Dodaj ogłoszenie o pracy


Interdyscyplinarne spotkania na Transport Innovation Forum&Expo’ 2014

W dniach 2-3 grudnia 2014 roku, odbyło się Transport Innovation Forum&Expo, coroczne spotkanie ekspertów, inwestorów, przedsiębiorców, których działalność wiąże się z branżą transportową i komunikacyjną. W tym roku Forum zagościło na Śląsku, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym EXPO Silesia, łącząc debaty tematyczne z częścią ekspozycyjną. W dyskusjach i spotkaniach biznesowych uczestniczyli liczni wystawcy i goście z kraju i zagranicy, a zawarte przez nich porozumienia i kontrakty potwierdziły skuteczność Forum, jako metody wsparcia rozwoju innowacji, relacji inwestorskich i interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy branżą transportu, logistyki i infrastruktury a innymi sektorami gospodarki.
Organizatorem Transport Innovation Forum&Expo było, jak co roku, Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych. Partnerami tegorocznej edycji wydarzenia było kilkadziesiąt krajowych i międzynarodowych firm i instytucji wspierających rozwój innowacyjnej gospodarki i transportu.
Transport Innovation Forum
Podczas Transport Innovation Forum poruszone zostały najważniejsze zagadnienia związane z interdyscyplinarnym, innowacyjnym rozwojem transportu, infrastruktury, energii i ochrony środowiska. Debaty prowadzone były w trzech obszarach tematycznych:
• Gospodarka niskoemisyjna w sektorach transportu i energetyki. W sposób szczególny dyskutowano tu o kierunkach rozwoju Inteligentnych Miast i Internetu Rzeczy, a także o perspektywach energetyki odnawialnej w transporcie, przemyśle i życiu codziennym – Kongres Smart City.
• Logistyka XXI wieku. Podjęto dyskusje o nowoczesnych metodach i narzędziach zwiększających efektywność procesów logistycznych, omówiono trendy w międzynarodowej wymianie gospodarczej oraz ich wpływ na rozwój korytarzy transportowych w Polsce i Europie.
• Inwestycje, Inwestorzy, Innowacje. Dyskutowano o zagadnieniach finansowania projektów rozwojowych i innowacyjnych, omówiono kierunki rozwoju nowoczesnego transportu kolejowego i intermodalnego, a także metody propagowania i wspierania innowacyjnych działań i przedsięwzięć.
Transport Innovation Expo
Konferencjom i debatom towarzyszyła premierowa wystawa Transport Innovation EXPO 2014. Wśród wystawców można było zobaczyć stoiska firm Blue Ocean Finance, Progress Technology, Klastra Innowacji Transportowych, Mitsubishi Motors, iNET Group, MAN Truck&Bus, Torqway, Summa Linguae, ServiMedia, Sigma Games, INFOTRANS, i innych. Centrum Edukacji Zawodowej CARGO przygotowało „Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, w którym każdy kierowca mógł nauczyć się czegoś nowego, poznając przy tym możliwości i zalety symulatorów jazdy i zdarzeń drogowych. Magazyn „Transport i Komunikacja” zaprezentował na swoim stoisku wystawę obrazującą historię rozwoju motoryzacji, udowadniając w ten sposób, że wszelkie innowacje powstają na wiedzy i dorobku pokoleń. Na ekspozycji nie zabrakło również wyróżniających się innowacji - od niskoemisyjnych pojazdów (hybrydowego autobusu Lion City Hybrid firmy MAN Truck&Bus, elektrycznych i hybrydowych samochodów osobowych Mitsubishi i Klastra Green Cars) po nowatorskie urządzenia i produkty – latające nad uczestnikami drony prezentowane przez firmę ServiMedia i niezwykle efektywne roboty produkcyjne firmy Progress Technology.
Pomagamy
Ważnym elementem programu wydarzenia była Aukcja Charytatywna zorganizowana na rzecz dzieci i ich rodzin ze Śląskiego Hospicjum Dziecięcego w Tychach. Aktywny udział sponsorów nagród (Kapsch Telematic Services, APM Konior Piwowarczyk Konior, Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych, DCT Gdańsk, Bombardier Transportation Polska, Gefco Polska, Ice-World International, PNO Consultants, MAN Truck&Bus) oraz uczestników licytacji przyczynił się do ogromnego sukcesu, jakim jest zgromadzenie ponad 4000 złotych oraz wielu nagród rzeczowych, które zostaną przekazane dla dzieci z Hospicjum. Wszystkim licytującym dziękujemy za gest serca.
Ambasadorzy Innowacji
Jak co roku, nieodłącznym elementem Transport Innovation Forum było przyznanie prestiżowych nagród, które odbyło się w czasie uroczystej Gali zorganizowanej w Hotelu Shuma. Przedsiębiorcom, za innowacyjne przedsięwzięcia, rozwiązania i koncepcje, przyznano Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2014. Uhonorowaniem osób, których wybitne osiągnięcia przyczyniły się do innowacyjnego rozwoju transportu, energetyki i ochrony środowiska była nagroda Primus Innovatorum 2014. Natomiast najlepsze książki i publikacje poświęcone innowacjom w transporcie, logistyce i energetyce odnawialnej otrzymały nagrodę Leonardo 2014.
Laureatami Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2014 zostali:
• Progress Technology sp. z o.o. za wykorzystanie poliuretanów w elementach budowy pojazdu oraz zabezpieczeń powierzchni magazynowych,
• Torqway Sp. z o.o. za pojazd mechaniczny napędzany siłą mięśni użytkownika,
• APM Konior Piwowarczyk Konior sp. z o.o. za multimedialny system detekcji wybranych cech szczególnych pojazdu,
• Shell Polska Sp. z o.o. za system Shell Fuelsave Partner,
• Koleje Mazowieckie sp. z o.o. za projekt Eco Driving, służący optymalizacji zużycia energii trakcyjnej,
• iNET Group za integrację branży teleinformatycznej, transportowej oraz przemysłowej poprzez stworzenie systemu wzajemnych powiązań służącego realizacji wspólnych projektów z nastawieniem na wykorzystanie efektu synergii,
• Centrum Edukacji Zawodowej CARGO Sp. z o.o. za system e-learningowy Cargo,
• Studenckie Koło Modelowania Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej za zbudowanie energooszczędnych pojazdów elektrycznych MuSHELLka i Bytel.  
Wyróżniona została również spółka Worktrust za system Meminder służący zarządzaniu wiedzą oraz platformą e-learningową. Większość nagrodzonych projektów zaprezentowano uczestnikom targów podczas dwóch dni Transport Innovation Forum&Expo.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.