Zaczyna się gorący okres przedświąteczny, który oprócz wzmożonej sprzedaży i ruchu towarowego związanych z zakupami świątecznymi, wiąże się też z zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych. Stanowiska, na które prowadzi się obecnie rekrutacje są zróżnicowane. Rekruterzy poszukują zarówno osób pomagających przy sprzedaży i pakowaniu prezentów, jak i chętnych do przebrania się za Śnieżynkę lub Świętego Mikołaja podczas akcji promocyjnych w sklepach.
Czas Świąt to przede wszystkim czas zakupów, który co roku zwiększa obroty firm z branży handlowej, usługowej, logistycznej oraz HoReCa. Sięgnięcie w tym czasie po wsparcie pracowników sezonowych to konieczność dla właścicieli wielu firm. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno kurierzy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy linii produkcyjnej, czy pakowacze, jak również pracownicy call center, sprzedawcy i hostessy. Stawki, w zależności od stanowiska, plasują się w okolicach od ok. 10-15 zł brutto za godzinę w przypadku pakowaczy lub magazynierów, do ok. 50-150 zł brutto za jednorazowy występ w roli Świętego Mikołaja.
Kryteria rekrutacji
Pierwsze rekrutacje sezonowe na zimę rozpoczynają się zwykle w okolicach października i trwają aż do połowy grudnia. To szansa na prace dla osób szukających okazji do dodatkowego zarobku. Zwykle podstawowymi kryteriami rekrutacji są kompetencje miękkie, spośród których najważniejsze to zaangażowanie w pracę. Zdarzają się jednak i inne wymogi, jak np. prawo jazdy w przypadku stanowisk kurierskich, lub odpowiednie certyfikaty w przypadku stanowisk produkcyjnych.
– Skalę popytu na pracowników sezonowych będziemy mogli ocenić dopiero pod koniec stycznia, po zakończeniu czasu około bożonarodzeniowego. Jednak już teraz widzimy znaczny, bo o około 30 proc., wzrost w tym obszarze względem ubiegłego roku, – komentuje Tomasz Walenczak, Dyrektor w agencji zatrudnienia Manpower. – Gospodarka sprzyja zwiększeniu konsumpcji nakręcając produkcję i sprzedaż, co pozytywnie wpływa na rynek pracy. Powiększa się też grupa kandydatów, którzy w poszukiwaniu tego typu pracy sami rejestrują się w naszej agencji zatrudnienia. Biorąc pod uwagę pozytywne trendy na rynku i wzrost zapotrzebowania ze strony pracodawców, możemy oczekiwać, że zwiększy się też pula osób, która będzie mogła liczyć na przedłużenie zatrudnienia nawet po zakończeniu sezonu świątecznego, – dodaje przedstawiciel Manpower.
(za inf. ManpowerGroup)