
na zdj. od prawej: Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk - prezes WISTA Poland, Dorota Raben - prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk na terenie Portu Północnego, który był głównym partnerem konferencji WISTA Poland (Women’s International Shipping & Trading Association). W gronie uczestników znalazły się nie tylko członkinie WISTA - przedstawicielki firm brokerskich, armatorów, terminali kontenerowych i firm spedycyjnych oraz sympatycy organizacji, ale również przedstawicielki firm zajmujących się obsługą ładunków morskich z Niemiec.
Wśród zaproszonych gości znalazły się takie osobistości świata gospodarki morskiej jak: Anna Wypych-Namiotko, przedstawiciela Polski International Maritime Organization w Londynie i jednocześnie ambasadorka Wista International, Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA,  a także Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku.

na zdj. Anna Wypych-Namiotko

Podczas konferencji przedstawiono ciekawe prezentacje dotyczące roli kobiet i udziału ich w rozwoju transportu morskiego, planów rozbudowy i perspektyw rozwoju Morskiego Portu Gdańsk, działalności i rozbudowy terminala kontenerowego DCT Gdańsk.
Po zakończeniu części teoretycznej Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk – prezes WISTA Poland, organizatorka konferencji zaprosiła uczestników do zwiedzenia terminala DCT Gdańsk, a później na rejs statkiem po akwenie gdańskiego portu, który zorganizował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

na zdj. od lewej: Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku; prezes WISTA Germany; Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk - prezes WISTA Poland

Zwieńczeniem dnia była uroczysta kolacja w Sopocie w hotelu Sheraton, którą uświetniła muzyka na żywo i liczne atrakcje przygotowane przez Wista Poland.
WISTA Poland jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji networkingowej Women's International Shipping & Trading Association, która powstała w 1974 roku w Wielkiej Brytanii z inicjatywy kobiet pracujących w branży transportu morskiego. Ideą organizacji jest przede wszystkim networking, co ma ułatwiać wymianę kontaktów biznesowych, informacji i doświadczeń między członkami organizacji, edukowanie w zakresie transportu morskiego oraz utrzymywanie kontaktów z najważniejszymi organizacjami w gospodarce morskiej na całym świecie. Dzisiaj organizacja skupia managerki z całego świata, w sumie 1875 osób z 31 krajów. W Polsce organizacja jest obecna od lat 90., której przedstawicielką od samego początku jest Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, prezes Dowa Shipping  z Gdańska. To właśnie z jej inicjatywy, zarejestrowano w 2013 roku działalność WISTA Poland, której grono członkowskie tworzy 28 Pań i wielu sympatyków ze świata polskiej gospodarki morskiej.

Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.