Dodaj ogłoszenie o pracy


Najlepsze miejsca pracy - czyli gdzie chcą pracować Polacy?

Niestety nie logistyka, ale energetyka, motoryzacja oraz surowce i paliwa, to najbardziej atrakcyjne branże do pracy – taką opinię wyrazili uczestnicy badania Randstad Award 2015. W sondażu wzięło udział ponad 9000 Polaków.

Wyniki badania Randstad pokazują, że największym powodzeniem wśród kandydatów będą w tym roku cieszyć się oferty pracy w branży energetycznej. W ocenie badanych, sektor ten wyróżniają: wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia i równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym. Druga w kolejności branża, w której chcieliby pracować badani to motoryzacja. W tym sektorze Polacy widzą największe możliwości udziału w szkoleniach i rozwoju kariery, a także spodziewają się interesujących zadań i dobrej atmosfery w pracy. Na trzecim miejscu uplasowała się branża surowcowo-paliwowa. W tym przypadku badani najbardziej doceniają stabilną sytuację finansową firm i silne kierownictwo.
W wyborze najbardziej atrakcyjnych branż kobiety i mężczyźni byli zgodni, rozbieżności pojawiły się jednak w przypadku różnych grup wiekowych. Najmłodsi pracownicy – w wieku 18-24 lat - najchętniej rozpoczęliby pracę w branży motoryzacyjnej. Osoby z grupy 25-44 lat na pierwszym miejscu wskazały sektor energetyczny. Wśród badanych w wieku 44-65 lat największą popularność zdobyła branża surowców i paliw.
- Aspekty, w których uczestnicy badania wysoko ocenili czołowe branże są cenną wskazówką dla pracodawców z innych sektorów. W okresie rosnącej dynamiki rynku pracy i rotacji pracowników między firmami, chcąc przyciągać do firm talenty i zatrzymać najlepszych specjalistów u siebie, przedsiębiorcy powinni dołożyć starań, aby podnosić atrakcyjność oferowanych miejsc pracy. Wsparcie pracodawców w podejmowaniu takich działań jest zadaniem badania Randstad Award – mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, komentuje:

Z kolejnych publikowanych przez Randstad informacji będzie się można dowiedzieć nie tylko, które firmy zostały uznane za najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce, ale także m. in. jakimi kryteriami kierują się poszczególne grupy kandydatów wybierając pracodawcę, co może sprawić, że pracownicy odejdą z firmy lub przeciwnie – zostaną w niej. Tegoroczny raport Randstad Award dostarczy również informacji o tym, jakie elementy miejsca pracy mają szczególne znaczenie dla pracowników, a także, w jaki sposób kandydaci wykorzystują media społecznościowe podczas poszukiwania pracy.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.