Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakie zmiany w taryfie celnej UE 2015?

Jak informuje firma doradcza Deloitte – pod koniec października 2014 r. opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (nr 1101/2014) zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej zawierające nową wersję nomenklatury scalonej ("CN"), która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2015 r.”
Nomenklatura scalona jest kluczowym dokumentem zawierającym klasyfikację towarową dla potrzeb celnych, (ale również w innych celach) stosowaną przez Unię Europejską. Obejmuje również stawki celne stosowane do importowanych towarów z krajów trzecich. Prawidłowa klasyfikacja importowanych towarów do odpowiedniego kodu CN jest podstawą do ustalenia właściwej stawki celnej i ewentualnie do zastosowania innych środków taryfowych.

Nowa wersja CN zawsze niesie za sobą wprowadzenie zmian w stosunku do tej z poprzedniego roku. W wersji 2015, w stosunku do obecnie obowiązującej, zostały wprowadzone nowe kody CN dla niektórych towarów, a w stosunku do niektórych kodów zmieniono ich dotychczasowy zakres lub opis. Jak wymienia Deloitte - zmiany dotyczą między innymi przedsiębiorców z branży spożywczej, winiarskiej oraz chemicznej, importujących towary klasyfikowane obecnie m.in. w ramach pozycji i podpozycji CN: CN 0406 Ser i twaróg, CN 1604 14 Tuńczyki, latający bonito i pelamida (Sarda spp.), CN 2204 21 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu,  CN 2204 29 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu, itd.
Nowe kody CN w zgłoszeniach celnych należy używać począwszy od 1 stycznia 2015r. Warto już teraz zapoznać się z nową nomenklaturą scaloną – CN i czy może mieć ona wpływ na posiadane przez firmy Wiążące Informacje Taryfowe, w szczególności, czy zmiana nie spowoduje utraty ich mocy wiążącej.  
Eksperci Deloitte również zwracają uwagę na jeszcze jedną zmianę - wycofaniu mogą ulec kody taryfy celnej TARIC (kody na poziomie 10 cyfrowym).

Pobierz: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1101/2014

(źr. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.