Dodaj ogłoszenie o pracy


Bezrobocie poniżej 10 proc. na koniec roku? – co czwarta firma w Polsce planuje rekrutacje!

Zdecydowana większość (81 proc.) planuje w tym roku utrzymać obecny poziom miejsc pracy, ale jednocześnie prawie jedna trzecia (28 proc.) pracowników obawia się utraty pracy w najbliższym czasie – wynika z trzeciej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service, który prognozuje bezrobocie na poziomie poniżej 10 proc. na koniec tego roku.

W porównaniu do ubiegłego roku, mamy do czynienia z mniejszą rozbieżnością pomiędzy pracownikami a firmami w zakresie polityki płacowej. Podczas gdy wzrostu swojej płacy oczekuje 56 proc. pracowników, to już 14 proc. pracodawców zamierza te oczekiwania spełnić – to najlepszy wynik w ciągu ostatnich trzech lat.
Na podstawie raportu Work Service można wnioskować, że kondycja polskiego rynku pracy jest lepsza niż prognozowano rok temu. - Na koniec ubiegłego roku stopa bez¬robocia była najniższa od 2008 roku. Wyraźny spadek liczby bezrobotnych rok do roku mieliśmy także w styczniu 2015 r., w którym zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia wyniosła 12 proc., czyli o 1,9 p.p. mniej niż przed rokiem – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A. Co ósma firma deklaruje, że zwiększy swój poziom zatrudnienia, a aż 8 na 10 zapytanych przez nas pracodawców utrzyma obecny poziom. To dobre sygnały, które zapowiadają, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku powinna się utrzymać. - Stąd też należy się spodziewać, że tegoroczny wskaźnik bezrobocia zamkniemy na poziomie poniżej 10 proc. – dodaje Hanczarek.
Utrata pracy – obawy pracowników
Ponad jedna czwarta zapytanych pracowników (28 proc.) boi się o swoje miejsce pracy w najbliższych dwóch latach. Jest to wynik o 12 p.p. wyższy niż w sierpniu 2014 r. Największe obawy są wśród osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub o dzieło (48 proc.). W porównaniu do 2014 r., Polacy zapytani w tym roku o czas poszukiwania pracy także są mniejszymi optymista¬mi. Podczas gdy w ubiegłym roku ponad połowa zapytanych twierdziła, że potrzebuje do 3 miesięcy na znalezienie nowej pracy (55 proc.), w tym roku taką deklarację złożyło o 6 p.p. mniej osób (49 proc.). Zdecydowanie szybciej nową pracę spodziewają się znaleźć osoby poniżej 35 roku życia niż osoby starsze – odpowiednio 60 proc. i 40 proc. W kwestii poszukiwania nowej pracy Polacy wciąż najczęściej liczą na swoich znajomych (60 proc.), a dopiero potem planują przeglądać ogłoszenia i samodzielnie wysyłać aplikacje do firm (59 proc.).
Stabilne zatrudnienie
Podczas, gdy co czwarty pracownik obawia się o swoje zatrudnienie, zdecydowana większość pracodawców (81 proc.) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Stabilną kondycję firm w Polsce potwierdza także fakt, że co czwarta firma planuje rekrutacje (w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia) w najbliższym kwartale (25 proc.) – najwięcej w grupie dużych firm (50 proc.). Jedynie 6 proc. respondentów myśli o redukcji etatów. Podobnie jak w ubiegłym roku największy „popyt” jest na pracowników niższego i średniego szczebla – odpowiednio 62 proc. i 55 proc. (2014: 53 proc. i 52 proc.). Dostęp do takiej kadry pracowniczej w Polsce jest coraz trudniejszy. Dla wielu firm rozwią¬zaniem jest większe otwarcie się na kandydatów zza wschodniej granicy chętnych do przyjazdu do Polski i prezentujących niższe oczekiwania płacowe.
Plany podwyżki wynagrodzeń
Choć w porównaniu do poprzedniej edycji badania więcej pracowników obawia się o swoje zatrudnienie, to także więcej zapytanych Polaków oczekuje od swojego pracodawcy podwyżki swojego wynagrodzenia. Ponad połowa Polaków chce zarabiać więcej (56 proc., o 7 p.p. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku). Jeśli spojrzymy na deklaracje pracodawców, to widzimy, że podwyżki planuje tylko 14 proc. z nich - tylko a może aż? Biorąc bowiem pod uwagę wyniki poprzedniej edycji badania, w tym roku polityka płacowa polskich przedsiębiorstw uległa zmianie „na plus”. Odsetek pracodawców planujących zwiększenie poziomu płac wzrósł istotnie – aż o 9 p.p. To najlepszy wynik w ciągu trzech ostatnich lat. Choć cały czas widzimy rozbieżność pomiędzy pracownikami a firmami w zakresie polityki płacowej, to jednak warto podkreślić, że pracodawcy w Polsce, tak jak się tego spodziewaliśmy, stopniowo reagują na oczekiwania pracowników i planują podwyżki.

O badaniu:
Dane prezentowane w ramach Barometru Rynku Pracy 3 zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało podzielone na dwie kategorie:
•    Pracowników – Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1004 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2015 r.
•    Pracodawców – Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2015 r.

(źr. Work Services)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.