Dodaj ogłoszenie o pracy


Koleje Mazowieckie wyróżnione za Eco Driving

Koleje Mazowieckie otrzymały Nagrodę Innowacyjności w Transporcie. Zgodnie z założeniami konkursu, przyznawana nagroda jest wyróżnieniem dla przedsiębiorstw, instytucji i innych podmiotów, które wnoszą znaczący wkład w unowocześnianie i rozwój transportu, jako podstawowego elementu gospodarki Polski i Unii Europejskiej, budują pozytywny wizerunek systemu transportowego i logistyki oraz przyczyniają się do wzrostu globalnej konkurencyjności gospodarki Polski.

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Fundację Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych jest jego trzecią edycją. Nagrody przyznawane są przez Kapitułę złożoną z 20 ekspertów z sektora transportu, których zadaniem jest ocena użyteczności i potencjału opracowanych innowacji oraz zasadność ich upowszechnienia. O Nagrodę Innowacyjności w Transporcie Koleje Mazowieckie ubiegały się w trzech kategoriach – oprócz systemów IT  były to innowacje w dziedzinie techniki i technologii, gdzie zostały zgłoszone wagony piętrowe i lokomotywy obsługujące pociągi w systemie „push-pull”, a także innowacje w zakresie systemu kształcenia i rozwoju kadr – tu o nagrodę ubiegały się działania spółki związane ze wspieraniem młodzieży kształcącej się w kierunkach kolejowych oraz z systemem kształcenia maszynistów. Wszystkie trzy zyskały uznanie jury, które nominowało każdy z projektów spółki do nagrody.
Ostatecznie spółka otrzymała ją za projekt Eco Driving, będący częścią wcześniej podjętych przez spółkę „Koleje Mazowieckie – KM” działań w kierunku optymalizacji zużycia energii trakcyjnej. Dzięki montażowi liczników zużywanej energii na pojazdach eksploatowanych przez przewoźnika spółka mogła zmienić sposób rozliczania zużycia energii na podstawie odczytów z liczników. Eco Driving polega na wdrożeniu systemu teleinformatycznego, dzięki któremu możliwa jest realizacja efektywnego zarządzania energią w trzech obszarach: ogrzewanie pojazdów na postojach, podczas ruchu oraz w kontekście płynności ruchu pojazdów.

(źr. Koleje Mazowieckie)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.