Dodaj ogłoszenie o pracy


Kuehne + Nagel podsumował wynik za I kwartał - wzrost zysku netto pomimo zmian w kursach walut

W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku Grupa Kuehne + Nagel poprawiła zyskowność netto o 2 procent, osiągając 153 miliony CHF, podczas gdy obrót netto pozostał bez zmian, a zysk brutto spadł nieznacznie w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zyski za omawiany okres wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 r., pomimo zmiany kursu franka szwajcarskiego do euro, co obniżyło wynik o 7 procent.
Transport morski
Wielkość przewozów kontenerowych spadła nieznacznie (o 0,7 procent)  w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, co spowodowane było nieoczekiwanie małym wolumenem na liniach handlowych Azja-Europa oraz koncentracją na najbardziej zyskownej działalności. Jednakże, Grupie Kuehne + Nagel udało się zwiększyć zysk brutto za TEU o 2,2 procent, a także współczynnik skuteczności z 28,8 procent w roku poprzednim do 29,0 procent obecnie. EBIT (zysk przed odsetkami i podatkami) wzrósł o 2,2 procent.
Transport lotniczy
Rok 2015 rozpoczął się bardzo pomyślnie dla Kuehne + Nagel, wzrostem tonażu o 7 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Grupa uzyskała znaczący udział w silnej branży eksportu w Europie, a przy tym – niekiedy wbrew trendowi na rynku – zwiększyła wolumen w działalności eksportowej z Ameryki Północnej i Azji. Działalność w zakresie transportu lotniczego z Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Afryki rozwijała się przy takich samych wolumenach, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego. Współczynnik skuteczności wzrósł od 28,3 procent za pierwszy kwartał roku 2014 do znaczących 30,8 procent, zaś EBIT wzrósł o 9,7 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Transport drogowy
Pozytywny wzrost wyników został utrzymany, pomimo spadku obrotów netto o 15,2 procent ze względu na zaprzestanie działalności inwestycyjnej i niższe stawki wynikające ze spadających cen ropy. Jednakże EBIT wzrósł od 3 milionów CHF w analogicznym okresie roku ubiegłego do 4 milionów CHF ze względu na pozyskanie nowych klientów w interesujących nas segmentach rynku i rygorystyczne zarządzanie kosztami operacyjnymi.
Logistyka kontraktowa
Pozytywny trend w zakresie pozyskiwania nowych klientów trwał nadal w pierwszym kwartale 2015 r., chociaż zwolnił ze względu na zmniejszenie wolumenów przez obecnych głównych klientów w Europie Zachodniej. Silny frank szwajcarski w sposób nieproporcjonalny wpłynął na negatywny wzrost obrotów i zysku brutto. Zmiany strukturalne oraz negocjacje cen z klientami logistyki kontraktowej w Europie Zachodniej, a także nagromadzenie zasobów do wzrostu organicznego negatywnie wpłynęły na wynik. EBIT spadł o 9 milionów CHF w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

(źr. Kuehne + Nagel)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.