W czwartym kwartale 2014 r. spółka UPS dostarczyła 1,3 mld przesyłek, co oznacza wzrost o 8,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. W trakcie pełnego roku kalendarzowego spółka dostarczyła ponad 4,6 mld przesyłek, co stanowi wzrost o 6,8 proc. rok do roku.
W okresie szczytu paczkowego 2014 r. UPS:
• zatrudnił 100 tys. pracowników sezonowych;
• w grudniu dostarczył na całym świecie 572 mln przesyłek;
• zanotował 12-procentowy wzrost wolumenu przesyłek związanych z Cyber-poniedziałkiem oraz przesyłek doręczonych w dniu największego szczytu, osiągając wynik wyższy od zakładanego; dostarczył w dniu największego szczytu 35 mln przesyłek, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia dzienna.
Usługi kurierskie
Dzienny wolumen przesyłek międzynarodowych wzrósł o 4,3 proc., a przychody ze sprzedaży w tym segmencie zwiększyły się o 5,9 proc. i wyniosły 3,4 mld USD po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych. W segmencie przesyłek eksportowych odnotowano dzienny wzrost na poziomie 5,2 proc., co było spowodowane przede wszystkim 8,5-procentowym wzrostem na rynku europejskim, częściowo zniwelowanym niższym wolumenem przesyłek eksportowych na rynku azjatyckim. Liczba przesyłek krajowych poza Stanami Zjednoczonymi zwiększyła się o 3,6 proc., a największy wzrost odnotowano w Kanadzie, Hiszpanii i Meksyku. Rentowność usług eksportowych obniżyła się o 1,7 proc. po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych, co było związane z niższymi opłatami paliwowymi, zmianami w asortymencie produktów oraz wyższą dynamiką wzrostu liczby przesyłek regionalnych. W przeliczeniu na jedną przesyłkę przychody segmentu przesyłek krajowych poza Stanami Zjednoczonymi były wyższe o 0,8 proc. po uwzględnieniu różnic kursowych.
Według opublikowanych danych, w czwartym kwartale segment odnotował spadek zysku operacyjnego o 38 proc., do poziomu 335 mln USD, w wyniku wykazania kosztów z tytułu wyceny rynkowej programów świadczeń emerytalnych oraz przeniesienia niektórych zobowiązań z tytułu programów opieki zdrowotnej.
Łańcuch dostaw i fracht
Przychody z łańcucha dostaw i frachtu zwiększyły się o 7,4 proc., do 2,5 mld USD, głównie dzięki lepszym wynikom odnotowanym w segmentach dystrybucji i frachtu. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 4,7 proc., do 179 mln USD, co było efektem netto lepszych wyników w sektorze dystrybucji i frachtu oraz ujemnej dynamiki w obszarze spedycji. W obszarze spedycji odnotowano niższy zysk operacyjny w związku z wyzwaniami w segmencie międzynarodowego transportu lotniczego, które okazały się przeciwwagą dla pozytywnych wyników segmentu frachtu lotniczego i spedycji morskiej. Dzięki silnemu popytowi utrzymującemu się w sektorze handlu detalicznego i branży medycznej odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost przychodów z działalności dystrybucyjnej, a zysk operacyjny był wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Usługi frachtowe odnotowały silny wzrost przychodów, na poziomie 8,6 proc., dzięki wzrostowi tonażu przesyłek LTL o 4,8 proc. oraz lepszej rentowności.
Perspektywy w 2015
UPS zapowiada, że rok 2015 będzie czasem nieustannego rozwoju i postępu projektów strategicznych o istotnym potencjale dla spółki. Rozwój sprzedaży internetowej, wdrażanie technologii operacyjnych, wzrost na rynkach wschodzących oraz nowe rozwiązania znajdujące zastosowanie w branży będą motorem działalności UPS przez cały rok. Firma spodziewa się wzrostu we wszystkich segmentach działalności.
(red/źr. UPS)