Dodaj ogłoszenie o pracy


Rekordowe przeładunki w Morskim Porcie Gdańsk

Jak podaje Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA w swoim komunikacie - Port Gdańsk osiągnął kolejny rekordowy wynik w historii, pokonując wynik zeszłorocznych przeładunków - 30,3 mln ton! 11 grudnia br. do Portu Gdańsk zawinął statek "Magleby Maersk" - jeden z największych statków kontenerowych świata - w ramach oceanicznego serwisu AE10. Tym samym do portowych statystyk dopisano ponad 112 tys. ton ładunku. Rekordowa tona została przeładowana 12 grudnia. Uniwersalna oferta Portu Gdańsk cieszymy się zaufaniem kontrahentów, których przybywa i którzy chętnie korzystają z szerokiej gamy usług oferowanych w porcie. Na podsumowanie całych dwunastu miesięcy przyjdzie czas na początku przyszłego roku, ale już dzisiaj można mówić, że rok ten będzie można zaliczyć do najlepszych w historii Portu.

Przypomnijmy przeładunki ogółem zrealizowane w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2014 roku wyniosły prawie 27 mln ton, a po 12 grudnia było już 30,3 mln ton.  W październiku rekordowy wynik osiągnęły przeładunki paliw płynnych, przeładowano ponad 1,4 mln ton. W porcie gdańskim od początku roku do października przeładowano ponad 10 mln ton ładunków z grupy paliwa płynne, co oznacza prawie 11 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę sezonowość przeładunków tej grupy towarowej oraz globalny trend utrzymujący się na rynku ropy od kilku miesięcy, można się spodziewać, że w 2014 roku uda się osiągnąć wynik na poziomie ok. 12 mln ton, czyli zbliżony do zaplanowanego. Po 10 miesiącach bieżącego roku również rekordy bija przeładunki drobnicy, jak dotąd wolumen przeładowanej drobnicy wynosi 9,2 mln ton. Była to głównie drobnica skonteneryzowana przeładowywana na terminalu DCT. Przeładunki w grupie drobnica w przeciągu 10 miesięcy realizowane są na poziomie nieznacznie przekraczającym plan i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Jeśli chodzi o ładunki masowe przeładowano ich w pierwszych 10 miesiącach o blisko 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę zarówno pozytywny trend przeładunkowy oraz inwestycje w Porcie Gdańsk, spodziewać się można dalszego sukcesywnego wzrostu przeładunków.

(źr. ZMPG Gdańsk)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.