Dodaj ogłoszenie o pracy


Onboarding in Optima – czyli jak Optima wita nowego pracownika w firmie

Pierwszy dzień w nowym miejscu pracy bywa stresującym przeżyciem. Optima Logistics Group wdrożyła program adaptacyjny „Onboarding in Optima”, który ma ułatwić osobom nowo zatrudnionym start w strukturach firmy. Program ma pomóc zniwelować dyskomfort związany z nieznanym otoczeniem i brakiem wiedzy nt. nowej pracy oraz jak najszybciej przygotować pracownika do pracy w nowych dla niego warunkach. A wszystko po to, aby mógł skutecznie realizować cele firmy i wykonywać swoje zadania od momentu zatrudnienia.

Nowe miejsce pracy wiąże się z większymi lub mniejszymi niedogodnościami spowodowanymi adaptacją wśród nowych ludzi oraz nowymi obowiązkami. W celu maksymalizacji wydajności nowych pracowników należy zadbać o ich komfort w nowym miejscu zatrudnienia, przekazać im niezbędne informacje wprowadzające w charakter pracy na danym stanowisku oraz zapoznać z kulturą organizacyjną firmy i wyznawanymi przez nią wartościami.
- Wiemy, że zadowolony i zaangażowany pracownik to podstawa sukcesu i satysfakcji z pracy. Mając to na uwadze, czynnie zabiegamy o pozyskanie jednostek obdarzonych potencjałem rozwojowym i w szczególny sposób dbamy o zatrudnionych pracowników. Tak zrodziła się koncepcja stworzenia wewnętrznego programu, który zapewnia idealne warunki do poprawnego i szybkiego wdrożenia nowych osób w struktury naszej firmy – mówi Adriana Zielińska, pomysłodawczyni projektu i HR manager w Optima Logistics Group.
Onboarding umożliwia pracodawcy stworzenie najlepszych warunków dla pracownika, które sprzyjają efektywnej realizacji zadań, zgodnie ze standardami obowiązującymi w firmie, wykorzystując potencjał pracownika już od pierwszego dnia pracy. Szkolenia z zakresu podstaw pracy ułatwiają nowicjuszom po-znanie podstawowych zasad i norm obowiązujących w danym dziale. Najważniejszym etapem Onboardingu jest wprowadzenie nowego pracownika w rolę, jaką ma pełnić w firmie:
1) pokazanie funkcji stanowiska,
2) zapoznanie z zadaniami,
3) przekazanie wzorców zachowań wymaganych w przyszłej pracy.

Każdy z nas podejmując nową pracę doświadczył sytuacji, w której nie wiedział do kogo się zwrócić w razie wątpliwości. W „Onboardingu in Optima” kluczową postacią jest Osobisty Opiekun - kolega z pracy pełniący funkcję pomocnika, na którego nowy pracownik może liczyć w każdej sytuacji, przez pierwsze trzy miesiące pracy. Opiekun pomaga na co dzień wdrożyć się w nowe środowisko pracy. Obserwuje również czy program działa na korzyść pracownika - czy rzeczywiście pomaga w zapoznaniu ze specyfiką pracy i strukturą firmy w sposób przyjazny, wywołujący komfort oraz poczucie bycia dostrzeżonym.
Istotnym czynnikiem przy adaptowaniu się pracownika do nowego miejsca pracy jest poczucie pozytywnego przyjęcia przez nowe środowisko. Każdy nowicjusz rozpoczynający pracę w Optimie przy pierwszym uruchomieniu komputera otrzymuje komunikat: ,,Cieszymy się, że do nas dołączyłeś!”, który ma wywołać pozytywne emocje i pokazać, że zależy nam na tym pracowniku. Następnie wyświetla mu się specjalnie przygotowana prezentacja, która szczegółowo traktuje o firmie, pełniąc przy tym rolę wirtualnego prze-wodnika po niej.
- Zależy nam, aby czas spędzony w pracy był w pełni rozwijający i satysfakcjonujący dla naszych pracowników, dlatego tak ważna jest dla nas adaptacja nowych członków zespołu. Dążymy do tego, aby praca w Optima Logistics Group była zarówno stabilna, rozwijająca i pełna wyzwań. Optima jest przyjazną firmą, która już od pierwszych dni dba o komfort pracy osób nowo zatrudnionych! – mówi Jarosław Rokicki, prezes Optima Logistics Group.

(red/źr. Optima)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.